Europoseł Krzysztof Jurgiel: Nowa WPR nie jest dobra dla polskich rolników

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Europoseł Krzysztof Jurgiel wyjaśnił, że głosował przeciwko rozporządzeniu ws. planów strategicznych ze względu na brak spełnienia postulatu wyrównania płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi w nowej Wspólnej Polityki Rolnej
Europoseł Krzysztof Jurgiel wyjaśnił, że głosował przeciwko rozporządzeniu ws. planów strategicznych ze względu na brak spełnienia postulatu wyrównania płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi w nowej Wspólnej Polityki Rolnej Donata Żmiejko
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Podczas konferencji prasowej europoseł Krzysztof Jurgiel oraz Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi poinformowali, że Parlament Europejski zatwierdził nową unijną politykę rolną na lata 2021-2027. Europoseł powiedział, że nie uważa iż nowa WPR jest dobra dla polskich rolników.

Europoseł Krzysztof Jurgiel wyjaśnił, że głosował przeciwko rozporządzeniu ws. planów strategicznych ze względu na brak spełnienia postulatu wyrównania płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi w nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

- Głosowałem za przyjęciem rozporządzenia horyzontalnego w sprawie WPR Com(2018)393 oraz rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych Com(2018)394 – stwierdził europoseł Krzysztof Jurgiel. - Natomiast głosowałem przeciw rozporządzeniu dotyczącym planów strategicznych WPR Com(2018)392, ponieważ przyjęte rozporządzenie zostało oparte na dotychczasowym systemie dopłat bezpośrednich dla rolników, opartym na niesprawiedliwym i dyskryminującym niektóre państwa członkowskie kryterium historycznym, odnoszącym się do wielkości środków na dopłaty przyznawanych poszczególnym państwom członkowskim w przeszłości.

Zdaniem europosła system ten powoduje znaczne zróżnicowanie w wysokości dopłat na jeden ha gruntów rolnych między państwami członkowskimi, przy czym różnice są wielokrotne. Z reguły znacznie wyższe 19/17 dopłaty otrzymują rolnicy w starych krajach członkowskich, a niższe w nowych krajach członkowskich. Do krajów otrzymujących stosunkowo niskie dopłaty należy również Polska.

Krzysztof Jurgiel uważa, że ta nierówność jest sprzeczna z ustawionym w art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zakazem dyskryminacji kogokolwiek z uwagi na przynależność państwową. Także wszelką dyskryminację między producentami w polityce rolnej wyklucza art. 40 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Nierówność jest też sprzeczna z normą zawartą w art. 39 pkt 2a Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który przy ustalaniu wspólnej polityki rolnej dopuszcza uwzględnianie różnic wynikających ze struktury społecznej rolnictwa oraz różnic strukturalnych i przyrodniczych między poszczególnymi regionami rolniczymi, ale nie między państwami członkowskimi.

- Nie mogę wyrazić zgody na łamanie przez Komisję Europejską i Parlament Europejski traktatu o funkcjonowaniu UE – stwierdził europoseł Krzysztof Jurgiel. – Postaram się wystosować do instytucji unijnych pisma – czy przyjęte rozwiązania są zgodne z prawem unijnym.

Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi powiedział, że do polskich rolników w najbliższych latach trafi ponad 31 miliardów euro. Mówił o zmianach wprowadzonych przez WPR. Najważniejsza z nich dotyczy wprowadzenia ekoprogramów. Rolnicy będą dostawać dopłaty w całości po spełnieniu wymogów europejskiego Zielonego Ładu. Chodzi o działania w stosunku do produkcji rolnej ograniczające środki ochrony roślin oraz zużycie nawozów i wprowadzenie zasad bioróżnorodności.

Unijna reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2023 roku zakłada, że każdy kraj Unii ma do końca bieżącego roku przygotować własny plan strategiczny precyzujący, jak zamierza wykorzystać europejskie środki. Dokument będzie obejmował zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Polska przygotowuje taki dokument.

Kazimierz Gwiazdowski powiedział, że wkrótce nastąpi oficjalne przekazanie Planu Strategicznego do Komisji Europejskiej celem zatwierdzenia.

Czytaj też:
Nowa Wspólna Polityka Rolna. Parlament Europejski zatwierdził reformę

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie