Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus wypełni za nas PIT-a

Izabela Krzewska
Archiwum
Wystarczy tylko złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Można to zrobić od 15 marca.

Fiskus robi co może, żeby ułatwić życie podatnikom. Już bardziej chyba nie można. W związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstał PIT-WZ. To właśnie wspomniany wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

- Urząd skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe - mówi Radosław Han-cewicz z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Wniosek o sporządzenie zeznania można składać od wczoraj aż do 18 kwietnia 2017 r.

Korzyści dla podatnika

Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać 13 mln podatników, którzy składają roczny PIT.

Jakie są jego korzyści? Oszczędność czasu i minimalizacja ryzyka popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się zajmie teraz nie więcej niż kilka minut.

Jak złożyć PIT-WZ

Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu od 15 marca można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank, a w przyszłości również np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Urząd w ciągu maksymalnie pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań - w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Co z 1 proc. dla OPP?

Dzięki nowym przepisom podatnicy będą mogli również skorzystać z nowego formularza PIT-OP - czyli oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).

- Jest on przeznaczony dla tych podatników podatku PIT, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP - tłumaczy Radosław Hancewicz.

Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz - jeśli złożą PIT-OP - to urząd przekaże wybranej organizacji 1 proc. podatku.

PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo.

Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.

Gdzie szukać informacji

Najważniejsze informacje dotyczące składania PIT-WZ, wraz z przydatnymi pytaniami i odpowiedziami, znajdziemy na Portalu Podatkowym. Od 15 marca właśnie na nim można przesłać PIT-WZ i PIT-OP oraz wyszukać lub sprawdzić ich status.

Po przydatną wiedzę warto zerknąć na stronę www.szybkipit.pl To też nazwa kampanii Ministerstwa Finansów, która odbywa się już po raz dziewiąty. Promuje składanie PIT-a przez internet (można zrobić to naprawdę szybko; jest to proste i bezpieczne, oszczędza czas i pieniądze, gdyż nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego).

W ramach akcji resort przygotował dla podatników wiele innych narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku.

Przykład? Podatnicy mogą szybko i łatwo zadać pytanie - za pomocą usługi „Zadaj pytanie” na stronie internetowej ppuslugi.mf.gov.pl - na które otrzymają fachową odpowiedź. W formularzu należy wybrać temat pytania: Zeznania podatkowe osób fizycznych.

Z kolei na Portalu Podatkowym (www.finanse.mf.gov.pl) wszyscy zainteresowani znajdą m.in. aktualne formularze czy skorzystają z usługi PFR (wstępnie wypełnione zeznania podatkowe).

Aby ułatwić życie podatnikom, fiskus szykuje też m.in. tradycyjne już, wydłużone godziny pracy urzędów (27 i 28 marca) i dyżury telefoniczne ekspertów. Będą także punkty rozliczeń w galeriach handlowych (24-25 marca), dzięki czemu każdy podatnik będzie mógł w przerwie między zakupami wysłać swój PIT drogą elektroniczną. W urzędach są dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna