Gdzie sprawdzić samochód używany przed kupnem?

Materiał informacyjny Motocontroler
Sprawdzanie samochodu używanego przed kupnem nie jest obecnie opcją, a tak naprawdę obowiązkiem. Bardzo łatwo jest trafić na rynku samochód używanych na oferty sprzedaży jednie pozornie sprawnych aut, podczas gdy w praktyce mogą mieć one wiele technicznych problemów czy ukrywanych wypadków lub kolizji, o których nikt nas nie poinformował. Właśnie dlatego sprawdzenie samochodów używanych jest takie ważne.

Jak sprawdzić auto używane przed zakupem?

Sprawdzenie samodzielnie samochodu używanego nie jest proste, i wymaga to prześwietlenia naprawdę wielu elementów. Najczęściej sprawdzanie samochód używanych rozpoczyna się od sprawdzenia lakieru, również z użyciem miernika grubości lakieru. Warto sprawdzać nie tylko takie elementy jak drwi lub maska – one mogły zostać w całości wymienione, dlatego warto też sprawdzać elementy polakierowane bliżej wnętrza pojazdu, jeżeli usterka była poważna, tam zauważymy szpachlę, a elementów tych nie da się wymienić jak np. drzwi.

Warto sprawdzić również wielkość poszczególnych szpar oraz to czy są one równe. Na samej karoserii warto poszukiwać również potencjalnych ognisk korozji.

Konieczne jest sprawdzenie ogumienia – czy nadaje się ono do użytkownika, czy czeka nas konieczność szybkiej jego wymiany? Następnie warto sprawdzić wnętrze, jego zużycie, ale również fakt, czy całe wyposażenie jest kompletne.

Nie obejdzie się również bez jazdy testowej, podczas którejś sprawdza się to, jak samochód się prowadzi, jak hamuje, przyśpiesza, czy nie ma problemów ze skrzynią biegów, czy samym silnikiem. Podczas takiej jazdy dobrze udać się do warsztatu, gdzie nie tylko będzie można obejrzeć podwozie od spodu, w poszukiwaniu m.in. korozji, ale również będzie można podłączyć samochód do komputera diagnostycznego, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z pojazdem, który w tym wypadku będzie wykazywał jakieś błędy.

Jak sprawdzić historię pojazdu używanego?

Sprawdzenie samochodu pod kątem technicznym jest ważne, ale również ważne jest sprawdzenie historii pojazdu. Samochód mógł mieć bowiem cofany licznik, i to znacznie, mógł zostać skradziony, może również mieć za sobą naprawdę liczne wypadki, o których nikt nas nie poinformował. Zrobi to jednak numer VIN, o ile zdołamy go rozkodować. Będzie nam do tego potrzebna nie tylko odpowiednia platforma, nawet darmowa, ale również (najczęściej, nie zawsze) numery rejestracyjne oraz data pierwszej rejestracji. Z nimi na pewno uda się sprawdzić samochód używany i jego historię. Dzięki temu będziemy mogli dopytać o wszystkie fakty z „życia” samochodu – będzie to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest Polskiej dystrybucji, lub przynajmniej kilka lat jest już w kraju.

Gdzie sprawdzić samochód używany przed zakupem?

Jeżeli chcemy sprawdzać samochód używany, warto udać się do warsztatu, ASO lub na stację kontroli pojazdów. Warto jednak udawać się w takie miejsce, które przynajmniej trochę oddalone są od miejsca zamieszkania sprzedającego samochód – tyczy się to zwłaszcza wsi, miasteczek czy innych małych miejscowości. W innym wypadku może się okazać, że na miejscu, nie wiedząc o tym, trafimy na osoby znajome sprzedającego, i to niekoniecznie będzie pomagać nam w uzyskaniu prawdziwych informacji o danym samochodzie. Czasem sprzedający są po prostu w zmowach z takimi pracownikami, i opłacają ich dodatkowo, by nie informowali kupujących o problemach danego pojazdu.

Firmy sprawdzające samochody używane dla klientów indywidualnych

Sprawdzanie samochodu używanego jest naprawdę trudne, nic dziwnego, że nie każdy czuje się na siłach, by móc się go podjąć. Potrzebna będzie tutaj duża wiedza o mechanice i motoryzacji, nierzadko pomocne będzie spore doświadczenie, potrzebny często jest również taki sprzęt, jak przynajmniej miernik grubości lakieru. Bez tych wszystkich elementów sprawdzenie samochodu przed kupnem będzie trudne, zwłaszcza że sprzedający na pewno będzie miał taką wiedzę, że jeżeli tylko będzie chciał, wmówi nam, że wszystko jest dobrze – istnieje wiele sztuczek, które wykorzystywane są przez nieuczciwych sprzedających samochody używane.

Z tego powodu, jeżeli ktoś nie czuje się na siłach do sprawdzania samochodu używanego przed zakupem, niech lepiej tego nie robi. Można poprosić osobę znajomą o pomoc, można jednak zlecić to również specjalistom z takich firm, jak MotoControler. To przykład firmy, która sprawdza samochody dla klientów indywidualnych na terenie całego kraju. Konkretna osoba jedynie wybiera ogłoszenie, które ją naprawdę interesuje, opłaca wybrany przez siebie pakiet usług, a następnie osoba z firmy umawia się ze sprzedającym na oględziny i jazdę testową. Jest to skrajnie dobre i opłacalne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy samochód, którym się interesujemy, jest oddalony od naszego miejsca zamieszkania o naprawdę wiele kilometrów. Wtedy jego oględziny to prawdziwa wyprawa, która sporo trwa i często też niemało kosztuje.

Po oględzinach w ręce osoby zmawiającej raport trafia on drogą internetową. Znajdują się w nim dokładne zdjęcia, bardzo dokładne informacje techniczne, ale również odpowiedzi na pytania, które będą najbardziej istotne dla osób, które nie znają się na samochodach i motoryzacji. Dzięki nim dowiemy się, czy sprzedający próbował coś ukryć przed sprawdzającym lub wprost zostaniemy poinformowani, czy zdaniem danego eksperta zakup danego samochodu w danej cenie jest dobrą inwestycją, czy niekoniecznie. Widać więc, ze zlecanie sprawdzenia samochodu używanego przed zakupem jest idealnym wyborem dla osób, które nie potrafią przeprowadzić oględzin samochodu samodzielnie lub boją się, że podczas nich zostaną oszukane.

Dodaj ogłoszenie