Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głupi komentarz zniszczył im życie

Rafał Bieńkowski
sxc.hu
Strata dobrego imienia, bardzo poważne problemy rodzinne, pogardliwe spojrzenia sąsiadów - tyle złego może spowodować jeden nieprawdziwy wpis na internetowym forum.

Na jednym z forów koleżanka pokazała mi wpis dotyczący mojej osoby. Jakiś pan o pseudonimie "grajewiak" napisał, że mam pracę załatwioną po znajomości. To było wierutne kłamstwo, ponieważ przeszłam całą kwalifikację i nikogo w tej firmie wcześniej nie znałam. Poszłam tam z ogłoszenia - mówi "Tygodnikowi Grajewskiemu" Malwina z Grajewa (imię zmienione).

Oskarżenia bywają bardzo poważne

Nasza Czytelniczka nie zgłosiła tego policji, bo jak sama mówi, jeden głupi wpis od razu zlekceważyła, chociaż jej znajomi kilka razy się o to zapytali. Musiała się od czasu do czasu tłumaczyć.
Nie każdy jednak puszcza takie sprawy w niepamięć. Czasem trzeba o takim incydencie zawiadomić policję.

- W tym roku jeden z mieszkańców zgłosił nam, że na jednym z portali internetowych pojawił się komentarz, w którym został wymieniany z imienia i nazwiska. Z treści komentarza wynikało, że bierze on łapówki. Okazało się to nieprawdą - mówi st. sierż. Ewa Jabłońska, oficer prasowy grajewskiej policji.
Osoba, która poczuła się zniesławiona na internetowym forum, może zgłosić to na policję. Następnie skarga zostanie przesłana do sądu i to on decyduje o dalszym toku postępowania.

- Od początku roku trafiło do nas kilka takich spraw - przyznaje Andrzej Myśliński, prezes Sądu Rejonowego w Grajewie.

Ale można się spodziewać, że osób, które miały poważne problemy przez nieprawdziwe posty, jest znacznie więcej. Większość jednak, tak jak nasza Czytelniczka Malwina, nie chce chodzić po sądach, ponieważ walka z internautami jest długa i trudna. Ale - jak się okazuje - coraz skuteczniejsza.

Na tapecie najczęściej są włodarze

Piotr Ruchlewicz jest właścicielem serwisu Grajewo24 oraz bliźniaczych portali w Ełku oraz Augustowie. - W tym roku miałem około 15 próśb od policji lub adwokatów o udostępnienie adresu IP - mówi w rozmowie z nami Ruchlewicz. - Jedna ze spraw dotyczyła m.in. szkalowania prezydenta Ełku. Zdarzają się także sytuacje, kiedy same pomówione osoby zwracają się do nas z prośbą o usunięcie wpisu, który dotyczy np. ich życia prywatnego.

W portalach grajewianina wpisy ze słowami powszechnie uznanymi za niecenzuralne są natychmiast usuwane.

- Ludzie muszą sobie w końcu uświadomić, że nie są anonimowi w sieci. Administratorzy od razu widzą, z jakiej np. dużej firmy czy placówki pochodzi kontrowersyjny komentarz. Ustalenie adresu IP - nawet kiedy adres jest dynamiczny - nie jest absolutnie żadnym problemem - dodaje Piotr Ruchlewicz.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ustalenie danych użytkownika nie jest wykonalne.

- Kiedyś zwróciliśmy się do jednego z administratorów o adres IP, ale usłyszeliśmy, że akurat teraz mają problemy techniczne - mówi st. sierż. Ewa Jabłońska.

Kara za nieprawdziwy wpis w sieci może być bardzo wysoka. Zniesławienie, także poprzez internetowe forum, jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku czasu. Jeśli sprawca dopuszcza się zniesławienia lub pomówienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna