Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fasty na wokandzie przez trzy dni

(ak)
Archiwum
15 apelacji w jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych.

Na ławie oskarżonych zasiedli dawni prezesi, członkowie zarządu i akcjonariusze spółek dawnej grupy Fasty z Białegostoku. Prokuratura zarzuciła im ok. 100 przestępstw, które mieli popełnić w latach 2001-2005. To m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej na szkodę spółki, pranie brudnych pieniędzy, niegospodarność, unikanie płacenia składek ZUS, przywłaszczenie pieniędzy pracowników oraz szereg przestępstw podatkowych. Szkody oszacowano na 16 mln zł.

Po pięcioletnim procesie, czerwcu 2012 roku Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał pięć osób na kary od 3 do 6 lat więzienia i grzywny. Czterech oskarżonych usłyszało kary w zawieszeniu. Wobec jednej osoby sąd postępowanie umorzył, a inną uniewinnił.

W środę, 12 marca przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczęło się postępowanie odwoławcze. Sprawa jest złożona i skomplikowana nie tylko pod względem prawa karnego, ale i gospodarczego. Na jej zreferowanie, wystąpienia oskarżonych i ich obrońców, a także na rozpatrzenie ich wniosków sąd przewidział aż trzy dni. Od wyroku (ok. 300 stron) oskarżeni złożyli 15 apelacji (każda ok. 100 stron).

- Naszym zdaniem sąd pierwszej instancji nie uwzględnił szeregu argumentów ekonomicznych i finansowych, które powinny być wyjaśnione. Poprzedni wyrok należy zweryfikować pod kątem przepisów prawa handlowego, funkcjonowania holdingów i ewentualnej odpowiedzialności osób, które w takich holdingach pracują - mówił jeden z obrońców mecenas Maciej Żbikowski. - Nie godzimy się z tezą sądu rejonowego, z której miałoby wynikać, iż zgrupowanie firm w holdingu Fasty miało być działaniem grupy przestępczej.

Na wniosek dwóch oskarżonych procesem odwoławczym zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- W tym procesie mogło dość do naruszenia prawa do obrony - mówi Irmina Pacho z fundacji. - Zwracamy też uwagę na to, że restrykcyjna interpretacja przepisów prawa karnego może doprowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna