Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski na 11 listopada? Nie popełnij tych błędów. Niebawem Narodowe Święto Niepodległości

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 123 RF/ zdjęcie seryjne
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wielu Polaków wywiesza wówczas biało-czerwoną flagę, by upamiętnić ten dzień. To może być nasz wyraz patriotyzmu i poczucia przynależności do ojczyzny. Wciąż jednak niewiele osób wie, że wieszając flagę, powinno się pamiętać o konkretnych zasadach. Czy biało-czerwony materiał z napisem lub godłem wciąż można określić mianem flagi? Sprawdź, jak prawidłowo wywiesić flagę.

Spis treści

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku tu ważna data dla Polaków. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia obchodzimy więc jedno z ważniejszych świąt państwowych. Przypominamy sobie wówczas bohaterów, którzy walczyli o wolność kraju. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poszczególnych miastach Polski odbywają się różne uroczystości, msze święte i parady wojskowe.

Zobacz, jak prawidłowo wywiesić flagę na 11 listopada.

Jest to też dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. W placówkach oświatowych dzień wcześniej organizowane są zazwyczaj akademie na 11 listopada przypominające o tym ważnym wydarzeniu, jakim było odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Wyrazem naszego patriotyzmu jest też wywieszenie flagi Polski.

Flaga Polski na 11 listopada. Jak prawidłowo ją zawiesić?

Nie każdą biało-czerwoną płachtę można określić mianem flagi. Zgodnie z obowiązującymi zasadami flaga powinna mieć proporcje 5:8 (rzadziej 3:5), w innym przypadku możemy mówić jedynie o barwach narodowych. Bardzo ważne jest też to, by była ona przymocowana tylko do jednego drzewca.

Niektórzy decydują się na wywieszenie biało-czerwonego materiału z godłem czy napisem. Flaga z godłem Polski powinna być jednak używana jedynie przez polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą. Nie wywieszajmy jej więc 11 listopada.

Nie decydujmy się również na wystawianie flag z napisami, bo jest to naruszanie zasad, związanych z ochroną symboli narodowych. Powszechny jest zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości. Robią to na przykład kibice. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy płachta nie ma proporcji 5:8, jeśli nie – wówczas mówimy o barwach narodowych, a nie o fladze, napisy mogą być więc śmiało umieszczane.

Jak prawidłowo zawiesić flagę 11 listopada? Sprawdźcie nasz krótki poradnik.

Jaką flagę powinniśmy więc wywieszać? Biało-czerwoną, bez żadnych napisów czy symboli, czystą o czytelnych barwach i zawieszoną na jednym drzewcu. Warto także pamiętać o tym, że zniszczonej flagi powinniśmy się pozbyć w sposób godny, spalając ją niepublicznie lub niszcząc ją poprzez rozdzielenie barw.

Więcej informacji na temat zasad związanych z symbolami narodowymi znajdziecie w miniporadniku „Biało-Czerwona” opublikowanym na stronie gov.pl.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski na 11 listopada? Nie popełnij tych błędów. Niebawem Narodowe Święto Niepodległości - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna