Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz przyszłością w energetyce. "Powstanie nowego koncernu multienergetycznego to wizja bezemisyjnej energetyki i gospodarki do 2050 r."

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
- Odejście od gospodarki opartej na węglu jest koniecznością- mówi ekspert.
- Odejście od gospodarki opartej na węglu jest koniecznością- mówi ekspert. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Już w 2019 roku Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) postawiała tezę, że gaz ziemny do 2030 r. wyprzedzi węgiel jako źródło energii. Proces ten może przyspieszyć poszukiwanie alternatywnych, niskoemisyjnych źródeł. Potrzebne są zatem zmiany i działania, by polski rynek nie zatracił możliwości pozyskiwania, dystrybucji i sprzedaży gazu. Fuzja Orlen – PGNiG odgrywa w tym procesie kluczową rolę.

Unia Europejska zaproponowała Europejski Zielony Ład (European Green Deal) jako odpowiedź na zmiany klimatyczne. Strategia zakłada ożywianie gospodarki dzięki ekologicznym technologiom, zapewnienie zrównoważonego przemysłu i transportu oraz ograniczenie zanieczyszczenia. Fuzja Orlen – Lotos – PGNiG ma doprowadzić nie tylko do powstania wielkiego organizmu oferującego szerokie usługi w dziedzinie energetyki, ale także dostarczać rozwiązania niskoemisyjne.

- Powstanie nowego koncernu multienergetycznego to wizja bezemisyjnej energetyki i bezemisyjnej gospodarki do 2050 r. Ostatecznym efektem połączenia powinna być też korzystna cena usług dla klienta, w tym tania i dostępna dla wszystkich energia. Obdarzony największym potencjałem jest gaz, którego nie powinniśmy nazywać wyłącznie przejściowym źródłem energii – mówi Jerzy Kurella, ekspert rynku energetyczno-paliwowego.

PGNiG, które będzie współtworzyć nowy koncern multienergetyczny, jest największym producentem gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, dodatkowo posiada szereg aktywów wydobywczych na kilku rynkach zagranicznych. Przyszłość PGNiG w transformacji energetycznej jest kluczowa, bowiem rozwój OZE spowoduje, że energetyka gazowa będzie miała szansę stać się kluczowym elementem systemu energetycznego Polski.

- Odejście od gospodarki opartej na węglu jest koniecznością. Gaz jest najtańszym i najbardziej efektywnym źródłem energii i posiadamy w Polsce infrastrukturę do jego wykorzystywania, by w perspektywie roku 2030, a następnie 2050 zastąpić nim obecne źródła energii. A obecnie tylko około 60 procent domostw ma dostęp do tego źródła energii, co w perspektywie przemian energetycznych powinno ulec zmianie – zaznacza Kurella.

- Przed rynkiem gazowym stoją więc wielkie wyzwania transformacyjne. Należy zadbać też przede wszystkim o to, żeby ten gaz do Polski trafił. Mamy już obecnie inwestycje takie jak terminal LNG w Świnoujściu, teraz trwa rozbudowa infrastruktury, bo ogromnym potencjałem obdarzony jest także LNG – paliwem łatwo dostępnym, a dobrze zaprojektowane i wybudowane terminale pozwolą na szybkie pozyskiwanie surowca z całego świata po rozsądnych cenach- dodaje.

Ryzykiem w transformacji energetycznej może być liberalizacja rynku gazu. Z jednej będzie stanowiła dla PGNiG szansę na osiągnięcie wyższej marży w wyniku podniesienia cen gazu może jednak oznaczać ryzyko utraty udziałów na rynku w przypadku wejścia konkurencyjnych dostawców.

- Fuzja Orlen – PGNiG przyniesie korzyść tylko wtedy, jeśli wpłynie ona na zmianę struktury w PGNiG, bo obecna struktura była dobra w roku 2000, obecnie, jeśli nastąpi liberalizacja rynku gazu, PGNiG mogłoby nie dać sobie rady z konkurentami chcącymi sprzedawać gaz.

Ważnym aspektem we wprowadzaniu wykorzystania gazu jako źródła energii są także inwestycje. Jak zaznacza Kurella, to po stronie samorządów leży odpowiedzialność za przestawienie się z korzystania z węgla na gaz. Inwestycje związane z odchodzeniem od obecnych źródeł energii. – Będzie to gigantycznym wyzwaniem dla samorządów i miast odejście od obecnego kształtu działania ciepłownictwa, który oparty jest na węglu. W perspektywie nie dalej niż 10 lat będą musieli przestawić się na wykorzystanie gazu. Mniejsze miejscowości i samorządy powinny poczynić inwestycje gazowe, żeby móc być gotowym na wykorzystanie tego źródła energii.

Ekspert zwraca także uwagę na rozbudowę punktów redystrybucji gazu. – Kluczowe są inwestycje związane z interkonektorami – czyli nie tylko punktami do pozyskiwania gazu, ale także punkty do jego dystrybucji metodami tradycyjnymi. Mam tu na myśli punkty na granicy z Czechami, z Niemcami czy planowana przez Gaz System inwestycja na granicy z Litwą, co pozwoli pozyskiwać gaz z różnych kierunków, ale także eksportować nadwyżki – ocenia Jerzy Kurella.

Zdaniem Jerzego Kurelli efektem fuzji Orlen – Lotos – PGNiG ma być finalnie dostępność do tanich i niskoemisyjnych źródeł energii, a także doprowadzenie do takich procesów inwestycyjnych, które pozwolą na bezpieczeństwo energetyczne i rozsądne zarządzanie produktami z nowopowstałego koncernu multienergetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gaz przyszłością w energetyce. "Powstanie nowego koncernu multienergetycznego to wizja bezemisyjnej energetyki i gospodarki do 2050 r." - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna