Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalna pomyłka dyspozytora! Pacjent nie żyje [NOWE FAKTY]

az
"Nie można tu mówić o błędzie systemu, ponieważ system zadziałał prawidłowo."

Do tragicznego zdarzenia doszło pod koniec marca. Do dyspozytora w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie zadzwonił mieszkaniec miejscowości Połom. Korzystał z numeru 112, aby wezwać karetkę do mężczyzny, który stracił przytomność. Dyspozytor przyjął zgłoszenie i wysłał karetkę do Połom w gminie Świętajno. Niby wszystko się zgadzało, ale karetka pojechała do Połom w gminie Świętajno koło Rucianego-Nidy, a wezwanie było do Połom w gminie Świętajno niedaleko Olecka, czyli w zupełnie innej części województwa warmińsko-mazurskiego. Pacjent, który nie otrzymał pomocy zmarł.

Skontaktowaliśmy się z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i spytaliśmy jak mogło dojść do takiej pomyłki.
W celu wyjaśnienia tego zdarzenia została powołana komisja, która po zapoznaniu się z zaistniałą sytuacją tj. przesłuchaniu rozmów, świadków uznała, że nastąpiły zaniedbania w zbieraniu wywiadu przez dyspozytora - tłumaczy Maja Bezuch, rzecznik prasowy WSPR Olsztyn.

- W związku z chęcią natychmiastowego wysłania karetki dyspozytor zebrał niepełny wywiad i nie zweryfikował w odpowiedni sposób miejsca wyjazdu. Wnioski z pracy komisji zostaną przekazane Dyrektorowi WSPR w celu podjęcia decyzji personalnych i ustalenia dalszego postępowania w sprawie.
Tydzień wcześniej WSPR w Olsztynie zostało objęte projektem centralizowania systemu ratownictwa medycznego. Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie objęło wówczas Olecko i okolice. Przed zmiana stacje ratownictwa medycznego działały w każdym mieście powiatowym.
Dyspozytor, chcąc jak najszybciej wysłać karetkę, nie zweryfikował w odpowiedni sposób miejsca wyjazdu - nie można tu mówić o błędzie systemu, ponieważ system zadziałał prawidłowo.

- Dyspozytorzy nie są w stanie znać wszystkich miejscowości, powinni zebrać wywiad w taki sposób, aby karetka mogła dojechać we właściwe miejsce, posługując się dodatkowo systemem, mapami i wykazami miejscowości - tłumaczy Maja Bezuch.

Dyspozytorzy nie są szkoleni z zakresu topografii regionu, więc mogą nie wiedzieć, że w danym województwie są dwie miejscowości o tej samej nazwie.
Zgodnie z Ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dyspozytorem medycznym może być osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) posiada wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
3) przez okres co najmniej 5 lat była zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

- Natychmiast po tym zdarzeniu, w dyspozytorni, zostały wdrożone działania mające na celu usprawnienia procedur, aby zapobiec w przyszłości podobnym sytuacjom m.in. bezwzględny obowiązek zbierania w wywiadzie, przez dyspozytorów, informacji o miejscowości, gminie i powiecie - mówi Maja Bezuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna