MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2020 woj. podlaskie. Wojewoda podlaski: nasze służby są gotowe

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
pixabay.com/zdj. ilustracyjne
Ferie 20202 Podlaskie. W poniedziałek 20 stycznia 2020 dwutygodniowe ferie rozpocznie ponad 130 tysięcy podlaskich uczniów.

Przerwa od lekcji, nie zawsze oznacza nudy i siedzenie w domu. Wiele placówek oświatowych organizuje też tzw. otwarte szkoły. Jak poinformowała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, w sumie w naszym regionie zgłoszono 215 form wypoczynku. Najwięcej jest form wyjazdowych typu zimowisko i obozy, a także półkolonie. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku. To ważne źródło dla rodziców. Są to bowiem miejsca sprawdzane wcześniej przez kuratorium pod kątem formalnym: kwalifikacji kadry, liczby wychowawców, dostępu do opieki medycznej. Ale to nie koniec.

- Zaplanowaliśmy, że w czasie ferii skontrolujemy co najmniej 20 procent różnego rodzaju form wypoczynku. Często także we współpracy ze strażą pożarną, sanepidem czy policją - wymieniała kurator Beata Pietruszka.

Przedstawiciele wymienionych instytucji, wraz z inspekcją drogową, wzięli udział w piątkowym briefingu prasowym ph. "Bezpieczne ferie" w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Celem było przypomnienie zakresu działań służb, które są szczególnie nasilone w okresie ferii. Straż pożarna sprawdza obiekty, gdzie będą przebywać dzieci, pod kątem organizacji ochrony przeciwpożarowej, dróg ewakuacji, stanu instalacji i urządzeń przeciwpożarowych. Efekt? Do 10 stycznia podlascy strażacy skontrolowali 12 obiektów. Wydali siedem pozytywnych opinii.

Białystok. Półkolonie zimowe 2020: Oferty i ceny. Dzieci w ferie nie będą się nudzić (zdjęcia)

Nie mniej ważny jest bezpieczny dojazd na zimowisko. Tu pole do działania ma policja i inspekcja transportu drogowego, które w wyznaczonych punktach przeprowadzają kontrole stanu technicznego autokarów. Po pozytywnej weryfikacji kierowca otrzymuje dokument z kontroli ważny przez 30 dni.

- Pomimo tego, że przewoźnik posiada taki aktualny dokument, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tuż przed kolejnym wyjazdem autokar został zgłoszony do kontroli. W każdej chwili któryś z układów odpowiedzialny za bezpieczeństwo pojazdu może zostać uszkodzony - podkreślał nadkom. Tomasz Krupa z podlaskiej policji. Poza tym badany jest stan trzeźwości kierowcy.

Policjant przypomniał, że nie wszystkie dzieci skorzystają ze zorganizowanych form wypoczynku. Niektórzy zostaną w domu. Tam również czyhać może zagrożenie, ale cyberbezpieczeństwa.

- Kiedy rodzice są w pracy, dziecko samo serfuje po sieci, korzysta z różnego rodzaju komunikatorów, gier, podczas których porozumiewa się z niezidentyfikowanymi osobami - dodał nadkomisarz.

Dlatego jego zdaniem ważna jest ciągła praca z dziećmi, przekazywanie im swojej wiedzy, uświadamianie. Nie tylko z okazji ferii czy wakacji.

Akcja Zima 2020 w Białostockim Ośrodku Kultury. Dzieci i młodzież czeka masa atrakcji [PROGRAM]

- Wszyscy życzymy dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, żeby te ferie upłynęły w jak najlepszych warunkach, ale i bezpieczny. Podlaskie służby są przygotowane, ale nie wszędzie mogą być obecne - przyznał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Nic nie zastąpi przestrzegania zasad bezpiecznego i zdroworozsądkowego zachowania, które spoczywają na naszych dzieciach, opiekunach, organizatorach wypoczynku. Ale również innych osobach, które są świadkami ryzykownych sytuacji, które mogą stwarzać zagrożenie. Lepiej zadziałać prewencyjnie i poinformować odpowiednie instytucje.

Choćby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna