Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz ma być dwa razy tańszy!

Ireneusz Sewastianowicz
Planowana trasa gazociągu
Planowana trasa gazociągu
Olsztyńska spółka przygotowuje ambitny plan.

Fachowcy od dawna twierdzą, że doprowadzenie gazu ziemnego przyniosłoby korzyści mieszkańcom Suwalszczyzny i zwiększyłoby jej inwestycyjną atrakcyjność. Pomysł nabiera realnych kształtów za sprawą olsztyńskiej spółki EneroEko-Invest.

Już wiosną przyszłego roku chce ona rozpocząć kładzenie prawie dwustukilometrowej rury przez Mazury i Suwalszczyznę.

Są pieniądze
- Nowy gazociąg zaczynałby się w Młynowie koło Mrągowa - informuje Tomasz Starowieyski, prezes firmy. - Prowadziłby przez Giżycko, Ełk, Olecko, aż do Suwałk i Sejn.

Inwestycja kosztowałaby ok 200 mln zł. Połowa środków pochodziłaby z Unii Europejskiej, która zmierza do likwidowania gazowych białych plam na mapie Polski.

Z pieniędzmi, zdaniem prezesa, nie będzie więc problemów. Zainteresowanie przedsięwzięciem wyrażają kolejne samorządy i firmy, z którymi prowadzono rozmowy.

Kalkulacje wskazują, że metr sześcienny gazu kosztowałby 1,3-1,5 zł, byłby więc przynajmniej dwukrotnie tańszy od mieszanki propanu i butanu z rozprężalni, z której obecnie zasilana jest część Suwałk.

Wzdłuż trasy rurociągu rolnicy, korzystając z preferencyjnych kredytów, mogliby tworzyć wytwórnie biogazu i podłączać je do sieci.- Korzyści są więc ewidentne - przekonuje T. Starowieyski. - Zakończenie budowy planujemy w 2015 roku.

Tak, ale...
Tańszy gaz zwiększyłby chociażby zainteresowanie inwestycjami w Suwalskiej Specjalnie Strefie Ekonomicznej, ułatwiłby rozwój miasta.

- Ciągle jednak brakuje konkretów. Obracamy się wyłącznie w sferze wstępnych deklaracji - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Równie sceptyczny jest Jan Stanisław Kap, burmistrz Sejn. - Coś słyszałem, ale ciągle są to chyba gruszki na wierzbie - przypuszcza.

Przypomnijmy, że to nie jedyny pomysł na gazyfikację Suwal-szczyzny. Niedawno polska firma Gaz-System i litewski Dujos ogłosiły, że przymierzają się do budowy gazociągu, który łączyłby oba kraje. Wymaga to jednak jeszcze bardzo wielu ustaleń, ale wstępne poparcie władz Unii Europejskiej już jest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna