MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie 2021-2027. Prawie pół miliarda złotych na rozwój Podlaskiego w wielu ważnych dziedzinach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Urszula Łobaczewska
Pożyczki preferencyjne, pożyczki z dotacją i instrumenty kapitałowe. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zarządzał prawie 456 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 na wsparcie zwrotne. W czwartek (27.04), w monasterze w Supraślu, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowę z Tomaszem Robaczyńskim z zarządu BGK.

Jak podkreślił marszałek, na instrumenty finansowe została przeznaczona w tej perspektywie rekordowa kwota.

– Prawie pół miliarda złotych będzie do dyspozycji naszych przedsiębiorców i innych podmiotów z regionu, m.in. wspólnot samorządowych, towarzystw budownictwa społecznego, klastrów energii, spółdzielni energetycznych. Te pieniądze pomogą poprawić konkurencyjność, a także odpowiedzieć na problemy związane z energetyką, czy też zadbać o ochronę środowiska – podkreślił marszałek Artur Kosicki dodając, że cieszy się z podpisania umowy, bo pieniądze powinny pracować w gospodarce jak najszybciej.

Czytaj również:

Drugi region z umową

Uczestnicząca w spotkaniu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak pogratulowała podlaskiemu samorządowi, który jako drugie w Polsce podpisał umowę z BGK.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę brać udział w tak ważnym wydarzeniu. Ponad 97 mln euro, czyli blisko pół miliarda złotych będzie przeznaczonych na instrumenty finansowe w obszarze cyfryzacji, innowacji, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. A to środki, które pracują wielokrotnie, cały czas na rozwój regionu. Dlatego zależy nam, aby jak najwięcej pieniędzy było przeznaczonych na tego typu wsparcie – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Z kolei Simeon Shenev z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej stwierdził, że instrumenty zwrotne będą kluczowym środkiem wdrażania funduszy europejskich, zwłaszcza w takich obszarach jak wspieranie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw czy inwestycje w efektywność energetyczną.

– Instrumenty finansowe mają wiele zalet. To chociażby dźwignia finansowa, która będzie uruchamiała kolejne inwestycje w regionie. Te środki cały czas pracują – mówił przedstawiciel KE gratulując podpisania tak ważnej umowy.

Poprzednio 720 pożyczek

Przypomnijmy. Przez ostatnich sześć lat BKG zarządzał pulą na wsparcie zwrotne w ramach programu regionalnego w kończącej się właśnie perspektywie finansowej. Dzięki tej współpracy z podlaskim samorządem podmiotom z regionu udzielono ponad 720 preferencyjnych pożyczek na niemal 230 mln zł oraz osiem inwestycji kapitałowych za 5 mln zł.

– Pożyczki powinny być dostępne dla przedsiębiorców już jesienią. Instrumenty zwrotne to efektywny sposób wykorzystania funduszy europejskich, który pozwala na ich ponowne użycie, zwiększenie liczby wspartych firm i tym samym budowanie kapitału regionu na kolejne programy rozwojowe – oznajmi Tomasz Robaczyński z BGK.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki: Budżet programu jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mają w nowej perspektywie większe budżety.

Fundusze europejskie. Komisja Europejska zatwierdziła Fundus...

Z powierzonych środków BGK utworzy teraz fundusz powierniczy i wybierze w przetargu tzw. partnerów finansujących. To oni zaoferują odbiorcom: pożyczki na innowacje i technologie cyfrowe, pożyczki z dotacją na efektywność energetyczną i energię odnawialną oraz instrumenty kapitałowe dla nowo powstałych firm.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna