MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W posiadłości w Bobrówce na Podlasiu, czy na gdańskiej Oruni? Ile dostanie emerytury?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
porannnyTV/ P. Świderski
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w sierpniu 2020 roku skończył 75 lat i według prawa kanonicznego przeszedł na kościelną emeryturę. Papież przyjął jego rezygnację. Przekazał tymczasowo zarządzanie biskupowi Jackowi Jezierskiemu. Gdzie na emeryturze zamieszka biskup?

Gdzie zamieszka abp. Głódź na emeryturze?

Pojawiają się też pytania o przyszłość abp. Głódzia, po przejściu na emeryturę. Ma on rezydencję w rodzinnej Bobrówce na Podlasiu, w której - jak sam podkreślał - chętnie odpoczywa. Jest więc prawdopodobne, że tam na stałe się przeniesie, ale nie jest to pewne.

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską. Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce na Podlasiu. Wróci do posiadłości?

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską....

Rezydencja na gdańskiej Oruni?

Gdańscy biskupi od powstania diecezji mieszkali w Oliwie, ale abp Głodź z tej tradycji zrezygnował - kilka lat temu przeniósł się do XIX-wiecznego budynku przy ulicy Brzegi, między Starym Chełmem a Orunią. Rezydencja znajduje się niedaleko kościoła świętego Ignacego Loyoli. W przeszłości ten teren należał do biskupów włocławskich. Być może arcybiskup Głodź nadal będzie miał do dyspozycji ten właśnie budynek, a nowy arcybiskup zamieszka w Oliwie.

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W pos...

– Ogólnie można przyjąć, że diecezja ma obowiązek zapewnić odchodzącemu biskupowi miejsce zamieszkania. Sprawy szczegółowe reguluje już prawo danej diecezji. Od prawa partykularnego w poszczególnych diecezjach i panujących w niej zwyczajów zależy też, czy biskup na emeryturze otrzyma np. pomoc sprzątaczki, księdza kapelana lub sekretarza. Nie ma tutaj ogólnej normy prawnej. Natomiast biskup senior może nadal udzielać sakramentów, przewodniczyć uroczystym liturgiom, przewodniczyć pogrzebom. Granice posługi w diecezji wyznacza najczęściej stan zdrowia – wyjaśnia Magdalena Wojdała, która jest adwokatem kościelnym i prowadzi Kancelarię Kanonistyczną.

Emerytura Sławoja Leszka Głódzia

Poza tym biskupi, którzy przechodzą na emeryturę, mają prawo do świadczenia z ZUS.

– Biskup ma niejako stosunek pracy z diecezją, którą kieruje. Diecezja jest kościelną osobą prawną i może być podmiotem m.in. stosunku pracy. Oznacza to, że biskupi nabywają praw do świadczeń emerytalnych. Świadczenia emerytalne wypłacane są po prostu z ZUS, zgodnie z przepisami prawa państwowego – dodaje Magdalena Wojdała.

Przypomnijmy też, że arcybiskup Głódź jest generałem i otrzymuje już emeryturę wojskową. Portal Money.pl podał, powołując się na informacje z MON, że może ona wynosić od 10 do 17 tys. zł brutto. Tych danych nie potwierdziła jednak kuria metropolitalna, ani episkopat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna