Geotermia: skąd bierze się ciepło w chacie bacy w Zakopanem?

Materiał partnera zewnętrznego T-mobile
W XXI wieku systemy dostarczające ciepło mogłyby się skojarzyć wręcz z kosmiczną technologią. Najlepszym przykładem tej koncepcji jest sukcesywne wdrażanie w przedsiębiorstwach technologii IoT (Internet of Things), która pozwala na zdalne odczytywanie pomiarów zużycia mediów, gazu, wody, ciepła i energii elektrycznej. Co istotne, tzw. inteligentne liczniki pomagają w oszczędzaniu mediów.

Geotermia: skąd bierze się ciepło w chacie bacy w Zakopanem?

W XXI wieku systemy dostarczające ciepło mogłyby się skojarzyć wręcz z kosmiczną technologią. Najlepszym przykładem tej koncepcji jest sukcesywne wdrażanie w przedsiębiorstwach technologii IoT (Internet of Things), która pozwala na zdalne odczytywanie pomiarów zużycia mediów, gazu, wody, ciepła i energii elektrycznej. Co istotne, tzw. inteligentne liczniki pomagają w oszczędzaniu mediów.

Baca w Zakopanem nie musi już martwić się o ciepło

Ciepło u bacy w Zakopanem powstaje dzięki energii geotermalnej – czyli energii podziemnych, ciepłych wód podhalańskich. Stolica polskich Tatr wie, jak wykorzystać to, co ma w sobie najlepszego. Jak działa Geotermia Podhalańska? Produkuje energię cieplną z energii geotermalnej – co oznacza, że do wytwarzania ciepła wykorzystuje naturalne ciepło Ziemi, np. gorącą wodę (wody geotermalne mogą być prawie wrzące – temperatura niektórych dosięga prawie 100 stopni!). To rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku. Energia geotermalna po prostu się odnawia. Gorące wnętrze kuli ziemskiej jeszcze długo się nie wyczerpie.

Geotermia Podhalańska SA. powstała w 1993 r. z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Projekt mógł powstać na bazie geotermalnej sieci ciepłowniczej produkującej ciepło w oparciu o dwa odwierty. Na początku udało się podłączyć do sieci ciepłowniczej kilka budynków w Bańskiej Niżnej. Dość szybko jednak możliwy był rozwój technologii, którą „zaszczepiono”, m.in. w Białym Dunajcu.

 1. Na czym polega tajemnica Podhala?
 2. Wody z opadów wnikają w głąb Ziemi.
 3. Woda ta ogrzewa się ciepłem z wnętrza Ziemi.
 4. Dzięki wykonaniu odwiertów produkcyjnych możliwe jest wyprowadzenie ciepła geotermalnego.
 5. Sieć ciepłownicza oddaje uzyskane ciepło do pojedynczych budynków.
 6. Woda po oddaniu ciepła (ochłodzeniu) jest wpuszczana z powrotem do złoża.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. jest w stanie pokryć aż 90% zapotrzebowania na ciepło swoich odbiorców. Takie liczby robią wrażenie? Nic dziwnego, ogromny potencjał drzemiący w naturze powinien być odpowiednio wsparty zaawansowaną technologią teleinformatyczną. Stąd właśnie wziął się pomysł na optymalizację poboru i wykorzystywania energii przez Geotermię Podhalańską SA. za pomocą technologii IoT (Internet Rzeczy).

Jak nowoczesna technologia współdziała z naturalnym źródłem energii?

Za wprowadzenie do Zakopanego kompletnego systemu automatycznego odczytu ciepłomierzy opartego na technologii NB-IoT (Narrowband – Internet of Things) odpowiedzialne jest konsorcjum firm T-Mobile Polska i ABARO.

Jak wygląda współczesne ciepłownictwo? Przyjrzyjmy się wykorzystującym technologię NB-IoT, które już działają na Podhalu:

 • 1700 urządzeń telemetrycznych;
 • serwery w centrum danych;
 • transmisje danych NB-IoT;
 • oprogramowanie;
 • wsparcie techniczne;
 • usługi serwisowe.

Wszystko po to, żeby dokładnie bilansować sprzedaż ciepła oraz szybko diagnozować nieprawidłowo działające liczniki.

Technologia NB-IoT umożliwia automatyczne obliczanie mocy zamówionej i typowanie odbiorców do regulacji oraz kontroli.

A jeśli jeszcze dodamy to, że dzięki NB-IoT możliwe jest wskazywanie nieprawidłowo pracujących węzłów cieplnych… siła nowych rozwiązań z pewnością nas zachwyci.

Czym właściwie jest NB-IoT?

NB-IoT to technologia komunikacji radiowej typu LPWAN (Low Power Wide Area Network). Można z całą pewnością stwierdzić, że jest to pierwsza technologia w sieci komórkowej, która może sobie poradzić bez wysokich przepływności danych. Urządzenia działające nowej technologii są na tyle czułe, że bez problemu działają nawet w piwnicach, a nowa sieć NB-IoT ma zasięg tam, gdzie sygnał standardowej sieci mobilnej wcześniej nie docierał.

Sensory NB-IoT umieszczone w licznikach cechuje niskie zużycie energii. Technologia wykorzystuje ogólnokrajową sieć LTE (przez co jest wyjątkowo bezpieczna).

Wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na technologii NB-IoT to dla Geotermii Podhalańskiej ogromna szansa na rozwój, tj. przyspieszenie i zabezpieczenie procesów biznesowych przez automatyzację. Firma od ponad ćwierć wieku troszczy się o to, żeby dostarczyć mieszkańcom Podhala ciepło i ciepłą wodę. Troszczy się też o poprawę jakości powietrza. Nowe inwestycja wspiera tę misję.

Masz pytania, skontaktuj się z T-mobile: nbiot@t-mobile.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Geotermia: skąd bierze się ciepło w chacie bacy w Zakopanem? - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie