Nasz najlepszy wyścigowy kierowca od momentu ogłoszenia startów w DTM zapowiadał, że w nowej serii czeka go trudne zadanie. Zwłaszcza że nigdy nie brał w niej udziału. Wyzwanie dodatkowo skomplikowało się z powodu koronawirusa. Przedsezonowe testy zostały nie tylko przesunięte, lecz także okrojone. To samo spotkało plan rywalizacji. Ta pierwotnie miała się rozpocząć w marcu, jednak pierwsze dwa wyścigi zobaczymy dopiero 1 i 2 sierpnia na torze Spa w Belgii.
- Po dwóch niezbyt udanych latach w Formule 1 moim priorytetem znowu staje się ściganie, choć wiem, że będzie ono trudne - przyznał w rozmowie z niemieckim magazynem „Kicker” Kubica, który wspomniał czerwcowe testy. - Były ważną częścią moich przygotowań do sezonu. Chodziło o robienie postępów, poznanie auta oraz zespołu. W DTM jesteśmy nowi. Będziemy ścigać się na innych torach, w różnych warunkach, więc jest wiele do odkrycia. To cena, jaką muszą zapłacić nowicjusze. Pozostali wiedzą, co robić.
DTM - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O WEEKENDZIE WYŚCIGOWYM W SKRÓCIE
Wspierany przez PKN Orlen Kubica będzie jeździł biało-czerwonym, specjalnie dostosowanym do jego ograniczeń BMW, w mającym francuskie korzenie zespole Orlen Team Art. Jest jego jedynym kierowcą. W stawce największej serii wyścigowej w Europie są jeszcze trzy ekipy jeżdżące BMW (mające po dwóch zawodników) i cztery ścigające się Audi (trzy po dwóch kierowców i jeden z trzema).
DTM. RUNDA 1: SPA-FRANCORCHAMPS - TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ?
W zależności od rundy, trwają one dwa lub trzy dni. W dłuższej wersji na piątki zaplanowano treningi, w krótszej odbędą się one w sobotni poranek. Następnie są stałe punkty w sobotę i niedzielę, czyli kwalifikacje i wyścig. W przeciwieństwie do Formuły 1, w trakcie kwalifikacji nikt nie odpada. Kierowcy mogą jeździć, ile chcą, by uzyskać jak najlepszy czas (początek sobotnich o godz. 10.55, niedzielnych - 10.45). Wyścigi trwają 55 minut plus jedno okrążenie (starty w ten weekend o godz. 13.33, transmisje, także z kwalifikacji, w Eleven Sports). Punktacja jest taka sama, jak w F1. Ponadto najlepsza trójka z kwalifikacji otrzymuje od trzech do jednego dodatkowego punktu.
- DTM to bardzo skomplikowane i trudne mistrzostwa. Mimo że liczba uczestników w ostatnich latach spadła, jakość zespołów, samochodów i kierowców pozostaje bardzo, bardzo wysoka. Dla mnie to coś zupełnie innego. DTM, jak każda seria, ma swoje wymagania. Sztuką jest wycisnąć maksimum z tego, czym się dysponuje. Cieszę się, że tu trafiłem, bo seria jest bardzo ceniona - przekonywał w „Kickerze” Kubica, który nie ukrywał, że nie jest łatwo przesiąść się z bolidu Formuły 1. - Większość swojej kariery spędziłem w samochodach jednomiejscowych, ale prawie nigdy w samochodach GT ani samochodach turystycznych, jak w DTM, co jest naprawdę ogromną różnicą. Ich charakterystyki są zupełnie inne. Auta w F1 mają inną konstrukcję i dostarczają znacznie większą siłę docisku i niesamowite osiągi. W przeszłości byli kierowcy F1 nie mieli w DTM łatwego życia. Oczywiście to także zasługa tego, jak bardzo konkurencyjna jest to seria.
Kubica ma już za sobą jazdę w nieznane. W 2013 r. - dwa lata po wypadku, który zmienił jego karierę - powrót do F1 rozpoczął od rajdów samochodowych... i został mistrzem świata w kategorii WRC-2. - Rajdy były dla mnie czymś zupełnie nowym. Musiałem się ich uczyć, a doświadczenie w F1 było niemal bezużyteczne. W DTM jest bardzo podobnie. To zupełnie inna kategoria wymagająca innego podejścia, choćby w kwestii struktury weekendu wyścigowego. Doświadczenie ma tu większe znaczenie, podobnie jak w WRC - analizował Polak, którego nie będzie podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii w F1.
FORMUŁA 1. GRAND PRIX WIELKIEJ BRYTANII - TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ?
Na torze Silverstone odbędzie się czwarta (a za tydzień piąta, już z obecnością Kubicy) runda. Transmisje z treningów (piątek - g. 12 i 16, sobota - 12), kwalifikacji (sobota, g. 15) i wyścigu (niedziela, g. 15.10) w Eleven Sports. Ponadto ściganie pokaże Polsat.
Terminarz DTM:
- Spa (Belgia, 1-2 sierpnia)
- Lausitzring (Niemcy, 15-16 i 22-23 sierpnia)
- Assen (Holandia, 5-6 września)
- Nuerburgring (Niemcy, 12-13 i 19-20 września)
- Zolder (Belgia, 10-11 i 17-18 października)
- Hockenheim (Niemcy, 7-8 listopada)
Terminarz F1 (od czwartej rundy):
- Silverstone (Wielka Brytania, 2 i 9 sierpnia)
- Barcelona (Hiszpania, 16 sierpnia)
- Spa (Belgia, 30 sierpnia)
- Monza (Włochy, 6 września)
- Mugello (Włochy, 13 września)
- Soczi (Rosja, 27 września)
- Nuerburgring (Niemcy, 11 października)
- Portimao (Portugalia, 25 października)
- Imola (Włochy, 1 listopada)
JUŻ IDZIESZ? MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:
- Lewandowski otworzył Nine's. Pomaga mu Mueller! W co jeszcze inwestuje kapitan kadry?
- Monster Energy Girls ozdobą nie tylko żużlowych emocji!
- Lindsay Brewer, czyli piękna kobieta w szybkim aucie IndyCar
- Wszystkie bolidy i składy Formuły 1 w sezonie 2020
- Robert Lewandowski i jego Porsche. Cena, osiągi, wygląd
- Marcelina Zawadzka w Africa Eco Race! Zobacz piękną Miss
Miliard Cristiano Ronaldo
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?