Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi. Atrakcji nie zabraknie

Redakcja
Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi. Atrakcji nie zabraknieUbiegłoroczny festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi
Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi. Atrakcji nie zabraknieUbiegłoroczny festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi Wojciech Wojtkielewicz
Dawne zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, kiermasz rękodzieła ludowego oraz degustacja i sprzedaż potraw regionalnych, to wszystko już w najbliższą niedzielę - 15 maja (w godz 11-17) na terenie Białostockiego Muzeum Wsi, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Będzie to już ósma edycja tego festynu związanego z ludowymi zwyczajami i tradycjami zielonoświątkowymi. Ich wspólną cechą jest kult odrodzonej po zimie przyrody, co jest zawarte w samej nazwie tego święta.

Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek były pokryte zielonymi listkami gałęzie brzóz, którymi strojono domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem było ich zatykanie w strzechę lub w ściany budynku mieszkalnego. Przy drzwiach ustawiano młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za obdarzone mocą ochrony budynku. Wewnątrz domu ozdabiano drzwi, okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używano także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta, pędzono przez wieś do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki.

 

W tym roku na terenie skansenu odtworzony zostanie dawny zwyczaj związany z Zielonymi Świątkami - Chodzenie z królewną. Oprócz tego grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego zaprezentują widowiska: Tłoka u Pogorzelskich, Odwietki oraz Pieczenie chleba.  Na scenie pojawi się między innymi Kapela Brodów, wielokrotnie nagradzany polski zespół folkowy. Jak co roku odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Wiele różnych atrakcji przygotują policjanci, strażacy i pracownicy Pogotowia Ratunkowego. Otwarta zostanie też wystawa „Dionizy Purta. Między niebem a ziemią”, prezentującej dotychczasowy dorobek artysty. W powiązaniu z wystawą będą  przeprowadzone zajęcia plastyczne.

Źródło: Wrota Podlasia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna