Festyn popularyzuje wiedzę o historii i znaczeniu tego miejsca. Wskazuje też jak ważną rolę pełniła wówczas Stara Łomża – powiedział Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.
Przedsięwzięcie określił mianem "żywej lekcji historii".
Historia wskazuje, że Łomża była miejscem ekspansji chrześcijaństwa na Prusy. Tu się wszystko rozpoczęło. Dzisiejsze wydarzenie pozwala mieszkańcom regionu przybliżyć jego średniowieczną historię – stwierdził Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.
Festyn Kultury Średniowiecznej - atrakcje
Wśród atrakcji były konkursy. Spośród mieszkańców, którzy przyszli na imprezę w strojach z czasów średniowiecza, wybrano damę i księcia festynu. Najsilniejszy uczestnik turnieju plebejskiego został z kolei Mocarzem Gminy Łomża. Były też konkurs sprawności rycerskiej i turniej kuszniczy o „Złoty Bełt”. Rycerze piesi walczyli w turnieju o „Miecz Wójta Gminy Łomża”, a rycerze na koniach brali udział w gonitwach.
Uczestnicy festynu mogli też posłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Roderyk, a także zobaczyć spektakl historyczno-batalistyczny „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu”.
Uczestnicy festynu nie spędzali jednak czasu z pustymi brzuchami. Pyszną grochówkę przygotowali druhowie z OSP w Kupiskach, były też pieczone kiełbaski od strażaków z Jednaczewa i rarytasy przyrządzone przez panie z regionalnych kół gospodyń wiejskich.
To już trzecia edycja festynu, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?