Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy serce bije nierówno

Ewa Kurzyńska [email protected]
U zdrowej osoby serce bije w trakcie spoczynku miarowo, od 60 do 80 razy na minutę. U zdrowej osoby serce bije w trakcie spoczynku miarowo, od 60 do 80 razy na minutę.

O co pytać kardiologa

O co pytać kardiologa

Skierowanie do specjalisty wystawia lekarz rodzinny.

Podczas wizyty u kardiologa warto poprosić o rady, jak się zachować w przypadku napadu? Czy zażyć dodatkową dawkę leku? Położyć się? Kiedy szukać pomocy lekarza? Wzywać pogotowie?

Jak często konieczne będą kontrole lekarskie? Czy należy wykonać jakieś badania dodatkowe, np. określić poziom cholesterolu, hormonów tarczycy?

Jeżeli przepisane leki są za drogie, czy możliwe jest leczenie tańszymi?

Czy rodzaj arytmii, która doskwiera choremu, kwalifikuje się do leczenia zabiegowego?

Gdy wykonujemy codzienne czynności, np. sprzątamy, idziemy do pracy, serce przyspiesza do 90-100 uderzeń. Przy większym wysiłku, np. gdy szybko jedziemy rowerem lub wchodzimy po stromych schodach, tętno wzrasta do 130-140. I to jest normalne.

- Arytmia to schorzenie polegające na zaburzeniach w pracy serca. W przebiegu choroby akcja tego ważnego organu może ulegać przyspieszeniu, zwolnieniu lub stać się nieregularna - wyjaśnia dr Janusz Romanek, kardiolog.
Arytmia serca może pojawiać się okresowo. Mówimy wtedy, że jest napadowa. Jeśli jednak zaburzenia utrzymują się przez dłuższy czas, mamy do czynienia z przetrwałą postacią choroby.

- Choroba może przebiegać bezobjawowo. Jednak pacjenci najczęściej skarżą się na uczucie kołatania serca. Często pojawia się uczucie osłabienia, silnego niepokoju, duszność, uczucie gorąca - wymienia doktor Romanek.
Jeżeli występują tzw. skurcze dodatkowe pacjent ma poczucie, jakby jego serce "przeskakiwało", a nawet na chwilę się zatrzymywało.

- Najgroźniejszą postacią arytmii jest migotanie komór, które prowadzi do zatrzymania akcji serca i najczęściej kończy się śmiercią - dodaje specjalista.
Arytmia może pojawić się w każdym wieku, nawet w dzieciństwie. Ryzyko wystąpienia zaburzeń rośnie jednak wraz z wiekiem. Gros chorych to seniorzy.
Dlaczego ich serce bije niemiarowo? Najczęściej w następstwie innych schorzeń, np. choroby wieńcowej, wad zastawek (zwłaszcza mitralnej), nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy. Także z powodu zaburzeń poziomu elektrolitów, głównie potasu, w naszym organizmie. Ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby przyjmujące leki moczopędne.

- Bywa jednak i tak, że przyczyna zaburzeń pozostaje, mimo licznych badań, nieznana - wyjaśnia Janusz Romanek.
Leczeniem arytmii zajmują się kardiolodzy. Schorzenie można zdiagnozować za pomocą EKG, które rejestruje pracę serca. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz zleca również holter EKG, czyli badanie, które polega na rejestracji rytmu serca przez całą dobę. Dodatkowo wykonuje się tzw. echo serca, czyli badanie ultrasonograficzne tego narządu.

- Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny arytmię można skutecznie leczyć - mówi kardiolog.
Leczenie farmakologiczne pomaga większości chorych. Jednak tabletki, choć sprawiają, że serce bije miarowo, znoszą tylko objawy choroby, ale nie usuwają jej przyczyn. Co więcej, leczenie trwa zwykle wiele lat.

- W przypadku arytmii wtórnej kluczowe jest dobre leczenie schorzenia, które doprowadziło do zaburzeń w pracy serca - podkreśla Janusz Romanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna