MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Francja po Niemczech, Finlandii i Danii, również odmówiła organizacji Pucharu Świata w szermierce. Jest decyzja w sprawie zawodów w Poznaniu

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Unsplash
Etap Pucharu Świata w szermierce we Francji został odwołany z powodu niemożności przyjęcia przez organizatorów Rosjan.

Francja wycofała się z przeprowadzenia etapu Puchar Świata szpadzistów

Francuska Federacja Szermiercza na swojej oficjalnej stronie poinformowała o odmowie organizacji etapu Pucharu Świata szpadzistwó po dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców.

„W związku z niemożnością spełnienia wymogów Międzynarodowej Federacji Szermierczej dotyczących dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do etapu Pucharu Świata w Szermierce Mężczyzn, zaplanowanego na 19-21 maja w Saint-Mor-de-Focse, Francuska Federacja Szermiercza Federacja ogłasza odwołanie turnieju w 2023 roku” – poinformowano w oświadczeniu.

Nadzwyczajny Kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) na zdalnym posiedzeniu 10 marca dopuścił Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych turniejów. Federacja Szermiercza Ukrainy ogłosiła bojkot wszystkich turniejów pod patronatem FIE z udziałem zawodników z Rosji i Białorusi.

Wcześniej Niemcy, Finlandia i Dania odwołały zawody szermiercze

Również Niemcy, Finlandia i ostatnio Dania ogłosiły odwołanie turniejów w szermierce, z których zawody Pucharu Świata miały być kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Parużu 2024, z powodu przywrócenia do startów przez FIE rosyjskich i białoruskich sportowców.

Ponad 300 szermierzy, w tym 40-osobowa grupa Polaków, a także przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Francji, Brazylii i Japonii, podpisało się pod listem do światowej federacji FIE i MKOl, w którym domagają się ponownego rozpatrzenia dopuszczenia do rywalizacji reprezentantów Rosji i Białorusi, a decyzję w tej sprawie nazywają „katastrofalnym błędem”. W tym gronie jest dziewięciu medalistów ostatnich igrzysk w Tokio, między innymi najlepsza florecistka Amerykanka Lee Kiefer czy członek złotej drużyny francuskich florecistów Erwann Le Pechoux. Pismo poparła również czterokrotna medalistka olimpijska, jedna z najbardziej utytułowanych szablistek w historii, Ukrainka Ołha Charłan.

List został skierowany do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasa Bacha, w przeszłości florecisty, oraz Emmanuela Katsiadakisa, tymczasowego prezesa Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE).

Polska zorganizuje etap Pucharu Świata florecistek ze zastrzeżeniami

Tymczasem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu 21-23 kwietnia przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji i Białorusi do udziału w zawodach przewidzianych w rekomendacji MKOl – zakomunikował PZSzerm.

Zgodnie z rekomendacjami MKOl 28 marca 2023 roku organizator zawodów, czyli w tym przypadku Polski Związek Szermierczy i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, zastrzega prawo ścisłej kontroli spełnienia przez zawodników obu tych krajów wszystkich wymienionych tam kryteriów. W celu realizacji takiej kontroli zawodnicy i personel pomocniczy legitymujący się paszportem rosyjskim lub białoruskim będą zobowiązani do przedstawienia pisemnego oświadczenia, w którym zadeklarują, że:

  • nie popierają wojny w Ukrainie, która jest rażącym złamaniem prawa międzynarodowego i traktatów międzynarodowych
  • spełniają warunki neutralności, tj. nie są związani z reżimem Władimira Putina, w stosunku do którego Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania jako osoby podejrzanej o dokonanie zbrodni wojennych w Ukrainie
  • nie są żołnierzami lub nie są zatrudnieni w rosyjskich lub białoruskich wojskowych lub narodowych organach bezpieczeństwa.
  • niedozwolone są flagi, hymny, barwy narodowe lub jakiekolwiek inne oznaki identyfikacyjne Rosji i Białorusi prezentowane w czasie zawodów w Poznaniu, włączając w to całą halę sportową.

Na zawody w Poznaniu nie będą zaproszeni ani akredytowani żadni oficjalni przedstawiciele państwa lub rządu rosyjskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francja po Niemczech, Finlandii i Danii, również odmówiła organizacji Pucharu Świata w szermierce. Jest decyzja w sprawie zawodów w Poznaniu - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna