Fotowoltaika na dachu - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny Viessmann
Odpowiednie przygotowanie dachu do instalacji fotowoltaicznej może znacznie usprawnić prace montażowe i zapewnić maksymalną wydajność pracy panelom PV. Jaki dach będzie najkorzystniejszy pod fotowoltaikę?

Jaki dach pod fotowoltaikę?

W naszych szerokościach geograficznych najbardziej optymalnym ustawieniem paneli PV jest kierunek południowy oraz kąt nachylenia 20-40°. Skierowanie instalacji na południowy wschód lub południowy zachód powoduje nieznaczne straty w produkcji energii elektrycznej.

Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż sugerowany można zastosować konstrukcję, zapewniającą panelom najbardziej optymalne ustawienie. Najlepiej, jeśli połać dachu, na której będzie wykonywana instalacja zostanie pozbawiona okien dachowych, lukarn, kominów oraz innych elementów, które mogłyby utrudnić montaż odpowiedniej liczby paneli lub je zacieniać (co prowadzi do obniżenia sprawności całej instalacji).

Największą powierzchnią połaci charakteryzują się dachy dwuspadowe. Na takich dachach można w łatwy sposób zaplanować wykonanie instalacji i rozmieścić odpowiednią liczbę paneli w estetyczny sposób (liniowo). Im bardziej skomplikowany jest dach, tym montaż instalacji fotowoltaicznej będzie trudniejszy, a więc i droższy. Dachy wielospadowe, z lukarnami czy wolimi oczkami mają ograniczoną powierzchnię, na której można zamontować panele tak, aby nie były one rozmieszczone w sposób przypadkowy, co zakłóca odbiór wizualny dachu i całego budynku.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku instalacji fotowoltaicznych są również dachy płaskie. Przeznaczone do nich konstrukcje zapewniają panelom PV odpowiedni kąt nachylenia. Na dachu płaskim możne je również bez problemu obrócić w stronę południową.

Instalacja fotowoltaiczna na etapie budowy

Zaplanowanie inwestycji w fotowoltaikę na etapie budowy domu pozwoli odpowiednio przygotować dach do montażu paneli, m.in. poprzez zastosowanie haków montażowych już podczas wykonania połci. Dekarze kryjąc dach mogą od razu zamontować odpowiednie uchwyty, co przyspieszy i usprawni późniejszą realizację inwestycji. Montaż elementów mocujących na etapie wykonywania pokrycia jest nie tylko szybszy, ale również bezpieczniejszy niż w przypadku gotowego dachu. Podczas prac dachowych można również wyprowadzić odpowiednie przewody bezpośrednio do miejsca montażu falownika, czyli urządzenia, które zmienia wyprodukowany przez panele prąd stały na przemienny. Sama konstrukcja wsporcza pod panele może być natomiast odłożona w czasie i wykonana, gdy inwestor będzie dysponował środkami finansowymi na dokończenie instalacji.

Montaż paneli PV na gotowym dachu

W przypadku istniejących budynków montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza ingerencję w połać dachu. Instalator musi zamontować uchwyty, panele i znaleźć miejsce, aby przeprowadzić przewody przez dach bez uszkodzenia jego pokrycia i zachowując szczelność warstw. Zalecając prace profesjonalnym instalatorom nie trzeba jednak obawiać się uszkodzenia ani przeciekania dachu.

Bezpieczny montaż

Instalacja fotowoltaiczna może być montowana w dowolnym momencie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych bez obaw o bezpieczeństwo i zdrowie domowników oraz instalatorów. Dzięki projektowi firmy Viessmann „Bezpieczna ekipa” montaż fotowoltaiki wykonywany jest w profesjonalny sposób, ze szczególnym uwzględnieniem standardów bezpieczeństwa i higieny.

Instalatorzy są przeszkoleni z pracy w warunkach podwyższonego ryzyka i odpowiednio wyposażeni. Obecność klientów ogranicza się do odbioru końcowego prac, a wszelkie rozliczenia odbywają się bezgotówkowo, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo całej procedury.

Instalacja fotowoltaiczna w pakiecie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia jest konsumowanie prądu produkowanego przez fotowoltaikę na bieżąco. Maksymalne wykorzystanie energii w momencie jej wytworzenia zapewnia m.in. pompa ciepła. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła zapewni znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, warto skorzystać z pakietów Viesssman, dedykowanych do współpracy z pompą ciepła. Są one dobrane w sposób, który zapewnia pokrycie zapotrzebowania tego urządzenia grzewczego na prąd. Panele Vitovolt wchodzące w skład pakietów mogą też dostarczać tyle energii, ile będzie zużywał cały budynek (nie tylko pompa ciepła).

Zobacz i ściągnij pdf dodatku specjalnego DACH

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Materiał oryginalny: Fotowoltaika na dachu - co warto wiedzieć? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie