Gimnazjaliści na start!

(dona)
PODLASIE. Już od 11 kwietnia kandydaci do podlaskich liceów, techników i szkół zasadniczych będą mogli składać podania do wybranych placówek. Rekrutacja potrwa do 6 lipca. W piątek podlaski kurator oświaty podpisze rozporządzenie określające szczegółowe zasady i terminy naboru do szkół ponadgimnazjalnych.

Tak jak i w ubiegłym roku, każdy uczeń III klasy gimnazjum będzie mógł złożyć dokumenty w trzech wybranych szkołach ponadgimnazjalnych. Placówki te będą przyjmować dokumenty od 11 kwietnia do 13 maja do godz. 15. Do 28 czerwca zaś, do godz. 12, uczniowie będą musieli donieść jeszcze kopie świadectwa oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu gimnazjalnego. 29 czerwca o godz. 15 zostaną ogłoszone listy przyjętych do klas I. Uczniowie, którzy znajdą swoje nazwiska na tych listach, będą mieli obowiązek potwierdzić, że podejmą naukę w tej szkole, co oznacza, że 30 czerwca lub 1 lipca (do godz. 15) będą musieli złożyć oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum w tylko jednej - wybranej przez siebie - placówce. 1 lipca o godz. 17 wszystkie podlaskie szkoły ponadgimnazjalne ogłoszą, ile jeszcze wolnych miejsc zostało im w klasach pierwszych i od 4 do 6 lipca będą przyjmowały podania od kandydatów, którzy chcieliby się na te miejsca "załapać". Ostateczne listy osób przyjętych do klas I zostaną ogłoszone 6 lipca o godz. 15.
O przyjęciu ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej będzie decydowała liczba punktów uzyskanych za wyniki z egzaminu gimnazjalnego (26-27 kwietnia) i świadectwa szkolnego. Maksymalnie uczeń może uzyskać 200 pkt.: 100 pkt. za egzamin gimnazjalny i 100 pkt. za świadectwo i tzw. szczególne osiągnięcia. Ze świadectwa premiowane będą cztery przedmioty (język polski i trzy wskazane przez szkołę). Za ocenę celującą uczeń dostanie 15 pkt, za bardzo dobrą - 13 pkt., za dobrą - 10 pkt, za dostateczną - 6 pkt., a za mierną - zero. W sumie więc za oceny będzie mógł maksymalnie uzyskać 60 pkt. Pozostałe 40 pkt. zostanie mu naliczone "za szczególne osiągnięcia": 10 pkt. za świadectwo z paskiem, 15 pkt. za udział w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i od 4 do 10 pkt. za osiągnięcia sportowe i artystyczne na szczeblu co najmniej powiatowym. Dodatkowe 5 pkt. można będzie uzyskać za tytuł laureata w tzw. innych konkursach wojewódzkich, np. w konkursie matematycznym "Kangur".
- W tym roku wprowadziliśmy też zapis, że na każdym etapie rekrutacji o przyjęciu kandydata do szkoły decyduje suma punktów, a nie kolejność zgłoszeń - dodaje Ryszard Pszczółkowski z podlaskiego Kuratorium Oświaty. - Ważne jest też to, że od decyzji komisji rekrutacyjnej nie ma odwołań! Natomiast zgodnie z prawem każdy uczeń ma siedem dni na odwołanie się od oceny wystawionej mu przez nauczyciela.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie