Spis treści
Ścieżki spacerowe po woj. warmińsko-mazurskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. warmińsko-mazurskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 19 października w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 4°C do 12°C. Nie powinno padać. W niedzielę 20 października w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 4°C do 12°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Łąkorz
- Początek trasy: Kisielice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,34 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 106 m
- Suma podejść: 720 m
- Suma zejść: 680 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Poznajemy nowe okolice. Na dzisiaj po raz pierwszy trasa od jez. Łąkorz w stronę Jeziora Skarlińskiego.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka wśród jezior Lasu Szpęgawskiego
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 16,4 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 25 min.
- Przewyższenia: 136 m
- Suma podejść: 210 m
- Suma zejść: 332 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Kociewie, to przepiękny obszar w bliskiej odległości od Trójmiasta. Mieliśmy okazję bywać tu wielokrotnie, choć nie tak często jak na Kaszubach, czy Żuławach. Na dobry początek wizyt na tych ciekawych krajobrazowo terenach, odwiedziliśmy dość mocno pofałdowany rejon rozciągający się wzdłuż trzech tutejszych jezior: Zduńskiego, Szpęgawskiego i Rywałdzkiego.
Las Szpęgawski, porastający nad odwiedzonymi przez nas jeziorami wiąże się z wieloma tragicznymi wydarzeniami, jednak nie one były celem naszej wizyty. To co nas przyciągnęło, to niezwykle urozmaicona rzeźba terenu obejmująca zbocza rynny szpęgawsko-rywałdzkiej, o bardzo zróżnicowanym nachyleniu oraz fragmenty falistej wierzchowiny morenowej z dolinami kilku niedużych cieków, uchodzących do Jeziora Zduńskiego. Oprócz ciekawej linii brzegowej jezior podczas wędrówki nie sposób pominąć stare drzewostany liczące od 90 do 160 lat o wysokiej różnorodności gatunków. Na naszej trasie mieliśmy okazję podziwiać wiele ciekawych pomników przyrody, głównie dęby i graby. Wśród leśnej gęstwiny odnaleźliśmy również wyżynne grodzisko średniowieczne, które znajduje się nad Jeziorem Zduńskim.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Partęczyny
- Początek trasy: Kisielice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 99 m
- Suma podejść: 1 036 m
- Suma zejść: 1 032 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wojciechstypa
Święto Pracy 1 maja uczciliśmy kolejną pieszą wycieczką po lasach wśród brodnickich jezior. Bardzo fajna i przyjemna trasa wzdłuż zachodniego brzegu Jez. Partęczyny Wielkie. Po drodze jez. Okonek (rezerwat przyrody), jez. Małe Partęczyny, aż do jez. Łąkorz. Na kanale łączącym Partęczyny Małe i Wielkie "przeprawa" po dwóch kłodach łączących brzegi oddalone od siebie o kilka metrów. Za to na kanale pomiędzy Partęczynami a Łąkorzem już jest ładny mostek, a wzdłuż kanału trasa przyrodniczo - dydaktyczna.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Pogoń za Bobrem - 19.08.2017
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,3 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podejść: 129 m
- Suma zejść: 135 m
Spacerowiczom trasę poleca Trasy.gps
Bieg w pogoni za Bobrem ma ok. 12 km długości. Trasa prowadzi głównie drogami leśnymi i gruntowymi, na niewielkim fragmencie także asfaltem (ok. 1,5 km).
Limit czasu: 2 godziny
Start: godz. 11.00
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Druga strona wyspy
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,66 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 41 min.
- Przewyższenia: 200 m
- Suma podejść: 432 m
- Suma zejść: 234 m
Spacerowiczom trasę poleca Max_c74
Wycieczka piesza po ''drugiej'' stronie Wyspy Sobieszewskiej. Ta część wyspy jest odwiedzana (pieszo) znacznie rzadziej niż jej część nadmorska. Mimo to warto się tu wybrać ze względu na ciekawe miejsca i sporo ładnych widoków. Udało mi się podejrzeć bobry i foki, ale ze sporej odległości. Polecam tę trasę.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Grudziądz - Gardeja - Pieszy Żółty ver. 2018
- Początek trasy: Młynary
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 74,58 km
- Czas trwania spaceru: 10 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 134 m
- Suma podejść: 1 700 m
- Suma zejść: 1 730 m
JJ_Active poleca tę trasę
Szlak Grudziądz - Gardeja pieszy żółty. Szlak w tragicznym stanie - tylko dla szlakowych Hard Corów. Dużo odcinków praktycznie nie do przebycia dla zwykłego turysty. Szlak w rejonie jez. Kuchnia dzieli się na dwa PTTK-i swego czasu zapewne był to szlak łączny. W rejonie Grudziądza oznakowanie jest szczątkowe. Ogólnie wszystkie szlaki w rejonie Grudziądza są w koszmarnym stanie technicznym. Szlak pokonywałem wg spotykanych po drodze znaków które czasami zupełnie nie odpowiadają "mapowym" wersjom. Aby zrobić szlak w całości podchodziłem do niego 3 razy. Ogólnie masakra - najtrudniejszy szlak do znalezienia w terenie i masa odcinków niezdatnych do przejścia. Ogólnie nie polecam szlaku. PTTK Grudziądz (o ile coś takiego istnieje) to w ogóle jakaś pomyłka?!
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Po Suwalskim Parku Krajobrazowym
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,58 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 39 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 1 213 m
- Suma zejść: 1 215 m
Spacerowiczom trasę poleca RoweremPoPodlasiu
Piesza wędrówka po SPK - Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Turtulu – przysiółku wsi Malesowizna. Siedziba Parku położona jest w rynnowej dolinie rzeki Czarna Hańcza, na jednym z pagórków ozu turtulskiego. Wzniesienie obmywają wody stawu turtulskiego, spiętrzonego na potrzeby, pracującego tu kiedyś młyna wodnego. Krawędź rynnowej doliny rzecznej stanowi dogodny punkt widokowy na przełomowy odcinek Czarnej Hańczy oraz na źródliska i zagłębienie Szeszupy. Tutaj również biorą swój początek dwie ścieżki poznawcze „Doliną Czarnej Hańczy” i „U źródeł Szeszupy” .
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,78 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 63 m
- Suma podejść: 216 m
- Suma zejść: 213 m
Max_c74 poleca tę trasę
Wycieczka piesza po fortyfikacjach i umocnieniach na Biskupiej Górce. Spacer odbył się dzięki Instytutowi Kultury Miejskiej w Gdańsku, prowadzony był przez lokalnych przewodników. Dzięki wiedzy i pasji z jaką dzielą się nią przewodnicy wycieczka długo będzie w mojej pamięci. Wycieczki z Instytutu Kultury Miejskiej są darmowe i każdy może w nich brać udział. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022 - BURSZTYNOWA 5
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,46 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 99 m
- Suma podejść: 48 m
- Suma zejść: 50 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Jurajskifestiwalbiegowy
BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022
trasa: BURSZTYNOWA 5
miejsce: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
start: 23 października 2022 r. (niedziela), godz. 11.15
teren Hotelu Orle (ul. Lazurowa)
dystans: 5,5 km
limit czasu: 1 godzina
najwyższy punkt: Góra Orla (32 m)
nawierzchnia: plaża (40%), las (60%)
punkty z wodą: 5,5 km (meta)
🌳 Trasa spacerowa: Zbiczno
- Początek trasy: Kisielice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,29 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 618 m
- Suma zejść: 619 m
Wojciechstypa poleca tę trasę na spacer
Dookoła jez. Zbiczno - po raz drugi w tym roku, po raz nie pomiętam który w ostatnich latach.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wycieczki w woj. warmińsko-mazurskim
Mazury to przede wszystkim Kraina Tysiąca Jezior i na miłośników pieszych wędrówek czekają tu szlaki wokół najciekawszych zbiorników wodnych, jak Jezioro Śniardwy czy Mamry. Wycieczkę po przyrodniczych szlakach można sobie urozmaicić, odwiedzając liczne atrakcje i zabytki regionu. Np. latem w każdy piątek w Świętej Lipce nad jeziorem Dejnowo można posłuchać koncertu zabytkowych organów.
Wiele do zobaczenia mają w woj. warmińsko-mazurskim także miłośnicy zabytków. Wznosi się tu wiele pięknych gotyckich zamków – biskupich lub krzyżackich. W twierdzy w Lidzbarku Warmińskim nad swoją rewolucyjną teorią pracował sam Mikołaj Kopernik. Pruska Twierdza Boyen w Giżycku to z kolei przykład architektury militarnej z XIX w. W Gierłoży możecie zwiedzić Wilczy Szaniec – robiące ogromne wrażenie zrujnowane bunkry, w których w czasie II wojny światowej Adolf Hitler urządził jedną ze swoich kwater głównych.
A może wolicie organizować wycieczki tropem niezwykłości? W takim razie koniecznie odwiedźcie mosty kolejowe w Stańczykach - wiadukty są częścią nieczynnej wprawdzie linii kolejowej, ale nawet opuszczone wyglądają pięknie. Równie ciekawa jest XIX-wieczna piramida w Rapie, czyli grobowiec rodu Fahrenheidów, który po odrestaurowaniu odzyskał dawną świetność.