Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy chcą więcej pieniędzy, niż miasto jest w stanie zapłacić

Julia Szypulska
sxc.hu
Ul. Waszyngtona czeka na remont

Inwestycja nie będzie finansowana z funduszy unijnych, a wyłącznie z własnych pieniędzy. Przetarg na wykonawcę dobiega końca. Właśnie otwarto oferty. - Spotkała nas niemiła niespodzianka - mówi Bożena Zawadzka, z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. - Wszystkie oferty są o kilka milionów wyższe, niż jesteśmy w stanie zapłacić.

Co dalej? Decyzja należy do prezydenta miasta. Niewykluczone, że trzeba będzie ograniczyć zakres przetargu. Z kolei powtórzenie całego postępowania wiąże się z opóźnieniem budowy.

Będą dodatkowe pasy

W tej sytuacji prace ruszą najprawdopodobniej dopiero wiosną. Do końca tego roku inwestor spodziewa się dostać pozwolenie na budowę. Niedawno ruszyło postępowanie w tej sprawie. Ponieważ zakres robót jest szeroki, miasto będzie musiało wykupić część działek.

- Przy pasie drogowym, w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, muszą powstać parkingi - mówi Bożena Zawadzka. - Skorzystają na tym pacjenci, ale nie tylko.

Plany zakładają przebudowę ulicy Waszyngtona na odcinku od ul. Wesołej do M. Skłodowskiej-Curie oraz od ul. M. Skłodowskiej-Curie do Akademickiej. Prace nie ominą także części ulicy Żelaznej. Ten ostatni odcinek jest obecnie w fatalnym stanie. Usprawnienia wymaga także skrzyżowanie w sąsiedztwie szpitala klinicznego i sklepu "Opałek".

- Przebudowa skrzyżowania to późniejszy, ale bardzo ważny etap inwestycji - zauważa z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Inwestycji. - Pojawią się tam dodatkowe pasy do lewoskrętu w stronę szpitali. Z kolei w sąsiedztwie "Opałka" powstanie oddzielny pas dla tych, którzy chcą skręcić w prawo.

Dzięki temu ruch na tym skrzyżowaniu będzie przebiegał dużo sprawniej. W tej chwili jest wspólny pas dla tych jadących prosto i skręcających w prawo. W godzinach szczytu ustawia się tam sznur samochodów i tworzą korki. W ramach inwestycji powstaną także ścieżki rowerowe, oświetlenie, kanalizacja deszczowa oraz sieć cieplna i telekomunikacyjna.

- Prace w tamtym rejonie nie powinny trwać dłużej niż pół roku - przewiduje dyrektor Zawadzka. - Planujemy zakończyć je w październiku 2012 roku.

Piastowska niezagrożona

Dobre wiadomości czekają kierowców także w związku z budowanym przedłużeniem ul. Piastowskiej. Inwestycja nie jest już zagrożona. Przeciwna takiemu przebiegowi drogi była część mieszkańców Jaroszówki. Ludzie uważali, że znajduje się ona za blisko ich domów. Argumenty mieszkańców uznał za zasadne Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ale wojewoda podlaski nie cofnął pozwolenia na budowę. Decyzją środowiskową zajęła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Utrzymała ona jednak rygor natychmiastowej wykonalności. Budowa przedłużenia ul. Piastowskiej zakończy się w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna