MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (27 marca)

js
Lukasz Gdak
Raport 27 marca 2020: W Polsce zachorowało już 1389 osób, z czego 16 zmarło. W piątek Sejm ma przyjąć projekt tzw. tarczy antykryzysowej. Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu wychodzenia z domu, z wyjątkiem wyjścia do pracy, sklepu, apteki czy do lekarza. Szkoły zostały zamknięte do Wielkanocy. Nie ma też zajęć na uczelniach.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - 27 marca 2020:

23:13

Głosowania mają potrwać do godz. 5 rano. "Będą państwo mieli kanapki" - powiedziała marszałek Elżbieta Witek do posłów obecnych na sali.

22:55

O godz. 23 w Sejmie ma rozpocząć się głosowanie nad poprawkami do Tarczy Antykryzysowej.

22:50

"Jak podaje "Daily Star" na przełomie października i listopada lekarze z Lombardii zaobserwowali nietypowe zjawisko. U starszych pacjentów wystąpiły przypadki choroby, której przebieg przypomina COVID19. Były one kwalifikowane jako ciężkie zapalenie płuc".

22:45

NFZ uruchomił specjalny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa.

22:35

Dziś o północy na terenie Irlandii zacznie obowiązywać zakaz wychodzenia z domów. Jedynym wyjątkiem będą "szczególne okoliczności".

22:25

"Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym" – poinformowało Ministerstwo Finansów.

22:15

Prezydent Donald Trump uruchomił ustawę o produkcji obronnej wobec koncernu motoryzacyjnego General Motors. Koncern będzie musiał jak najszybciej wyprodukować i dostarczyć określoną liczbę respiratorów.

22:08

"Senator Karczewski jeszcze niedawno był przeciw informacji rządu nt walki z koronawirusem, zrywał kworum i zamiast zajmować się walką ze skutkami pandemii chciał odwoływać marszałka Senatu, nagle zapałał chęcią pracy" - napisał szef PO Borys Budka.

22:00

Przypominamy, że głosowania w Sejmie zostały przesunięte z godz. 21 na 23.

21:39

Ministerstwo Zdrowia wystosowało pismo, w którym zakazuje konsultantom wojewódzkim wypowiadania się na temat epidemii koronawirusa.

21:25

"Szanowna Pani Minister,to fakt, że w przypadku nagłych chorób trzeba działać szybko, więc Senat już 2 tyg. temu wysłał do Sejmu projekt ustawy m.in o pomocy przedsiębiorcom. Kto tu zatem czekał? Apeluję o przyjęcie senackich rozwiązań w interesie naszych Rodaków" - marszałek Tomasz Grodzki odpowiada minister Jadwidze Emilewicz.

21:20

"Pani Marszałek jeszcze raz. Proszę zwołać posiedzenie Sejmu na poniedziałek. Wszyscy przyjadą i tak jak wczoraj będą pracować. W weekend można spokojnie wspólnie popracować i wypracować lepszy projekt niż to,co rząd proponuje obecnie. Głosowanie tym systemem jest nieporozumieniem" - pisze Sławomir Neumann.

21:13

"Tydzień temu mówiłem o tym, że nie będę podważał mandatu Andrzeja Dudy, jeżeli byłby prezydentem nawet do wiosny przyszłego roku. Nie ma dzisiaj ważniejszej rzeczy niż zdrowie i życie. W praktyce najłatwiej jest wprowadzić stan klęski żywiołowej i już dzisiaj są wszystkie nie tylko przesłanki do wprowadzenia, ale są zastosowane mechanizm, który się stosuje w stanie" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24.

21:07

Córka Kasi Kowalskiej ma koronawirusa i jest w ciężkim stanie. Piosenkarka zamieściła dramatyczne wyznanie.

20:54

"Żeby zwołać posiedzenie Senatu trzeba mieć nad czym pracować. Nie wiem kiedy skończą się obrady Sejmu nad tarczą antykryzysową. Rozumiem, że sytuacja jest nadzwyczajna, ale musimy otrzymać jakieś materiały, nad którymi będziemy pracować" - powiedział natomiast marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

20:50

"Mam nadzieję, że Marszałek Grodzki przyspieszy zwołanie posiedzenia Senatu na poniedziałek. Jako lekarz powinien wiedzieć, że w przypadku nagłych chorób nie można czekać, trzeba działać natychmiast. To jest walka o miejsca pracy, o polskie przedsiębiorstwa" - napisała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

20:45

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1389. Szesnaście z nich zmarło.

20:44

PILNE! 49 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 27 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

20:41

O godz. 20 a wieży Eiffla w Paryżu wyemitowano napis "dziękuję", skierowany do osób walczących z epidemią koronawirusa.

20:35

"W przyszłym tygodniu konieczne będzie kolejne posiedzenie Sejmu i uchwalenie kolejnych ustaw. Dzisiaj tarcza antykryzysowa to jest tylko pierwszy krok" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w TVP.

20:30

PILNE! Głosowanie zdalne w Sejmie przesunięte z godz. 21 na 23 - poinformował Stanisław Tyszka.

20:28

"Uważam że wybory powinny być przełożone i są do tego konstytucyjne instrumenty bo czy stan wyjątkowy czy nadzwyczajny dają takie możliwości i tak bym zrobił" - powiedział Aleksander Kwaśniewski w TVN24.

20:21

"Nie zgodzimy się na to, żeby zepchnąć koszty nadchodzącego kryzysu na pracowników. W obecnej formie tarcza oznacza radykalne cięcia płac" - powiedział Adrian Zandberg w Polsat News.

20:18

Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein jednak nie jest chory na koronawirusa. Informacja "Bild" została sprostowana - wynik testu muzyka był ujemny.

20:13

W KPRM trwa kolejny gospodarczy sztab kryzysowy pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

20:10

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce Główny Inspektorat Sanitarny oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych.

20:04

Zakaz wjazdu samochodów powyżej 7,5 t na teren Republiki Słowackiej. Od 27 marca do odwołania dla tego typu transportu zamknięte zostają przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią.

20:00

"Razem poradzimy sobie z COVID-19. W tych trudnych momentach muzyka przynosi ukojenie. Poruszyli mnie uczniowie z liceum Chino Hills w Kalifornii. Nie mogli spotkać się i zaśpiewać wspólnie, ale to ich nie podtrzymało" - napisała ambasador USA Georgette Mosbacher.

19:55

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar koronawirusa we Francji wzrosła o 297. W sumie w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 1995 osób.

19:50

Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego o rozważenie możliwości zniesienia opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w Warszawie.

"Uprzejmie proszę Pana Prezydenta o rozważenie możliwości zawieszenia opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w Warszawie" - napisał Radziwiłł.

19:44

Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) proponuje Nieograniczony Fundusz Płynności w BGK, który pokryje wszystkie zobowiązania ciągłe firm oraz radykalne zwolnienie firm ze wszystkich podatków.

19:42

NFZ sfinansuje pobyt w izolatoriach, które powstaną http://m.in. w hotelach, hostelach, akademikach i sanatoriach. Trafią tam osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu. Izolowani pacjenci będą mieć zapewnione posiłki i opiekę medyczną - podaje Radio ZET.

19:34

"Nie można oczekiwać od lekarzy, że będą milczeć w obliczu sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu obywateli, ale również swojemu i swoich rodzin" - pisze prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w swoim liście.

19:27

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dot. koronawirusa w Polsce.

19.20

Po godz. 19 zakończyła się samotna modlitwa papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra.

"Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy na jednej łodzi, wszyscy krusi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i niezbędni. Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by wiosłować razem. Boże Wszechmogący i Miłosierny, spójrz na naszą bolesną sytuację, pociesz swoje dzieci i otwórz nasze serca na nadzieję, abyśmy poczuli pośród nas Twoją obecność jako ojca" - modlił się papież.

19:16

Po wprowadzeniu obostrzeń we Francji, tamtejsza policja odnotowała 32-procentowy wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową.

19:10

Prezydent Andrzej Duda wziął udział posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Spotkanie było poświęcone ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej w państwie oraz omówieniu narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

19:04

W dzisiejszym oświadczeniu ws. wyborów prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza wyraziła oczekiwanie, że podjęte rozstrzygnięcia będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli.

18:57

Szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro przewiduje, że Włochy zbliżają się do szczytu zakażeń koronawirusem. Stwierdził on, że od 20 marca w kraju obserwuje się wyraźne zmniejszenie krzywej zakażeń. Nie jest to jednak jeszcze faza spadkowa.

18:50

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny dla gospodarki, o wartości ponad 2 bln USD. Pakiet ma pomóc amerykańskiej gospodarce w złagodzeniu skutków pandemii koronawirusa.

18:45

Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein ma koronawirusa. 57-letni muzyk trafił do szpitala po koncercie w Moskwie.

18:41

W województwie śląskim hospitalizowanych jest aktualnie 127 osób. 11 981 osób objętych jest kwarantanną, a 7 599 - nadzorem sanitarnym.

18:37

Nowe szczegóły ws. posiedzenia Senatu. Senatorowie będą obradowali jednocześnie w 3 salach. We wszystkich salach będzie możliwość zadania pytań i zabierania głosu w dyskusji.

18:33

"Znaleźliśmy się w sytuacji, w której wszystkie siły muszą zostać zaangażowane, aby jak najbardziej pomóc obywatelom. To nie czas na oszczędzanie, nie czas na zrównoważony budżet. Państwo musi tak wydawać publiczne środki, żeby Polki i Polacy jak najmniej odczuli skutki kryzysu" - stwierdził Grzegorz Napieralski.

18:30

W hiszpańskiej gminie Herrera del Duque została wprowadzona minimalna cenę zakupów w sklepie. Sklepy nie mogą sprzedawać klientom towarów, jeśli ich cena nie przekracza 30 euro. Taka decyzja ta ma na celu ograniczenie wyjść mieszkańców z domów - informuje Rp.pl.

18:26

"Pandemia nie jest osądem Boga, ale czasem, abyśmy mogli osądzić, wybrać to, co ważne a co przemija, czasem oddzielenia tego, co konieczne, od tego, co nie jest. To czas, aby przywrócić nasze życie na właściwe tory".

18:21

Wtorkowe posiedzenie Senatu będzie prowadzone w niespotykanej formie. Podzieleni na grupy senatorowie będą obradowali jednocześnie w trzech salach. W salach będzie można głosować za pomocą kart do głosowania.

18:16

Papież Franciszek modli się i przemawia do pustego Placu Świętego Piotra.

18:12

Posiedzenie Senatu ws. tarczy antykryzysowej odbędzie się we wtorek 31 marca. Decyzję podpisał już marszałek Tomasz Grodzki - podaje RMF FM.

18:09

"Nie może być tak, że choroby skutkowe lub współistniejące są wpisywane do medycznej karty zgonu jako jedyne przyczyny śmierci osób zakażonych. Ile takich przypadków nie włączono się do oficjalnych statystyk zgonów Covid19 w Polsce? Społeczeństwo ma prawo do rzetelnych informacji" - pisze poseł KO Michał Szczerba.

18:03

Do tej pory w Polsce stwierdzono 1340 osoby zakażone koronawirusem. Szesnaście z nich zmarło.

LINK DO RELACJI

17:51

We Włoszech zmarło dziś 969 osób zakażonych koronawirusem. To największy bilans dzienny i wzrost do 9134 zmarłych na wirusa Covid-19.

17:41

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. małopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1340/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:36

Komisja Europejska udostępniła kolejne 75 mln euro na loty powrotne obywateli UE oraz powiększyła budżet na pierwsze w historii zapasy środków medycznych w ramach „rescEU” (systemu uzupełniającego Unijny Mechanizm Ochrony Ludności) do kwoty 80 mln euro.

17:20

USA: Liczba potwierdzonych przypadków w stanie Nowy Jork w ciągu doby wzrosła o 7300 i wynosi obecnie ponad 44 tysiące. Zwiększyła się także liczba ofiar śmiertelnych i wynosi obecnie 519.

16:58

W tym roku Akcja Żonkile przeniesiona do internetu. - Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie- informuje Muzeum Polin.

16:45

W administracji prezydenta Władimira Putina zarejestrowano przypadki zakażenia koronawirusem- powiedział w piątek dziennikarzom Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.

16:35

Przerwa w obradach Sejmu do 21:00.

16:18

 • Dzisiaj wirus jest jedynym wrogiem Polaków, nie szukajcie innego- napisał na swoim koncie na twitterze Donald Tusk.

Ratownictwo medyczne w Polsce na skraju upadku? Szef OZZRM ostrzega: System ochrony zdrowia jest na krawędzi

16:08

IRAN: Liczba ofiar koronawirusa - 32,332 zachorowania, 2,378 zmarło, 11,133 wyzdrowiało.

16:05

Maciej Konieczny, Lewica: Nasze poprawki muszą być przyjęte, inaczej zagłosujemy przeciw.

15:43

Sejm zdecydował o niezwłocznym przejściu do dalszych prac nad ustawami tarczy antykryzysowej (drugie czytanie). Taki wniosek złożył PiS. Głosowanie odbywało się elektronicznie zgodnie z nowym regulaminem Sejmu czyli część posłów głosowała z domów drogą elektronicznie, część na salach sejmowych.

15:28

Sejm: 10 minut przerwy. Po przerwie odbędą się głosowania wniosków formalnych, m.in. o bezzwłocznym przejściu do drugiego czytania projektu.

15:20

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: "Ludziom potrzebne są publiczne pieniądze" - mówiła poseł Izabela Leszczyna. Niedawno bardzo mocno krytykowaliście nasze programy społeczne. Chciałabym podziękować za dyskusję i za część poprawek, które przyjmiemy. Staramy się objąć pomocą osoby, które obecnie nie są objęci ochroną, ludzi pracujących na umowy zlecenie, na umowach o dzieło. Musimy obserwować sytuację i będziemy reagować.

15:11

W Sejmie trwa dyskusja nad tzw. tarczą antykryzysową. Teraz posłowie zadają pytania. Wcześniej mówcy w imieniu klubów i kół poselskich zgłosili szereg poprawek.

15:04

Konrad Berkowicz, Konfederacja, przemawia z innej sali, niż plenarna: Tarcza to ustawa marketingowa. Apeluję do premiera o wprowadzenie propozycji o zwolnieniu z ZUS wszystkich.

15:01

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher: Amerykański Google współpracuje z polskim rządem nad zapewnieniem, ze do Polaków docierają sprawdzone informacje o COVID19.

14:55

Krzysztof Bosak, Konfederacja: Wreszcie możemy dyskutować o rozwiązaniach, choć nie wiadomo, kiedy one zaczną działać. Panie premierze rozwiązania zaproponowane przez was zaczną działać za jakiś czas. Firmy już zaczynają zwalniać ludzi. Mamy cztery punkty rozwiązań. Cztery proste sposoby, które powinny być wykorzystane w tarczy: utrzymanie wynagrodzeń dla firm, które nie mogą działać, zwolnienie z ZUS i podatków, dostęp do kapitału obrotowego, wycofanie nowych podatków. Jesteśmy po tygodniu teatralnych konsultacji. Dopiero teraz zaczęła się dyskusja. Przygotowaliśmy 39 poprawek w celu usprawnienia projektu rządowego.

14:45

Stanisław Tyszka, Kukiz15: Gospodarka wygląda teraz jak człowiek postrzelony z armaty, a my do niego przychodzimy z materiałami opatrunkowymi. Polski rząd zachowuje się jak człowiek we mgle. Mam wrażenie, że tarczę napisali urzędnicy dla urzędników. Przeprowadziliśmy szybkie konsultacje z naszym zapleczem i otrzymaliśmy setki propozycji. Ułożyliśmy z tego punkty do wdrożenia. Część z tych postulatów została wdrożona. Nie możemy patrzeć tylko na pomoc pracownikom, a także firmom. Inaczej pracownicy nie będą mieli dokąd wracać.

14:35

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL: Koronawirus zaatakował też polską gospodarkę. Może dojść do masowych zwolnień. Zdajemy egzamin z solidarności. Pytanie do sali, czy my zdamy ten egzamin? Skończcie z propagandą lansującą prezydenta Andrzeja Dudę. Przed nami konkretne działania. Koronawirus nie działa wybiórczo. Zwolnienie a nie przełożenie. Potrzebne jest wsparcie pożyczkowe. Nie chodzi o 5000 zł z Funduszu Pracy. Stoimy nad przepaścią. Jedni są w strachu, inny działają na oślep. Wystarczy by rządzący wsparli nasze poprawki. To są nasze żądania, naszych obywateli.

14:23

Krzysztof Gawkowski, Lewica: Cały świat toczy nierówną walkę. Ale to nie czas na polityczną walkę. Dziś liczy się tylko jedno, zabezpieczenie milionów Polaków. Lewica była, jest i będzie obrońcą zwykłych ludzi. Musimy rozszerzyć prawa pracownicze. Proszę o spokojną, merytoryczną pracę nad tym projektem. Koronawirus nie głosuje. Rozwiązania mają być dobre. Jesteśmy gotowi do merytorycznej współpracy.

14:18

Małgorzata Kidawa-Błońska, PO: By wygrać z koronawirusem musimy opierać się na prawdzie. Nie możemy fałszować. Proponujemy, by z pieniędzy UE wyposażyć szpitale, zapłacić lekarzom i pielęgniarkom. Tarcza o której mówi premier, jest krucha. Musicie wysłuchać naszych rad, wtedy uda się pomóc Polakom.

14:15

Izabela Leszczyna: W imieniu KO apeluję do pana premiera, to nie jest czas na oszczędzania. Dziś jest czas na wydawania publicznych pieniędzy na ratowanie wszystkich. Ludziom potrzebne są publiczne pieniądze.

14:07

Borys Budka w imieniu PO: Dzielicie Polaków na lepszych i gorszych. Dzisiaj wykorzystujecie wielką tragedię próbując wykazywać słabość UE. My dzisiaj składamy konkretne poprawki. Prosimy o przyjęcie ich. Chcemy ponad podziałami udzielić pomocy wszystkim, bez podziałów.

14:05

Łukasz Schreiber na zakończenie swojego wystąpienia przywołał słowa Cypriana Kamila Norwida.

13:59

W imieniu klubu PiS głos zabrał Łukasz Schreiber. - Historia pisze się na naszych oczach (…) Jestem przekonany, że z tej trudnej walki, która nas czeka, wyjdziemy zwycięsko - mówi polityk.

13:55

 • Zawieszamy egzaminy dla osób wykonujących zawody medyczne (...), zawieszamy obowiązki sprawozdawcze dla NFZ (…) Ograniczamy katalog osób, które mogą być skierowane do pracy przez wojewodę - zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Upraszczamy decyzje o kwarantannie i hospitalizacji – dodaje.

13:51

 • Rządowe rozwiązania są kompleksowe; pracowaliśmy nad nimi nieustannie. Tarcza antykryzysowa to projekt solidarnościowy. Te rozwiązania mają być dobre dla Polski. Jesteśmy otwarci na dyskusję, chcemy pracować ponad podziałami, by wyjść z kryzysu wzmocnieni – mówi Jadwiga Emilewicz.

13:49

Jadwiga Emilewicz: Wiemy, że same przepisy nie wystarczą. Musimy budować solidarność społeczną - między pracodawcami i pracownikami, między administracją i obywatelami, młodszych ze starszymi (…)Tarcza antykryzysowa przewiduje dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy. To konkretne i silne wsparcie, by pomóc firmom w utrzymaniu płynności finansowej i zatrudnienia.

13:41

 • W naszej ustawie nie chodzi tylko o gospodarkę. Chodzi o cały stan naszego życia społecznego. Koszty już ponosimy wszyscy. Największe poniesie pokolenie osób, które nie mają ustabilizowanej sytuacji materialnej. Naszymi rozwiązaniami staramy się objąć wszystkich pracowników i pracodawców – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

13:38

Wokalista zespołu rockowego Rammstein, Till Lindemann, z powodu zakażenia koronawirusem znajduje się na oddziale intensywnej terapii – informuje dziennik „Bild”.

13:35

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, ze w tarczy antykryzysowej przygotowano rozwiązania, „dzięki którym, w miarę możliwości, przeprowadzi się pracodawców i pracowników przez ten trudny czas suchą stopą”. - Dziś dostarczamy instrumenty adekwatne do sytuacji, ale będziemy reagować elastycznie – mówi szefowa resortu.

13:32

Morawiecki: Dzisiaj trendy na rynkach finansowych załamały się. Ale nasza odpowiedź na tym etapie jest jak najbardziej właściwa. Tarcza antykryzysowa to około 10 procent PKB składających się z różnych instrumentów.

13:29

Morawiecki przekonuje, że „dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy współpracy, współpracy w ramach policy mix, polityki fiskalnej i monetarnej, a tarcza antykryzysowa właśnie taką mieszankę stanowi i proponuje”. - Pandemia koronawirusa w kilku państwach Zachodniej Europy powoduje istne zdrowotne i gospodarcze pandemonium - bronimy się przed tym w Polsce. Możemy powiedzieć, że robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tę krzywą wzrostu spowolnić (…) To spowolnienie spowoduje, że nasza służba zdrowia będzie w stanie lepiej świadczyć usługi medyczne i opiekować się chorymi, żeby nie dochodziło do segregacji pacjentów. Chcemy za wszelką cenę tego uniknąć – mówi premier.

13:26

Premier zapewnia, że rząd działa tak szybko, jak to możliwe. - W 14 dni od pierwszego przypadku COVID-19 przedstawiliśmy pierwsze założenia tarczy antykryzysowej. Może ktoś był na świecie odrobinę szybszy, ale to jednak jedna z najszybszych odpowiedzi (…) Reagujemy tak jak dzisiaj - po kilku dniach od zaprezentowania tarczy antykryzysowej. Potwierdzają to instytuty badawcze i ekonomiczne na całym świecie. Staramy się za wszelką cenę zapobiegać bankructwom firm i zwalnianiu pracowników – zapewnia Morawiecki.

13:24

 • Trzeba działać szybko. Spadki na rynkach surowców, na rynkach różnych aktywów, pokazują, że dzisiaj trzeba zjednoczyć się w walce ze skutkami gospodarczymi. Ten kryzys uderza w stronę popytową, podażową, w konsumpcję – mówi szef rządu podczas posiedzenia Sejmu. - Wszystkie poprzednie kryzysy charakteryzowały się brakiem popytu. Ten jest inny. Musimy pracować nad mechanizmami ustabilizowania łańcuchów produkcji – dodaje premier.

13:21

30 dni – tyle jest czasu na dopełnienie obowiązku rejestracji używanego samochodu sprowadzanego do Polski z innych krajów Unii Europejskiej. W związku z epidemią koronawirusa padł pomysł, by wydłużyć ten czas. O ile? Konkretny zapis trafił do projektu ustawy wchodzącej w skład tarczy antykryzysowej.

13:19

Rosnąca fala zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spowodowała, że codziennie dociera do nas wiele zaleceń i wskazówek jak powinniśmy zachowywać się, żeby uniknąć choroby. Także w Polsce, pojawiły się informacje, że WHO ostrzega przed posługiwaniem się gotówką.

13:15

Jak leczyć koronawirusa w domu? Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia dla osób, które mają potwierdzonego koronawirusa, ale ich stan pozwala na to, żeby mogli przechorować w domu lub w innym budynku samoizolacji. Chodzi o pacjentów, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo lub mają delikatne objawy – np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła lub ogólne osłabienie.

13:10

Premier podkreśla, że „deficyt budżetowy nie jest świętym Graalem”. - Będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia, do jakiego będzie to konieczne, a który zarazem da nam przekonanie co do stabilności naszej polityki fiskalnej i regulacyjnej - zapowiada Morawiecki.

13:07

Szef rządu mówi, że tarcza antykryzysowa ma chronić z jednej strony miejsca pracy, a z drugiej firmy przed kryzysem. - Chcemy doprowadzić to tego, żeby te instrumenty działały już na dniach (…) Dzisiaj poszarpane zostały wszystkie łańcuchy dostaw, łańcuchy produkcji. Ten kryzys jest inny od wszystkich wcześniejszych, również inny od 1929 roku - mamy do czynienia ze zjawiskami bezprecedensowymi - spadkiem na giełdach o ok. 30 proc. – mówi premier.

13:04

Premier podkreśla, że tarcza antykryzysowa zapewni środki dla 40 proc. przedsiębiorców, dzięki którym zreorganizują pracę i utrzymają większość miejsc pracy. - Proszę dzisiaj Wysoką Izbę, żeby wszyscy przyjęli w zgodzie ten pakiet, który przygotowaliśmy. Nasza tarcza antykryzysowa jest dobrym instrumentem do walki z koronawirusem w społeczeństwie i gospodarce – mówi Morawiecki.

13:01

Morawiecki: Uważamy, że trzeba jednocześnie maksymalnie spowalniać rozprzestrzenianie się koronawrusa, ale ze świadomością, że to dzieje się z ogromną szkodą dla gospodarki (…) Dane, które spływają z Zachodniej Europy pokazują, że nasze działania są właściwie, często wyprzedzające. Nie mamy z tego powodu żadnej satysfakcji, jesteśmy jedynie przekonani, że dzisiaj musimy działać szybko. Jeden dzień zwłoki to często ogromna różnica.

12:59

 • Komentarze niektórych przywódców unijnych świadczą o tym, jak ciężki to czas. Premier Włoch mówi, że to najtrudniejszy czas od II WŚ. My takich porównań nie czynimy, ale to co się dzieje, jest największym wyzwaniem ostatnich dziesięcioleci – mówi premier Morawiecki. - Dane, które do nas spływają i pokazują perspektywy gospodarcze są zatrważające. W USA podano dane dotyczące osób, które zgłosiły się po zasiłek dla bezrobotnych. Te liczby są największe w historii, nigdy nie były tak wysokie w obliczu kryzysu – dodaje szef rządu.

12:54

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia apeluje do wszystkich posłów o jak najszybsze przyjęcie tzw. tarczy antykryzysowej.

12:51

Sejm wznowił przerwane w czwartek obrady. Izba niższa parlamentu zajmie się propozycją dot. tarczy antykryzysowej. Posłowie próbują głosować zdalnie. Najpierw muszą ustalić kworum. To pierwsza taka sytuacja w historii polskiego Sejmu.

12:47

Brytyjski premier ma koronawirusa. Boris Johnson pracuje z domu. Jest ironią, że jeszcze nie tak dawno szef brytyjskiego rządu forsował politykę, jak najmniej ograniczeń jeśli chodzi o walkę z pandemią koronawirusa. Fakty były jednak takie, że lawinowo przybywało zakażeń i śmiertelnych ofiar wirusa. Zdecydowano sie wprowadzić w kraju szereg obostrzeń. Miedzy innymi pozamykano szkoły.

12:34

Samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich w zaplanowanym terminie, czyli 10 maja 2020 roku. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Politycy PiS twierdzą, że wybory muszą odbyć się w maju, z kolei minister zdrowia przekonuje, że ostateczną decyzję będzie można podjąć dopiero za kilka tygodni.

12:23

Wielka Brytania: Premier UK Boris Johnson z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Johnson poinformował, że będzie nadal kierował pracami rządu za pośrednictwem wideokonferencji.

12:21

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił swój plan pomocy dla klubów występujących w PKO Ekstraklasie, I, II i III lidze. Zastrzyk finansowy ma pomóc im przetrwać okres zawieszenie rozgrywek spowodowany epidemią koronawirusa. PZPN dofinansuje klub (do podziału na iigi) - ESA: 30.000.000 zł; I liga: 10.000.000 zł; II liga: 6.000.000 zł; III liga: 4.000.000 zł.

12:13

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że we Włoszech w piątek odnotowanych zostanie więcej wszystkich zakażeń niż w Chinach. Na pierwszym miejscu na świecie umacniają się natomiast Stany Zjednoczone.

11:43

Przedsiębiorstwa szybko tracą nadzieję na przetrwanie. – Coraz więcej firm rozważa złożenie wniosku o upadłość – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press adwokat Marcin Zawistowski.

11:43

Posłowie opozycji zgłaszają problemy z testowym głosowaniem zdalnym, nie mogą zalogować się do systemu. Problemów nie mają za to posłowie Prawa i Sprawiedliwości. O godz. 12:00 Sejm ma zacząć częściowo zdalnie obrady dotyczące rządowych propozycji Tarczy Antykryzysowej.

11:30

USA mają już najwięcej przypadków groźnego wirusa. Stany Zjednoczone stały się nowym epicentrum pandemii koronawirusa. Zakażonych jest około 82 tys, ludzi, to więcej niż liczba przypadków we Włoszech (80 589) lub w Chinach (81 285). Specjaliści ostrzegają: najgorsze Ameryka ma dopiero przed sobą.

11:20

Posłowie opozycji informują o dużych problemach w trakcie testów zdalnego głosowania. Sejmowe głosowania ws. tzw. tarczy antykryzysowej rozpoczną się o godz. 16.

11:09

Antoni Macierewicz ostro skrytykował rozporządzenie ministra zdrowia. Były minister chce, by w mszach św. mogło brać udział więcej niż pięć osób. "Wiara i jej praktykowanie w tych trudnych czasach jest konieczne (...)" - stwierdził na antenie Telewizji Trwam. "Apeluję do pana ministra zdrowia, żeby zmienił w swoim rozporządzeniu ten zapis" - podkreślił Macierewicz.

11:00

W ciągu doby wykonano ponad 4,5 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

10:33

Na stacje Orlen trafiło już 820 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk - informuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Internauci informują, że zakup płynu na stacjach graniczy z cudem.

10:27

Samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja: "To niemożliwe ze względu na bezpieczeństwo"

10:11

Uwaga na fałszywe wiadomości o szczepieniach na koronawirusa! Ministerstwo Rodziny ostrzega: oszustw "na koronawirusa" będzie coraz więcej

9:48

Donald Trump rozmawiał telefonicznie z chińskim przywódcą Xi Dzinpingiem. - Wielki szacunek - napisał Trump na Twitterze, opisując rozmowę. Dodał, że z chińskim przywódcą rozmawiał w głównej mierze o koronawirusie, który szaleje na ogromnej części planety. Dodał, że Chiny mają dużą wiedzę o wirusie i oba kraje będą wspólnie pracować na rzecz opanowania pandemii. To pierwsze przełamanie lodów pomiędzy oboma krajami po tym, jak narosła między nimi kampania wzajemnego oskarżania się o wywołanie epidemii. Wcześniej prezydent Trump konsekwentnie mówił o "chińskim wirusie" i braku informacji władz Chin o wybuchu epidemii, z kolei chińscy dyplomaci mówili, że to Amerykanie podrzucili im wirusa.

9:40

Konfederacja Lewiatan przekazała posłom kluczowe postulaty przedsiębiorców dotyczące tarczy antykryzysowej. Posłowie dzisiaj mają głosować nad rządowym projektem ustaw dotyczących tarczy. Oto kluczowe postulaty Lewiatana:

 • Zwolnienie wszystkich firm ze składek na ubezpieczenie społeczne od 1 marca do 31 maja 2020 r.
 • Umożliwienie wprowadzenia przestoju ekonomicznego, obniżonego wymiaru czasu pracy oraz dopłat do wynagrodzeń
 • Możliwość otrzymywania zwrotów podatku VAT w najkrótszym terminie
 • Zwolnienie środków z konta VAT
 • Czasowe zwolnienie z wpłat na PPK

Tu więcej o postulatach Konfederacji Lewiatan

9:33

Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie do osób cierpiących na choroby układu krążenia, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, cukrzycę i nowotwory, że są one szczególnie narażone na ciężkie przechodzenie zakażenia koronawirusem, dlatego winno się szczególnie uważać, by chronić takie o

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (27 marca) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna