Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa wędrówka po pograniczu

Urszula Krutul [email protected]
Radek i Paszka rowerem przemierzyli wiele kilometrów po polsko-białoruskim pograniczu. Kogo spotkali po drodze i co im się przydarzyło, zobaczymy 26 stycznia.
Radek i Paszka rowerem przemierzyli wiele kilometrów po polsko-białoruskim pograniczu. Kogo spotkali po drodze i co im się przydarzyło, zobaczymy 26 stycznia.
Już w czwartek wielka premiera filmu przygotowanego przez podlaskich twórców.

Dwaj przyjaciele - Polak o białoruskich korzeniach i Białorusin o polskim rodowodzie - wyruszyli w niecodzienną rowerową podróż...

Zdjęcia do filmu "Tandemem przez pogranicze", którego premiera już niebawem, trwały kilkanaście dni. Realizacja filmu, po obu stronach granicy polsko-białoruskiej, obfitowała w wiele ciekawych zdarzeń.
W podróż oprócz filmowych bohaterów - Paszki i Radka - wyruszyła ekipa filmowców.

Mieli busik ze sprzętem i rzadko już dziś widywany tandem. Kiedy przejeżdżali przez przygraniczne wioseczki, budzili wielkie zainteresowanie miejscowych. Pogranicze okazało się niezwykle gościnne dla naszych podróżników. To wszystko będzie można zobaczyć w filmie.

- Scenariusz i cały zamysł tego filmu zakładał spotkanie - mówi Maciej Rant, jeden z twórców "Tandemem przez pogranicze". - Nie jest to taki stricte dokument, bo pewne rzeczy były założone. Rower, którym podróżowali bohaterowie, był nie tylko środkiem lokomocji. Stał się też pewną płaszczyzną do spotkania, pretekstem do rozmowy z mieszkańcami, którzy zatrzymywali się na jego widok.

- To nie jest turystyczna pocztówka - dodaje filmowiec Tomek Adamski. - To nasza wizja tego, jak widzimy te polsko-białoruskie pogranicze, przez które przejeżdżamy. Nie wiem co jest w tamtych rejonach, co sprawia, że są takie ciekawe. To chyba jakiś rodzaj magnesu, magii pogranicza, która przyciąga.

Film stworzył kolektyw Podlasie Makes Me Happy. Jest częścią większego projektu ph. "Podlaskie Zwierciadła". Został on zrealizowany w ramach programu społecznego "Żubr Budzi Podlasie". Pozostałe elementy projektu to wystawa fotografii "Wielokulturowość Podlasia", a także skrypt edukacyjny pod tym samym tytułem, który powstał przy współpracy z białostockimi socjologami i pedagogami.

Podlasie Makes Me Happy to niezależna inicjatywa skupiająca artystów i społeczników z Podlasia (oraz tych, którzy opuścili region, ale czują w nim swe korzenie). W jej skład wchodzą filmowcy niezależni, muzycy, fotograficy, podróżnicy, nauczyciele akademiccy, dziennikarze, którzy swoimi działaniami dowodzą, że "Podlasie czyni Cię wolnym i szczęśliwym".

Premiera filmu już 26 stycznia o godz. 18.30 w kinie Forum (ul. Legionowa 5). Zapraszają twórcy oraz Białostocki Ośrodek Kultury. Bilet kosztuje 8 zł. Mamy zaproszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna