Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giżycka brygada ma już 20 lat!

Paweł Tomkiewicz [email protected]
15. GBZ
W weekend w Giżycku i Orzyszu będzie można zwiedzić koszary i z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana została utworzona w 1994 roku. Dziś jest jedną z największych brygad w Wojsku Polskim. Rozmieszczona jest w czterech kompleksach koszarowych w Giżycku i Orzyszu. Służy w niej kilka tysięcy żołnierzy. Tym samym jest też jednym z największych pracodawców w regionie.

Czas próby

Historia giżyckiej brygady sięga 1994 roku. Wtedy to została utworzona na bazie stacjonującego w Giżycku 2. Pułku Zmechanizowanego, którego rodowód sięga 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Sześć lat później, po rozformowaniu 4. Suwalskiej Brygady Kawalerii Pancernej, przejęła koszary w Orzyszu.

Od 1 marca 2004 roku 15. GBZ podlega 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Brygada święto swoje obchodzi 15 lipca - w rocznicę historycznej bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku, w której brał udział patron brygady - Zawisza Czarny z Garbowa.

Obecnie 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana należy do największych brygad w Wojsku Polskim. Jej dowódcą od 1 lipca ubiegłego roku jest gen. bryg. Sławomir Kowalski.
Rozmieszczona jest w czterech kompleksach koszarowych. W jej skład wchodzi kilkanaście pododdziałów. W Giżycku są to 2 batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, kompania rozpoznawcza i batalion logistyczny, natomiast w Orzyszu 1 batalion zmechanizowany, batalion czołgów i dywizjon artylerii samobieżnej. Oprócz tego giżyckiej brygadzie podlega 15. Mazurski Batalion Saperów.

Jednym z najważniejszych sprawdzianów Zawiszaków w dotychczasowej historii był udział w misji wojskowej w Afganistanie. Żołnierze brygady stanowili trzon X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na przełomie 2011 i 2012 roku. Szybko okazało się, że nie będzie to łatwy czas.

Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni żołnierze przejęli m.in. prawie 800 kg różnego typu materiałów do produkcji min, 15 różnego rodzaju rakiet, ponad 60 pocisków czy około 4,5 tys. sztuk amunicji.

Niestety w pierwszych dniach misji doszło też do ataku na polskich żołnierzy. W wyniku odniesionych obrażeń spowodowanych eksplozją miny pułapki zmarł sierż. Mariusz Deptuła z 15. GBZ. Miał 28 lat.

Trzydniowy jubileusz

Różne imprezy związane z jubileuszem 20-lecia brygady trwają cały rok. Jednak główne uroczystości odbędą się w ten weekend w Orzyszu i Giżycku.

W piątek w Orzyszu od godziny 9 można zwiedzać koszary. Na godz. 18.30 zaplanowano przemarsz Kompanii Honorowej z koszar pod pomnik Pamięci Internowanych w 1920 roku. Przed godz. 20 w Ogródku Jordanowskim można obejrzeć pokaz musztry paradnej, działań kawalerii i drużyny pożarniczej. Z kolei w niedzielę w Orzyszu od godz. 11, również w Ogródku Jordanowskim, możemy obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy, sprawdzić jak działa sprzęt saperski i spróbować grochówki i chleba z piekarni polowej.

W Giżycku natomiast obchody rozpoczną się w sobotę o godz. 9 uroczystą mszą świętą w kościele garnizonowym. Po niej nastąpi odsłonięcie tablic pamiątkowych przy ul. Wojska Polskiego, a o 10.40 na Placu Piłsudskiego - uroczysty apel pododdziałów brygady. Później między 13 a 17 w Ekomarinie odbędzie się militarny festyn rodzinny. Podobne atrakcje zaplanowano również na niedzielę w godzinach od 11 do 16 .

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna