MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega: nie wszystkie środki na komary i kleszcze są bezpieczne. Gdzie można je sprawdzić? Jak uchronić się przed ukąszeniem?

Marta Siesicka-Osiak
GIS ostrzega, że tylko produkty biobójcze, które posiadają pozwolenie i są stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, to preparaty o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane.
GIS ostrzega, że tylko produkty biobójcze, które posiadają pozwolenie i są stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, to preparaty o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane. encierro/123RF
Wiosną i latem częściej przebywamy na świeżym powietrzu, przez co jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z komarami i kleszczami. Szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być ukąszenia kleszczy, ponieważ często przenoszą one wirusy, bakterie i pierwotniaki. Aby się przed nimi chronić, sięgamy po różnego rodzaju środki. Jednak, jak ostrzega GIS, nie wszystkie trafiają do sprzedaży legalnie i mogą być nie tylko nieskuteczne, ale nawet zagrażać naszemu życiu czy zdrowiu.

Spis treści

Jak sprawdzić, który środek odstraszający owady i kleszcze jest bezpieczny?

Środki odstraszające kleszcze, komary i inne owady są dostępne na polskim ryku w różnych formach – aerozolu, olejów, emulsji czy płynów. Jednak to, że znajdują się na sklepowej półce, wcale nie oznacza, że ich używanie jest skuteczne i bezpieczne.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przypomina, że są to środki biobójcze, w stosunku do których obowiązują konkretne przepisy, a ich stosowanie i udostępnianie – w myśl art. 29 rozporządzenia 528/20212 i art. 5 ustawy o produktach biobójczych – wymaga otrzymania pozwolenia.

Sprawdź też: Gdzie jest najwięcej kleszczy w lesie? Ekspert zdradza kluczowe fakty

Aby sprawdzić czy produkt, który chcemy nabyć, znajduje się na rynku legalnie i ma potwierdzone działanie, należy zajrzeć do Wykazu Produktów Biobójczych dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

GIS przestrzega w szczególności przed zakupami dokonywanymi przez internet oraz w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej:

Jak zabezpieczać się przed ukąszeniami komarów i kleszczy?

Sprawdzone i odpowiednio stosowane środki do odstraszania owadów to jedna z form ochrony, którą możemy stosować na co dzień. Na rynku znajdziemy m.in. preparaty zawierające substancje takiej jak DEET (organiczny związek chemiczny z grupy amidów), które powinny skutecznie odstraszać zarówno owady, jak i kleszcze. Nie są one jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży i dla dzieci!

Alternatywną mogą być produkty na bazie naturalnych olejków np. miętowego, eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego. Coraz większą popularnością cieszą się plastry i opaski nasączone olejkami. W przypadku każdej z form ochrony należy dostosować się do zaleceń producenta i pamiętać o regularnym powtarzaniu stosowania preparatu.

Dużą rolę w ochronie przed owadami i kleszczami odgrywa także nasz ubiór. Wybierając się na spacer powinniśmy:

  • założyć jasne ubranie, na którym łatwiej można zauważyć kleszcza,
  • maksymalnie zakryć ciało – założyć spodnie z długimi nogawkami i przewiewną bluzkę z długim rękawem,
  • pamiętać o nakryciu głowy,
  • po powrocie dokładnie sprawdzić ciało swoje, dziecka i zwierzęcia, jeśli towarzyszyły nam podczas wyjścia na dwór.
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Reklama

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna