Łukasz Konstanty
Koszykarki VBV Arka Gdynia porażką w pierwszym meczu 1/16 finału EuroCup z ASVEL Feminin Lyon ograniczyły do minimum szanse na awans do kolejnej rundy. Fot. PAP/Jan Dzban
Koszykarki VBV Arki Gdynia źle rozpoczęły rywalizację w fazie pucharowej EuroCup. W pierwszym meczu 1/16 finału polski zespół przegrał na wyjeździe z francuskim klubem ASVEL Feminin Lyon 62:86 i ograniczył do minimum szanse na awans do kolejnej rundy.

Obydwa zespoły fazę grupową zakończyły z identycznym bilansem - cztery zwycięstwa i dwie porażki. Można więc było spodziewać się dość wyrównanej rywalizacji, rzeczywistość mocno jednak zweryfikowała oczekiwania.

Tragiczna trzecia kwarta VBV Arki Gdynia

Początek spotkania wzbudził wiele obaw w sercach polskich kibiców. Mecz ledwie się rozpoczął, a ekipa z Francji już prowadziła różnicą trzynastu punktów (15:2). Na szczęście w kolejnych minutach było nieco lepiej i do przerwy gdynianki przegrywały 31:39.

Wszystko co najgorsze nadeszło wraz z nastaniem trzeciej kwarty. Drużyna z Lyonu w ciągu dziesięciu minut niemal podwoiła swój dorobek punktowy, z kolei koszykarki VBV Arki miały problemy w ataku. Po trzydziestu minutach gospodynie spotkania prowadziły różnicą aż 28 oczek!

W ostatniej części spotkania gdynianki co prawda zdołały nieco zmniejszyć stratę, wypracowaną przez francuską drużynę przewagę (24 punkty) w pierwszym meczu trudno będzie jednak odrobić w rewanżu. Wiele wskazuje więc na to, że za tydzień pomorska drużyna rozegra ostatnie spotkanie w europejskich pucharach w sezonie 2022-23.

Rewanżowy mecz VBV Arka Gdynia - ASVEL w czwartek, 12 stycznia

Rewanżowe spotkanie pomiędzy VBV Arka Gdynia a ASVEL Feminin Lyon zostanie rozegrane w czwartek, 12 stycznia o godzinie 18.00. Zwycięzca meczu awansuje do 1/8 finału, w którym zmierzy się z lepszym z pary ACS Sepsi-SIC (Rumunia) - Basket Namur Capitale (Belgia). W pierwszym spotkaniu lepsze okazały się koszykarki z Rumunii, które wygrały na wyjeździe 93:74.

EuroCup kobiet - 1/16 finału (pierwszy mecz)
LDLC ASVEL Feminin Lyon – VBW Arka Gdynia 86:62 (24:16, 15:15, 31:11, 16:20)

VBW Arka Gdynia: Marissa Kastanek 19, Katarina Vucković 16, Nathalie Fontaine 7, Kamila Borkowska 6, Haley Górecki 6, Jasmine Thomas 3, Magdalena Szymkiewicz 2, Kristina Higgins 2, Kamila Podgórna 1, Julia Niemojewska 0, Alicja Żytkowska 0.