Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus+. Ten „plus” w nazwie zwiastuje, że program ma same korzyści

Bartosz J. Klepacki
ŁCRE w Łomży
- Program wymiany studentów to wielka korzyść dla uczniów z Łomży. Dzięki lekcjom ze studentami z całego świata mają możliwość nie tylko nauki języków obcych, ale przede wszystkim poznania nowej kultury. Właśnie ruszył kolejny sezon zajęć w ramach Erasmus+

Projekt „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole” cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Polegał na przeprowadzeniu lekcji w języku angielskim w szkołach i przedszkolach, a nawet w bursie.

- Zagraniczni studenci byli chętnie zapraszani do łomżyńskich placówek edukacyjnych - mówi Anna Borawska, doradca zawodowy z Łomżyńskie go Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży.

Dzięki współpracy z ŁCRE zagraniczni studenci prowadzili zajęcia m.in. w Niepublicznym Przedszkolu “Mały Artysta” oraz “Wesołe Słoneczko”, Szkołach Podstawowych nr 2, 5,7 oraz 10, a także na jedynej państwowej uczelni w Łomży.

W pierwszej edycji przedsięwzięcia, która była realizowana w pierwszym semestrze ubiegłego roku szkolnego (2014/2015), udział wzięło 1635 osób, a w drugiej, realizowanej w semestrze drugim - 1600. Większość zajęć w drugiej edycji prowadzona była przez pochodzącego z Hiszpanii Luisa Maria Solaun Vallhonrat, który w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji odbywał praktyki. Do jego obowiązków należało między innymi wspieranie działań promujących firmę oraz udział w projekcie. Spotkanie wieńczące drugą edycję projektu było jednocześnie pożegnaniem hiszpańskiego stażysty ŁCRE i podsumowaniem jego działalności.

Studencka radość

- Jestem wdzięczny za możliwość odbycia stażu. Zgodnie z moim kierunkiem studiów do moich obowiązków należało między innymi wspieranie działań promujących firmę oraz udział w projekcie „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole”. Czas tutaj spędzony przyniósł mi wiele ciekawych doświadczeń. Muszę przyznać, że dzięki projektowi stałem się popularny w Łomży. To bardzo miłe uczucie, kiedy podczas spacerów ulicami Łomży dzieci i młodzież, z którymi przeprowadzałem lekcje zaczepiają mnie i zamieniają kilka słów po angielsku. Widzę wtedy wyraźnie, że projekt osiągnął sukces i warto go kontynuować - mówi Luis Maria Solaun Vallhonrat - studen zarządzania na University of the Basque Country.

„Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole” to projekt edukacyjny z zakresu doradztwa zawodowego. Miał na celu zaprezentowanie kompetencji kluczowych na rynku pracy. Jego zadaniem było uświadomienie jak ważna jest znajomość języków obcych w życiu codziennym i zawodowym oraz zachęcenie młodych ludzi do różnego typu aktywności podczas nauki w szkole i na studiach. Studenci prezentowali również swoje kierunki studiów i przyszłe zawody, a także ścieżkę edukacyjną, która wiedzie ku uzyskaniu takich kwalifikacji zawodowych.

- Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim projekcie. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą mogłam opowiedzieć o swoim kraju i jego kulturze, a sama także dowiedziałam się wielu rzeczy na temat Polski. To była wymiana ciekawych doświadczeń. Naprawdę warto organizować takie międzykulurowe spotkania - mówi ÖzLem Altuntaş studentka w Afyon Kocatepe University. - Dzięki wizytom w szkołach i bursie nawiązałam wiele nowych znajomości. Te przyjaźnie mają szansę przetrwać, ponieważ zamierzamy korespondować ze sobą za pośrednictwem Internetu nawet po moim powrocie do Turcji. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać - dodaje ÖzLem Altuntaş.

Nauka i poznanie

Podczas spotkań z łomżyńskimi uczniami zagraniczni goście opowiadali o krajach, z których pochodzą (Hiszpanii, Iraku i Turcji), a także zachęcali do nauki języków obcych i brania udziału w programach wymiany uczniów i studentów w ramach projektów zagranicznych. Wszystkie lekcje odbywały się pod nadzorem doradcy zawodowego (Anny Borawskiej) lub doradcy metodycznego jęz. angielskiego (Anny Modzelewskiej).

Warto podkreślić, że udział w projekcie był dobrowolny, a zajęcia odbywały się na zasadach wolontariatu. Wystąpienia były przygotowywane, a następnie prezentowane w ramach czasu wolnego studentów. Wszystkie prezentacje odbywały się według określonego scenariusza, tak aby lekcja zawierała elementy zawodoznawcze oraz zajęć z zakresu: przedsiębiorczości, historii, geografii, WOS, WOK. Jako że spotkania prowadzone były w języku angielskim, była to doskonała okazja zweryfikowania swoich umiejętności językowych i porozmawiania w tym języku z zagranicznym gościem.

Studenci Erasmus+ mieli szansę sprawdzenia się w roli prelegentów i doskonalenia swoich kompetencji komunikacyjnych i autoprezentacji. Zaangażowali się w życie lokalnej społeczności i nawiązali znajomości z łomżyńskimi uczniami. Cieszyli się, że mogą zaprezentować im swoją kulturę i porozmawiać z nimi na różne tematy, poznając przy tym polskie obyczaje.

Z pełną satysfakcją można stwierdzić, że projekt osiągnął sukces. Zewsząd dochodzą do nas słowa uznania i podziękowania za zorganizowanie nietypowych lekcji. Warto organizować takie międzykulturowe spotkania, które na długo pozostaną w pamięci ich uczestników. Dzięki projektowi nawiązało się także wiele nowych znajomości, które będą utrzymywane w przyszłości za pośrednictwem komunikacji internetowej.

Wszyscy na pewno będą ciepło wspominać Luisa, hiszpańskiego stażystę ŁCRE oraz innych studentów Erasmus+, którzy wnieśli powiew egzotycznej świeżości do łomżyńskich placówek oświatowych.

Teraz ich czas
Do Łomży przyjechało 22 studentów (7 z Hiszpanii, 15 z Turcji, 10 kobiet,12 mężczyzn), którzy w ramach programu Erasmus+ studiować będą: filologię angielską, informatykę, wychowanie fizyczne, pielęgniarstwo, zarządzanie, dietetykę i technologie żywienia.

Odbyło się już pierwsze spotkanie organizacyjne, podczas którego studenci poznali zasady uczestnictwa w projekcie.

Podczas tegorocznych lekcji z zagranicznymi studentami w ramach projektu “Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole” chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na aspekt szerzenia szacunku wobec innych kultur i budowania tolerancji wśród młodych Łomżan, zwłaszcza, że obecny rok szkolny został ogłoszony rokiem “Otwartej szkoły”.

Studenci będą opowiadać o swojej kulturze, o tym co nas łączy, a co dzieli, jak nawiązać dialog, pomimo różnic kulturowych.

Prawdziwa tolerancja wymaga swobodnego przepływu idei, edukacji dostępnej dla wszystkich ludzi, przestrzegania praw człowieka oraz poszanowania innych kultur. Na tym opiera się również idea programu Erasmus+, który promuje kreatywność i innowację.

W ostatnim czasie tolerancja wystawiana jest na próbę. Mocno podkreśla się różnice międzykulturowe, przez co podsycana jest nienawiść do mniejszości, imigrantów czy innych grup społecznych. Mamy nadzieję, że spotkania ze studentami z Hiszpanii i Turcji przyczynią się do szerzenia tolerancji, która jest potrzebna do harmonijnej koegzystencji, ułatwiającej podejmowanie naglących wyzwań i budowania lepszej przyszłości. Dla studentów takie spotkania to frajda, dla uczniów to możliwość obcowania z nową kulturą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna