Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolno. Odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom wsi Zabiele wywiezionym na Sybir

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych  rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.
Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu. UG Kolno
W niedzielę (31 lipca) miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika, który w hołdzie mieszkańcom wsi Zabiele wywiezionym na Sybir w latach 1941-1946 postawili członkowie Rodzin Sybiraków. Społeczną inicjatywę wsparła Gmina Kolno. Tablice zawierają nazwiska 11 wywiezionych rodzin.

Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu. We Mszy św. i w uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył poczet sztandarowy i przedstawiciele Związek Sybiraków Oddział w Łomży.

- W gminie Kolno jak w soczewce można zobaczyć to wszystko, co działo się w naszej Ojczyźnie, mamy wiele miejsc pamięci i staramy się, aby żadne wydarzenie nie było zapomniane - mówił Józef Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale też trwale upamiętniać losy naszych przodków, dlatego dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla Zabiela i dla całej gminy - dodał podczas przemówienia.

Pomnik poświęcił ks. Dariusz Narewski proboszcz Parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.

- Groby wielu naszych bliskich zostały na Syberii, niech na tym miejscu można będzie zapalić dla nich światełko pamięci - mówiła Urszula Śliwowska ze społecznego komitetu budowy pomnika. - 11 kamieni niech symbolizuje 11 rodzin, każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, jak każda z tych rodzin, ale połączył ich ten sam los, ciężki, jak te kamienie.

Przedstawicielka Związku Sybiraków podkreśliła, jak istotna jest pamięć. - Jeżeli będzie malutka garsteczka ludzi o tak szlachetnych sercach, jak u pani Urszuli Śliwowskiej, córki Sybiraka i pana Wójta to dzisiejsza uroczystość dowodzi, że pamięć o Sybirakach będzie trwać wiecznie - mówiła pani Nina Żyłko z łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego znaku pamięci.

Zobacz też:Kolno. Tłumy mieszkańców na miejskim festynie "Jana z Kolna". Gościem honorowym wydarzenia był wicepremier Jacek Sasin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna