Święta Bożego Narodzenia to czas wspólnego biesiadowania przy rodzinnym stole. Często jednak okazuje się, że przygotowanego jedzenia jest za dużo i nie jesteśmy w stanie go "przejeść". Zamiast wyrzucać, możemy podzielić się nim z potrzebującymi. W Białymstoku działają dwie placówki, które chętnie przyjmą poświąteczne potrawy.
Jadłodzielnia, ul. Krakowska 1
Żywność można przynieść do działającej od lipca 2018 r. Jadłodzielni. Mieści się ona w lokalu gminnym przy ul. Krakowskiej 1, naprzeciwko Centrum Aktywności Społecznej. W lokalu można pozostawić niezagospodarowaną żywność nadającą się do jedzenia – świeżą i taką, która nie przekroczyła terminu ważności do spożycia.
- Dziś (26 grudnia) jesteśmy otwarci do godz. 14.00 - informuje Monika Lewko, koordynatorka Jadłodzielni z Fundacji Spe Salvi. - Natomiast z racji dużego zainteresowania postanowiliśmy, że jutro Jadłodzielnia będzie otwarta i można będzie przyjść od 8.00 do 18.00.
Zainteresowanie jest rzeczywiście duże. Jak mówi Monika Lewko, w ciągu kwadransa od otwarcia już kilkanaście osób przyniosło jedzenie, którym chciało podzielić się z potrzebującymi. Pojawia się też mnóstwo telefonów od osób informujących się, czy można do Jadłodzielni przyjść z żywnością, która nam została po Świętach.
- Dziś już otrzymaliśmy chipsy, ciastka, dużo soków, wody smakowej, barszcz, zapakowane pierogi, mąkę, cukier. Cały czas ktoś coś donosi - mówi koordynatorka z Fundacji Spe Salvi.
Co ważne, do Jadłodzielni można przynosić jedynie jedzenie, które ma oznaczoną datę przydatności do spożycia.
- Zalecamy, aby raczej nie przynosić ciast kremowych, gdyż jest ciepło i boimy się, że mogłoby się zepsuć. Najlepiej, aby to były produkty zapakowane fabrycznie - podkreśla Monika Lewko.
Kto może skorzystać z jedzenia przyniesionego do Jadłodzielni? Jak mówi Monika Lewko, każdy może przyjść do lokalu i wziąć żywność. Opiekunowie, którzy pracują w Jadłodzielni nie wydzielają produktów. Dbają jedynie o porządek w lokalu.
Kontakt do Jadłodzielni:
ul. Krakowska 1
Telefon: 791 082 612
Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei, ul. Grunwaldzka 76
Drugim punktem na mapie Białegostoku, który chętnie przyjmie żywność jest Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei przy ul. Grunwaldzkiej 76. Działa tu Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności “Zakątek Nadziei”, przy którym funkcjonuje ogrzewalnia, noclegownia i schronisko. To właśnie z bezdomnymi możemy podzielić się poświątecznym jedzeniem.
- Bardzo chętnie przyjmiemy każdą żywność. Tak naprawdę, można przynosić wszystko - mówi Zdzisław Dziarski, dyżurny ogrzewalni. - Wczoraj (25 grudnia) dwie osoby przyniosły świąteczne potrawy. Dziś jeszcze nikt się nie pojawił, ale mamy nadzieję, że w ciągu dnia trochę osób przyjdzie.
Jak mówi Zdzisław Dziarski, żywność można przynosić każdego dnia do godziny 16.00.
Kontakt do Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei:
Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności “Zakątek Nadziei” (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę), ul. Grunwaldzka 76:
- Ogrzewalnia: tel. 85 674 87 17
- Noclegownia: tel. 85 674 87 17
- Schronisko: tel. 881 321 900
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?