Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Wosień" wraca po dwuletniej przerwie

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
To już 27. edycja festiwalu białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Tegoroczna “Bardaŭskaja Vosień” to muzyka. To także spotkanie z literaturą, poezją i książką. Oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści wystąpią także w Hajnówce, Białymstoku, czy Gródku.

To jedyny w województwie podlaskim, a zarazem największy i najstarszy na świecie, festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim.

Festiwal "Bardauskaja Vosień", "Jesień Bardów" stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej. Łączy też w sobie różne style i kierunki.

Ta cykliczna impreza odbywa się na Podlasiu od prawie 30 lat. Oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści wystąpią także w Hajnówce, Białymstoku, czy Gródku.

W tym roku za organizację „Bardów" odpowiada Fundacja „Tutaka", działająca na rzecz promocji kultury białoruskiej Białostocczyzny i kultury niezależnej, związanej z Białorusią.

- Tak jak zawsze festiwal wspiera wolnościowe dążenia Białorusinów. Dbamy oto, by nie stawiano znaku równości między obywatelami, a reżimem Łukaszenki – poinformowała Justyna Pormańczuk z Fundacji „Tutaka”.

Tegoroczna “Bardaŭskaja Vosień” to muzyka. To także spotkanie z literaturą, poezją i książką.

Festiwal rozpocznie w piątek 28 października koncert dla uczniów w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Wystąpi wokalistka, autorka piosenek i utworów poetyckich Kaciaryna Vadanosava. Artystce towarzyszyć będzie córka, Stefka oraz gitarzysta Vasil Jarmołenko.

Vadanosava w 2009 roku była laureatką "Bardaŭskaj Vosieni”, a w tym roku wystąpi również w roli prowadzącej koncertowe części festiwalu.

Zaś o godz. 18.00 tego samego dnia, w Bielskim Domu Kultury wystąpi Źmicier Vajciuškevič wraz z fortepianistą Kanstancinam Haraczym i kontrabasistką gitarową Ludmiłą Krukoŭskaj. Jako WZ-TRIO zabiorą widzów na jesienną muzyczna przechadzkę. Usłyszeć będzie można same najlepsze kompozycje i teksty białoruskich poetów poświęcone jesieni, miłości i życiu. To solidna dawka utulnej lirycznej muzyki doskonałej na jesień i na inaugurację festiwalu.

Nagroda za najlepszą okładkę książki

W ramach bielskiego koncertu zostanie wręczona nagroda im. Michała Aniempadystawa. Jest to nagroda za najlepszą okładkę książki i została ufundowana w 2019 roku ku pamięci artysty, projektanta i poety Michała Anempadistawa przez białoruski PEN.

Nagroda przyznawana jest autorowi białoruskiemu lub zespołowi autorów okładki. Jury ocenia projekt, wykonanie druku oraz zgodność projektu z treścią książki.

Sam Michał Aniepadystaŭ, przedwcześnie zmarły w 2018 roku malarz, grafik, fotograf i poeta, przez wiele lat związany był z festiwalem “Bardaŭskaja Vosień” i był jego dobrym duchem. To jemu i jego twórczości poświęcona będzie dyskusja w trakcie piątkowego koncertu. Poprowadzi ją dziennikarz, reżyser i białoruski działacz, Mikołaj Wawrzeniuk.

Z kolei w sobotę (29.10) będzie można wybrać się do Białostockigo Teatru Lalek. O godz. 19.30 premiera KUPAŁAUCY – „37-22", w reż. Andrej Saucanka. Przewidziano też prezentację książki „Nierozstrzelana" oraz dyskusję wokół Nocy Poetów i współczesnej białoruskiej poezji więziennej.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się w niedzielę, 30 października, o godzinie 15.00 w Gminnym Centrum Kultury w Gródku. I tu znowu spotkać się będzie można zarówno z muzyką, jak i literaturą.

Festiwal stawia sobie za zadanie promocję twórców lokalnych, dlatego będzie można usłyszeć Jana Karpowicza - miejscowego barda i twórcę wielu muzycznych projektów, a obecnie lidera zespołu Chutar. Jest on zasłużonym działaczem kultury, dba o przekaz dziedzictwa kulturowego gminy Gródek.

Jak podkreślają organizatorzy, lokalna historia również jest ważna. Zanurzyć się w nią będzie można dzięki spotkaniu z Uładzimirem Arlowem, jednym z bardziej znanych i poczytnych pisarzy białoruskich.

Opowieści swojego ojca, Uładzimira, przeplecie muzycznie jego syn, Raman Arłoŭ, który zaprezentuje m.in. szereg numerów muzycznych ze swoich folk-oper „Czaradziej” i „Eufrozyna”. Wisienką na torcie niewątpliwie będzie solowy koncert Źmiciera Vajciuškeviča - współtwórcy projektów "Narodny Albom" i "Ja naradziŭsia tut", jednego z założycieli projektu WZ Orkiestra. Zagra on swoje znane utwory oraz zupełnie nowy materiał.

Koncert zamykający tegoroczną edycję festiwalu (w niedzielę 30.10) o godz. 18.00 w klubie Zmiana Klimatu.

Wystąpi laureat konkursu młodych bardów z minionych lat, znany podlaskiej publiczności muzyk Jauhien Baryšnikaŭ. Teksty piosenek zwycięzcy Grand Prix festiwalu w 2010 roku przeniosą widzów w klimat jesiennej zadumy.

Ostatnie zaś dźwięki i słowa należeć będą do PALINY, piosenkarki i autorki z Mińska. Muzyka Paliny brzmi chłodno i przeraźliwie, aż do oczarowania i transu, a miejscami przedstawia lekkie liryczne szkice. Na festiwalu wystąpi z nowym materiałem, ale nie zabraknie również tych najbardziej znanych utworów. Szczegółowy program. Wstęp na wydarzenia bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Wosień" wraca po dwuletniej przerwie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna