Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy świat zawiruje przed oczami

Magdalena Szymańska
Świat przed oczami wiruje, a na twarzy, szyi i dłoniach pojawiają się krople potu... To pierwsze sygnały omdlenia
Świat przed oczami wiruje, a na twarzy, szyi i dłoniach pojawiają się krople potu... To pierwsze sygnały omdlenia
Przyczyną omdleń może być głód, zła wiadomość, ból, strach.

Jak postąpić w przypadku omdlenia?

Jak postąpić w przypadku omdlenia?

Człowieka, który zemdlał należy ułożyć na wznak, z nogami uniesionymi ku górze a głową poniżej tułowia - zapewnia to lepsze ukrwienie mózgu. Należy zapewnić również dostęp świeżego powietrza, rozluźnić uciskające części odzieży.
Najczęściej te zabiegi wystarczają i zemdlony w krótkim czasie powinien odzyskać przytomność, jeżeli tak się nie dzieje to należy wezwać lekarza.
Człowiek po odzyskaniu przytomności powinien chwilę poleżeć, wstać może dopiero, gdy ma poprawione samopoczucie i zaróżowioną twarz. Powinien również skonsultować się z lekarzem. Ewentualne skaleczenia należy opatrzyć.
źródło: Birkmed.republika.pl

Przejściowa, krótkotrwała, ustępująca utrata przytomności i napięcia mięśniowego, która prowadzi do upadku. Najczęściej spowodowana jest niedotlenieniem mózgu - tyle wyjaśnia definicja omdlenia.

A mogą one wystąpić w każdym wieku. Szczególnie narażone są na nie osoby starsze, kobiety w ciąży i młodzież w wieku 15-19 lat. Według lekarzy nawet 40 proc. zdrowych ludzi doświadcza przynajmniej jednego omdlenia. Jeżeli powtarzają się, trzeba koniecznie wyjaśnić ich przyczynę - najlepiej w warunkach szpitalnych.
U dzieci i młodzieży przyczyną omdleń najczęściej są zaburzenia rytmu serca.

Przyczyny i objawy

W większej części przypadków omdlenie może być zwiastunem poważnej choroby. Bardzo często bywa tak, że doznany przy upadku uraz może być groźniejszy w skutkach niż samo omdlenie.
- Przyczyny omdleń są najczęściej związane z chwilowym, nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i osłabieniem rytmu serca - mówi Maria Sacharczuk, lekarz pediatra. - Najczęściej mdlejemy, gdy długo stoimy np. w kościele. Omdleniom sprzyja też stosowanie leków moczopędnych i leków obniżających ciśnienie. Zły wpływ ma picie alkoholu, zażywanie narkotyków i sterydów. Utraty przytomności mogą towarzyszyć biegunkom i krwotokom.

Bardzo groźne są utraty przytomności związane z chorobami serca. Najczęściej dotykają one osób starszych. Występują wtedy zawroty głowy, bladość, nudności, "zimne poty", uczucie oszołomienia. W takim przypadku nie wolno tego ignorować. A jeśli już dojdzie do omdlenia należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Sportowy "odlot"

Atmosfera rywalizacji - szczególnie wśród osób młodych - przyczynia się do występowania omdleń. Najczęstsze objawy zwiastujące omdlenie to uczucie ucisku w klatce piersiowej, lekkie oszołomienie znużenie.
- Błędem jest lekceważenie omdlenia - mówi Sacharczuk. - A należy pamiętać, że w skrajnych wypadkach utrata przytomności może doprowadzić do poważnych zaburzeń mózgu, a nawet zgonu.

Dlatego gdy czujemy, że jest nam słabo, kręci nam się w głowie, powinniśmy jak najszybciej położyć się z lekko wzniesionymi nogami lub, jeśli to niemożliwe, usiąść z głową schowaną pomiędzy kolanami.
- Pamiętajmy, że nie wolno cucić osoby, której zdarzyło się omdlenie przez uderzenia w twarz. Nie należy jej wlewać do ust wody - ostrzega lekarz. - Może wtedy u takiej osoby dojść do zakrztuszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna