Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finanse małżonków i sąd. Porady radcy prawnego

(r)
W niektórych przypadkach możliwe jest ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż wytoczenie powództwa.
W niektórych przypadkach możliwe jest ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż wytoczenie powództwa. Archiwum
Gościliśmy w naszej redakcji Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Dwa lata temu mąż wyprowadził się z domu. Formalnie nadal jesteśmy małżeństwem, nie mamy też orzeczonej separacji. Chcę ustanowienia rozdzielności majątkowej, ale mąż nie widzi takiej potrzeby. Jak to uregulować?

- Rozdzielność majątkową można ustanowić na dwa sposoby: u notariusza (ale wtedy musi być zgodna wola obu stron, które w tym samym czasie powinny stawić się u notariusza, aby złożyć oświadczenie woli) albo sądownie. Droga sądowa jest jedynym sposobem, gdy uzyskanie zgody jednego z małżonków napotyka trudności, przy czym nie chodzi tu tylko o brak zgody jednego z małżonków. Może to być też nieobecność spowodowana dłuższym wyjazdem zagranicznym jednego z małżonków. Z pozwem o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej może wystąpić też wierzyciel jednego z małżonków, gdy uprawdopodobni, że majątek wspólny stanowi jedyne źródło majątku, z którego komornik może ściągać dług, a drugi z małżonków nie wyraził zgody na dokonanie czynności, przekraczającej zwykły zarząd wspólnym majątkiem.

Kwestię przymusowej rozdzielności majątkowej reguluje art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności gdy małżonkowie żyli w rozłączeniu”. Z przepisu tego wynika, że sąd za każdym razem bada, czy są „ważne powody” uzasadniające ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Co to znaczy „ważne powody”? Ważnym powodem jest najczęściej tzw. separacja faktyczna małżonków. Należy jednak pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o separację, która skutkuje nieporozumieniami i brakiem możliwości wspólnego zarządzania majątkiem wspólnym. Jeśli więc małżonek wyjechał na jakiś czas za granicę, ale między obojgiem relacje są poprawne i dogadują się w sprawach majątkowych, to sąd nie orzeknie rozdzielności.

Oprócz separacji faktycznej mogą występować jeszcze inne ważne powody do orzeczenia rozdzielności majątkowej przez sąd. Jeśli jeden z małżonków trwoni majątek, prowadzi hulaszczy tryb życia, nadużywa alkoholu lub ma inne nałogi, czy też z jakiegokolwiek innego powodu nie przyczynia się świadomie i celowo do powstawania majątku wspólnego, sąd może na wniosek drugiego z małżonków ustanowić rozdzielność majątkową. Za każdym razem jednak, to sąd decyduje, czy powody są ważne, czy nie.

W niektórych przypadkach możliwe jest ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż wytoczenie powództwa. Chodzi o sytuację, gdy powództwo wszczynamy np. 23 maja 2017 r., a żądamy ustanowienia rozdzielności np. od 1 maja 2015 r. Jednak - jak wynika z art. 52 K.r.o. - taki wyrok może być wydany tylko „w wyjątkowych sytuacjach”.

Opłata sądowa w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej to 200 zł, a zawarcie majątkowej umowy małżeńskiej u notariusza - 492 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna