Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazociąg Polska-Litwa. Na Suwalszczyźnie inwestycja rusza za kilka miesięcy [Zdjęcia]

hel
W czwartek przedstawiciele Gaz-System spotkali się z mieszkańcami gminy
W czwartek przedstawiciele Gaz-System spotkali się z mieszkańcami gminy H. Wysocka
Za kilka miesięcy rozpocznie się budowa gazociągu Polska-Litwa – taką informację dzisiaj ( 30 stycznia) przekazali mieszkańcom gminy Szypliszki przedstawiciele spółki Gaz System.

Dodali, że na czas budowy wykonawca zajmie 28-metrowy pas ziemi. A później pozostanie strefa kontrolna o szerokości 12 metrów na której nie można wznosić żadnych obiektów i prowadzić działalności, która mogłaby uszkodzić instalację.
– A gdzie są konsultacje dotyczące lokalizacji gazociągu? – dopytywał wójt gminy Mariusz Grygieńć.
Inwestor zasłonił się specustawą, która w tym przypadku ma zastosowanie.

Gazociąg Polska Litwa. Ruszają wizje lokalne na polach rolników

Gazociąg będzie przechodził zarówno przez powiat sejneński (gmina Puńsk i Sejny) jak i suwalski. W tym ostatnim przypadku inwestycja planowana jest w gminach Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo i Szypliszki. Na terenie tej ostatniej gminy inwestor ułoży ponad 14 kilometrów rur. Będą one przechodziły przez wsie Czerwonka, Lipowo, Olszanka, Lipniak, Żubryn, czy Zaboryszki. Pola były i pozostaną własnością rolników, którzy za szkody wyrządzone w trakcie budowy otrzymają odszkodowania . Inwestycja zostanie wpisana do ksiąg wieczystych i to jest kością niezgody. Rolnicy obawiają się, że ich gospodarstwa stracą na wartości.
– Gdy wybudowali nam linię energetyczną to niektóre banki odmawiały udzielania pożyczek, a inne domagały się zwrotu już zaciągniętych – tłumaczyli ludzie. – Teraz też wartość naszego majątku znacznie się obniży.

Rolnicy chcieli wiedzieć dlaczego tak duże i ważne inwestycje nie są realizowane obok siebie.

– W Żubrynie mamy S 8, linię energetyczną, Via Baltikę i szybką kolej – wyliczał tamtejszy radny Andrzej Gawiński. – Tniecie mi gospodarstwo co sto metrów. Co mam z tym gospodarstwem zrobić, z czego żyć?

Zebrani nie kryli rozgoryczenia, że nikt nie konsultował z nimi przebiegu gazociągu co uniemożliwiłoby wybór optymalnego rozwiązania. Poza tym, pojawił się pomysł aby wydzielić grunty na których będą rury. Ale na takie wnioski jest już za późno. Przetargi są już rozstrzygnięte, wykonawca wybrany, a za kilka tygodni zostanie podpisana z nim umowa. Prace przypuszczalnie będą prowadzone z dwóch stron, ale w których miejscach się rozpoczną jeszcze nie wiadomo. Natomiast pewne jest, że inwestycja będzie gotowa w 2020 roku.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto