MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal muzyki cerkiewnej "Pod Opieką Bogurodzicy" w Bielsku Podlaskim zakończony [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
W dniach 24-26 maja 2019 odbyłą się III Edycja Międzynarodowego Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy” w Bielsku Podlaskim. Przez dwa pierwsze dni festiwal odbywał się w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim, w trzecim dniu na hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza. Przez trzy popołudnia rozbrzmiewały pieśni, hymny, kondaktiony wychwalające i wielbiące Najświętszą Marię Pannę. W sumie wystąpiło 14 chórów w tym z Serbii, Ukrainy i Białorusi.

W pierwszym dniu udział w festiwalu wzięły następujące chóry: „Chór Bractwo” (członkowie Koła Terenowego BCiM w Bielsku Podlaskim), Chór Pieśni Karpackiej WIDYMO z Sanoka, Chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim, Męski Chór Wojskowy Stratos (Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego), Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej oraz pan Michał Skiepko światowej sławy tenor , pochodzący spod Narewki.

W drugim dniu zaprezentowały się: Chór Kameralny składający się z dyrygentek bielskich parafii, Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach,Chór Młodzieżowy Katedry św. Mikołaja w Białymstoku, Chór Młodzieżowy św. Marii Magdaleny w Warszawie, Chór Żeńskiego Monasteru w Gródku (Ukraina), Chór Parafii św. Serafima Żyrowickiego w Grodnie (Białoruś), Chór Parafii Prawosławnej w Panczevie (Serbia).

Zobacz także: Międzynarodowy Festiwal Pod opieką Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim. Łączy sztukę, religię i ludzi

W ostatnim dniu jako pierwszy wystąpił Chór Parafii św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, następnie zaśpiewały: Chór Żeńskiego Monasteru w Gródku (Ukraina), Chór Parafii św. Serafima Żyrowickiego w Grodnie (Białoruś), Chór Parafii Prawosławnej w Panczevie (Serbia) i Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. Zwieńczeniem było zaśpiewanie mnogoletstwija (Mnogaja Leta) przez wszystkie chóry.

Celem festiwalu było podniesienie świadomości w zakresie dziedzictwa kulturowego, tradycji wspólnego śpiewania pieśni Maryjnych oraz integracja środowiska mniejszości prawosławnej zamieszkującej w Polsce jak też za granicą. Przedsięwzięcie współfinansował Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski w ramach Budżetu Obywatelskiego, dodatkowo imprezę finansowo wsparli: Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskiego, urzędy gmin w Bielsku Podlaskim, Orli i Boćkach, przedsiębiorcy jak też osoby prywatne.

Zobacz też: Prawosławna Niedziela Palmowa w Bielsku Podlaskim [ZDJĘCIA]

- Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy oraz tym, którzy głosowali na projekt, bo to właśnie oni zdecydowali, że III Edycja Międzynarodowego Festiwalu Pod Opieką Bogurodzicy się odbyła - mówi koordynator festiwalu, ks. mitrat Jerzy Bogacewicz. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku impreza jeszcze się rozwinie - kończy.

Festiwal został zorganizowany przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej i Parafię Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji. Cerkiew nigdy nie stała się jednak miejscem modlitwy. W przededniu II wojny światowej wojewoda białostocki, nie czekając na prawomocny wyrok sądu, nakazał zburzyć sobór w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych. Część cegieł z rozbiórki posłużyła do budowy ogrodzenia kościoła św. Rocha.Zobacz unikalne, archiwalne zdjęcia świątyni, o której istnieniu wie niewielu białostoczan i przeczytaj jej smutną historię. Aby przejść do kolejnego zdjęcia kliknij w strzałkę, użyj strzałki na klawiaturze lub gestów na smartfonie.Na zdjęciu: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku - 07.06.1931

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Cerkiew zost...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal muzyki cerkiewnej "Pod Opieką Bogurodzicy" w Bielsku Podlaskim zakończony [WIDEO, ZDJĘCIA] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna