Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy wszyscy zaczynają mówić za cicho

(zag)
Masz problemy ze zrozumieniem słów w rozmowie? Zbadaj swój słuch.
Masz problemy ze zrozumieniem słów w rozmowie? Zbadaj swój słuch.
Pierwszym objawem utraty słuchu, który z reguły powinien zwrócić naszą uwagę jest trudność w rozumieniu mowy - mówi Elżbieta Skorbiłowicz, kierowniczka białostockiego oddziału Geers - firmy zajmującej się badaniami słuchu. - Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których warunki akustyczne stają się trudniejsze. Na przykład w trakcie spotkania rodzinnego, gdy naraz mówi wiele osób.

Kiedy do lekarza?

Kiedy do lekarza?

Jeżeli występuje jeden lub kilka objawów wymienionych poniżej, skontaktuj się ze specjalistą i zbadaj swój słuch. A objawy pogorszenia słuchu mogą być różne:
- ludzie wydają się mówić mniej wyraźnie lub ciszej niż zwykle
- czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej rozmowie
- gubisz kluczowe słowa w zdaniach
- często prosisz rozmówców o powtórzenie
- hałasy w tle przeszkadzają ci gdy rozmawiasz z innymi ludźmi
- często musisz podgłaśniać telewizor lub radio
- masz trudności z usłyszeniem dzwonka do drzwi lub dzwonka telefonu
- rozmowa telefoniczna sprawia ci trudność

Często nie mamy wrażenia, że słyszymy zbyt słabo. Głośne dźwięki możemy nawet odebrać jako hałaśliwe. Rzecz w tym, że ludzie wokół naszego otoczenia przestają mówić wyraźnie.

- Aby ułatwić sobie rozumienie mowy ustawiamy często głośniej radio lub telewizor, co z reguły wywołuje narzekania i protesty ze strony rodziny - mówi Elżbieta Skorbiłowicz. - Każdy z nas, w pewnym okresie życia, może zetknąć się z tym problemem. Z roku na rok bowiem słuch powoli i nieodwracalnie ulega stopniowo pogorszeniu. Jest to zjawisko fizjologiczne podobnie jak sam proces starzenia się.
Jednak z roku na rok zwiększa się ilość młodych ludzi zgłaszających się do gabinetów laryngologicznych, którzy zauważyli, że mają coraz większe problemy ze słuchem.

- Domowym sposobem na sprawdzenie słuchu jest przyłożenie do ucha tykającego zegarka, jeśli nie słychać tykania albo jest ono bardzo słabe czas najwyższy zgłosić się do lekarza - radzi Elżbieta Skorbiłowicz.

Jest wiele przyczyn, które mogą pozbawić nas dobrego słuchu. Praca w hałasie oraz schorzenia, jak na przykład choroby ucha środkowego, czy woskowina blokująca przewód słuchowych. Powszechny nawyk czyszczenia uszu sprawia, że wiele osób zamiast usuwać woskowinę wprowadzają ją głębiej do ucha. Dobre słyszenie wymaga drożnego przewodu słuchowego, stąd okresowa kontrola ucha jest zdecydowanie wskazana.

W każdym przypadku jeśli nabieramy podejrzeń, że może to dotyczyć nas lub któregoś z członków naszej rodziny powinniśmy udać się do specjalisty, który zbada nasz słuch.

Bezpłatne, profilaktyczne badania słuchu można wykonać w gabinecie Geers.
- Na badania może zgłosić się do nas każdy, bez skierowania, wystarczy tylko umówić się na wizytę - mówi Elżbieta Skorbiłowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna