Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flis Obojga Narodów w Goniądzu i Łomży. Na mieszkańców i turystów czeka moc atrakcji [ZDJĘCIA]

Agnieszka Adamowicz
Agnieszka Adamowicz
Mieszkańcy Goniądza i Łomży, w najbliższych dniach, będą mogli uczestniczyć we Flisie Obojga Narodów. To międzynarodowa impreza, podczas której flisacy, na drewnianej tratwie, pokonają 500-kilometrową trasę. Na uczestników czeka wiele atrakcji. Nie zabraknie dobrej muzyki i ciekawych opowieści.

Flis Obojga Narodów oficjalnie rozpocznie się w piątek, 26 lipca, na plaży miejskiej w Goniądzu. Start o godzinie 19. Tam kultywujący tradycję flisacy z Ulanowa zbudują tratwę z miejscowych sosen. Tratwa popłynie szlakiem łączącym Polskę i Litwę.

Spotkanie z flisakami dodatkowo uatrakcyjni zespół ludowy Klumpe z Puńska. Flisacy zapewniają niezapomniane chwile na tratwie i zapraszają wszystkich do biesiadowania przy ognisku. Następnego dnia, po odprawionej na tratwie mszy świętej, flisacy ruszają dalej. 30 sierpnia dotrą do Łomży, gdzie przygotowywana jest specjalna impreza, witanie flisaków, zawody, koncerty i wiele innych atrakcji.

Flis Obojga Narodów poprowadzą najlepsi polscy flisacy z podkarpackiego Ulanowa. Retmanem jest Mieczysław Łabęcki – najsłynniejszy, licencjonowany polski retman.

Jest to międzynarodowa impreza upamiętniająca 450-lecie Unii Lubelskiej, która doprowadziła do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów, największego w pewnym momencie państwa Europy, którego rozwój bazował na handlu wykorzystującym transport rzeczny. Wisła była uznawana wówczas za najważniejszy szlak handlowy świata. Przygotowywany spław drewna będzie wyglądał dokładnie tak samo jak w XVI wieku. Stąd pomysł właśnie takiego, praktycznego i namacalnego, nawiązania do historii. Niegdyś spław drewna, który przyczynił się, obok handlu zbożem, do rozwoju gospodarczego Polski w okresie Złotego Wieku, odbywał się właśnie tą trasą – Szlakiem Batorego, czyli Biebrzą, Narwią, do Wisły.

Warto zwrócić uwagę, że Flis Obojga Narodów (FON) prowadzony będzie w skrajnie trudnych warunkach – w polskich rzekach autentycznie brakuje wody. Największe trudności mają na flisaków czekać jednak dopiero na Wiśle. Ostatecznie Flis połączy się z rozpoczynającym się we Włocławku 11 sierpnia Festiwalem Wisły. To duża impreza, 150 tys. widzów w roku ubiegłym, na odcinku 60 kilometrów Wisły. Wielki finał Festiwalu Wisły i Flisu Obojga Narodów planowany jest 15 sierpnia w Toruniu. A więc przed tratwą ruszającą 27 lipca rano z Goniądza 500 kilometrowa trasa rzekami Polski do Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna