Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest burza? MAPA BURZOWA ONLINE. Co zrobić w czasie burzy? [GDZIE JEST BURZA]

Olga Krzyżyk, mck
Gdzie jest burza? MAPA BURZOWA ONLINE. Co zrobić w czasie burzy? [GDZIE JEST BURZA]
Gdzie jest burza? MAPA BURZOWA ONLINE. Co zrobić w czasie burzy? [GDZIE JEST BURZA] Archiwum
Mapa burzowa w Polsce jest coraz popularniejsza. Gdzie jest burza? Można to sprawdzić online - INTERAKTYWNA MAPA BURZOWA dostępna jest za darmo. Co zrobić w czasie burzy?

Parkowania aut pod drzewami, rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie burzy lub kąpiel w otwartych zbiornikach wody. To sytuacje, których musimy unikać, gdy rozpęta się burza. Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

MAPA BURZOWA ONLINE - Gdzie jest burza? Burze w Polsce 11-12.07.2017 [MAPA BURZ ONLINE]

Jeżeli jesteśmy na dworze to powinniśmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami czy słupami energetycznymi. Jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem. Nie wolno szukać także schronienia pod niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

ZOBACZ: Gdzie jest burza? MAPA BURZOWA: Burze w Polsce [MAPA BURZOWA ONLINE]

Unikajmy także otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół). Trzeba także odsunąć się od metalowych przedmiotów. W czasie burzy nie wolno ich także dotykać.

Gdzie jest burza? MAPA BURZ W POLSCE ONLINE. Prognoza 11-12.07.2017

Jeżeli w momencie rozpoczęcia burzy jesteśmy nad wodą, trzeba natychmiast z niej wyjść. Unikajmy też rozmów przez telefon komórkowy. Gdy jedziemy samochodem trzeba pamiętać o silnych podmuchach wiatru. Przede wszystkim niebezpieczne są boczne podmuchy wiatru. W takiej sytuacji należy zwolnić i dostosować prędkość do panujących warunków. Nie wolno zatrzymywać się pod drzewami. Często w takich przypadkach dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeżeli burza nas zaskoczy, gdy jesteśmy w aucie to lepiej zaparkować i przeczekać nawałnicę w pojeździe.

Gdzie jest burza? Radarowa mapa burz w Polsce ONLINE + Prognoza pogody BURZE I BŁYSKAWICE

Gwałtowna burza może być także niebezpieczna, gdy przebywamy w domu. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.

Gdzie jest burza? Interaktywna MAPA BURZOWA Polski. Co zrobić w czasie burzy?

W domu najlepiej zawczasu przygotować awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa i np. radio na baterie, by mieć stał dostęp do informacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi.

CZYTAJ TEŻ: Burza w Białymstoku 20.06.2017. Deszcz sparaliżował miasto (zdjęcia, wideo)

Usuńmy także z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Sprawdźmy czy okna i drzwi są dobrze zamknięte oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

W czasie burzy wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki), unikajmy korzystania z telefonów komórkowych oraz przełóżmy wyjazdy i wycieczki do sklepu.

MAPA BURZOWA ONLINE 11-12.07.2017 Gdzie jest burza? Zobacz, co zrobić w czasie burzy

RADAR BURZOWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna