Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja "Okno na Wschód" będzie wspierać koła gospodyń wiejskich

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
19-05-2021 bialystok konferencja okno na wschod fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
19-05-2021 bialystok konferencja okno na wschod fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press Wojciech Wojtkielewicz
W województwie podlaskim od 2018 roku działa 358 kół gospodyń wiejskich. To małe organizacje, które mają swoje potrzeby i problemy. Fundacja "Okno na Wschód" chce pomóc pokonać im przeszkody i rozwinąć skrzydła. Z pomocą funduszy norweskich będzie realizować program ukierunkowany na wsparcie KGW z całego regionu.

Fundacja "Okno na Wschód" KGW "Łapianka na obcasach" połączyły siłę, by aktywizować i wspierać koła gospodyń. To szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy nasza kreatywność i motywacja zostały stłumione. W ramach wspólnie realizowanego projektu organizowane będą m. in. szkolenia, warsztaty liderskie, wizyty studyjne.

- Koła gospodyń wiejskich w naszym odczuciu są bardzo ważne, a niestety pozostawione same sobie. Kiedy pomyślimy o sytuacji organizacji pozarządowych w mieście, mamy tam pewne środowisko. Są szkolenia, publikacje, doradców, portale informacyjne, które pomagają w podnoszeniu kompetencji czy pozyskaniu środków na działalność. Jeśli porównamy sytuację w mieście, do tej na wsi, to łatwo zauważyć, że KGW działają jak samotne wyspy. Ich aktywność jest wspaniała, ale ogranicza się do działań lokalnych. Chcemy to zmienić - mówi Łukasz Pogorzelski, wiceprezes Fundacji "Okno na Wschód".

Zobacz też:W Białymstoku powstał Klub Kobiet Imigrantek. To inicjatywa Fundacji Okno na Wschód (ZDJĘCIA)

Koła gospodyń wiejskich mają długą tradycję. Funkcjonowały w różny sposób, jako grupy nieformalne, organizacje działające przy kółkach rolniczych czy żeńskie drużyny pożarnicze. Ustawa i rządowy program, który rozpoczął się w 2018 roku, pozwolił kołom nabyć osobowość prawną i otworzyło wiele drzwi do dotacji, działania, pokazania się na zewnątrz. Razem z tym pojawiły się jednak problemy.

- Oprócz uśmiechniętych twarzy na plakatach i zrealizowanych działań, jest też szereg problemów, które dotykają koła. Potrzebujemy wsparcia w tym jak poruszać się po ustawie, jak wypełniać wszelkie formalności. Są też nasze wewnętrzne potrzeby. Koła to grupy kobiet, które mają swoje charaktery. Ile kobiet, tyle pomysłów. Rodzą się konflikty. Wierzę, że nowy projekt pomoże nam funkcjonować lepiej i działać jeszcze odważniej - mówi Marta Łapińska – przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” w Łapach Dębowinie.

W ramach projektu "KGW Podlaskie – program rozwoju i wsparcia kół gospodyń wiejskich z województwa podlaskiego” mają być organizowane różnego rodzaju szkolenia. Będzie to również próba integracji kół gospodyń i promocji ich działań. Powstał specjalny serwis "KGW Podlaskie", gdzie znajdziemy m. in. informacje o inicjatywach podejmowanych przez panie (i panów) z wiejskich kół. W planach są również działania mające na celu stworzenie długofalowej strategii rozwoju i wsparcie w zarządzaniu wybranych KGW.

Działania mające na celu wzmocnić potencjał kół gospodyń wiejskich podejmuje również podlaski urząd marszałkowski. Będzie również partnerem projektu realizowanego przez "Okno na Wschód".

- To bardzo dobra inicjatywa i cieszę się, że będzie realizowana - mówił podczas środowego briefingu prasowego Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Koła gospodyń wiejskich są uzupełnieniem kolorystyki wsi. Mamy radę sołecką, ochotniczą straż pożarną i koła. Te organizacje mogą tworzyć całość, zespół. Tak, żeby wieś była siłą samą w sobie - dodał wicemarszałek.

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego ze środków EOG.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna