Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja "Dobro" przekazała działkę w Okopach pod budowę Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

(PAP)
Mateusz Duchnowski/Wrota Podlasia
Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków przekazała w środę w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu działkę w miejscowości Okopy k. Suchowoli (Podlaskie), gdzie ma powstać muzeum imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rodzina księdza przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku ok. 1 ha terenu w tej wsi, gdzie będzie zbudowane Muzeum imienia ks. Jerzego Popiełuszki. Od środy, właścicielem gruntu pod to muzeum jest Muzeum Podlaskie - poinformował na konferencji prasowej w Okopach dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.

Przypomniał, że inicjatorem budowy muzeum w Okopach była Fundacja "Dobro", list intencyjny w tej sprawie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego był podpisany w czerwcu 2020 r, a ostatnio, w lipcu 2022 r. w obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano porozumienie ws. utworzenia w Okopach Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Porozumienie zawarła Fundacja "Dobro" i Muzeum Podlaskie. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

"Dziękujemy za tę darowiznę, która stała się faktem. Muzeum Podlaskie jest od dzisiaj właścicielem tej parceli, tej działki, te nieruchomości w Okopach, gdzie będzie to muzeum realizowane" - mówił Wilczewski.

ZOBACZ TAKŻE: Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. Księdza Jerzego będzie można poznać tam, gdzie się urodził. Bo korzenie są najważniejsze

Dyrektor Muzeum Podlaskiego podkreślił, że ks. Jerzy Popiełuszko jest upamiętniony w wielu miejscach, w najróżniejszych formach, ale upamiętnienie w miejscu, gdzie się urodził, jest czymś zupełnie wyjątkowym.

"Stoimy w miejscowości Okopy, to jest źródło życia przyszłego błogosławionego. Tu się kształtował, tu rodzina, najbliżsi, sąsiedzi, to przecież ci, którzy go pamiętają, nadawali mu kształt. Nie można zbudować drugiego takiego muzeum" - mówił Wilczewski.

Dodał, że ambicją Muzeum Podlaskiego jest to, aby w placówce w Okopach był pokazany klimat miejsca, które kształtowało księdza Jerzego, zarówno ludzie jak i przyroda. Podkreślał, że placówka, która powstanie, ma upamiętnić ks. Popiełuszkę, to, co głosił, czym żył, przekazywać wszystkim, także młodym, uniwersalizm wartości, bo głoszone przez księdza Popiełuszkę wartości są "uniwersalną myślą o wolności, podmiotowości, o wewnętrznej suwerenności każdego z nas".

"Musimy szukać języka, którym będziemy przemawiać do młodych ludzi, żeby im powiedzieć o tym, co ksiądz Popiełuszko robił, jakie było jego przesłanie, czym żył, jakimi wartościami, co w tamtych ponurych latach 80. wnosił do polskiego życia społecznego, politycznego nawet. To jest ogromne zadanie" - mówił Wilczewski.

Trwa zbieranie pamiątek do muzeum, informacji, są gromadzone różne materiały.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, ministerstwa kultury, samorządu województwa podlaskiego, samorządu Suchowoli, kościoła katolickiego.

Zastępca dyrektora departament dziedzictwa kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Piotr Szpanowski podkreślił, że ministerstwo wspiera powstanie muzeum w Okopach, również współprowadzi Muzeum Podlaskie.

"Również pewnym zobowiązaniem, nie wprost wyrażonym w umowie jest to, że będzie finansował inwestycję, która się będzie odbywać tutaj (w Okopach-PAP). Tutaj powstanie wspaniałe muzeum, które będzie upamiętniać osobę bardzo zasłużoną dla historii całej Polski i wszyscy mamy nadzieję, że do tego miejsca będą docierać osoby zainteresowane drogą życiową błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, osoby tragicznej, wspaniałej, która zapisała jedną z ważniejszych kart polskiej historii" - mówił Szpanowski.

"Miejsce bardzo szczególne, miejsce gdzie się wszystko zaczęło" - mówił w Okopach Marek Popiełuszko, prezes Fundacji Dobro, bratanek ks. Jerzego Popiełuszki. Wyraził radość, że dzięki muzeum miejsce narodzin ks. Popiełuszki będzie bardziej znane.

Wagę upamiętnienia ks. Popiełuszki w rodzinnej miejscowości podkreślił także burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, który jest także członkiem Fundacji "Dobro". Mówił, że budowa muzeum w Okopach to „ważne dzieło", którego powstanie jest wspierane przez państwo polskie.

"Tutaj, na tej ziemi urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, który jest już błogosławionym i tutaj powstanie muzeum" - dodała także członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.

Marszałek województwa deklarował wcześniej, że do końca 2022 r. ma być wydane pozwolenie na budowę muzeum w Okopach, kosztorys. Wcześniej wyrażane plany wskazywały, że muzeum miałoby być gotowe w 2025 r. Informowano także wcześniej, że muzeum w Okopach ma być odziałem Muzeum Podlaskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.(PAP)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna