Gmina Kolno. Odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom wsi Zabiele wywiezionym na Sybir

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych  rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.
Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu. UG Kolno
W niedzielę (31 lipca) miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika, który w hołdzie mieszkańcom wsi Zabiele wywiezionym na Sybir w latach 1941-1946 postawili członkowie Rodzin Sybiraków. Społeczną inicjatywę wsparła Gmina Kolno. Tablice zawierają nazwiska 11 wywiezionych rodzin.

Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu. We Mszy św. i w uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył poczet sztandarowy i przedstawiciele Związek Sybiraków Oddział w Łomży.

- W gminie Kolno jak w soczewce można zobaczyć to wszystko, co działo się w naszej Ojczyźnie, mamy wiele miejsc pamięci i staramy się, aby żadne wydarzenie nie było zapomniane - mówił Józef Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale też trwale upamiętniać losy naszych przodków, dlatego dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla Zabiela i dla całej gminy - dodał podczas przemówienia.

Pomnik poświęcił ks. Dariusz Narewski proboszcz Parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.

- Groby wielu naszych bliskich zostały na Syberii, niech na tym miejscu można będzie zapalić dla nich światełko pamięci - mówiła Urszula Śliwowska ze społecznego komitetu budowy pomnika. - 11 kamieni niech symbolizuje 11 rodzin, każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, jak każda z tych rodzin, ale połączył ich ten sam los, ciężki, jak te kamienie.

Przedstawicielka Związku Sybiraków podkreśliła, jak istotna jest pamięć. - Jeżeli będzie malutka garsteczka ludzi o tak szlachetnych sercach, jak u pani Urszuli Śliwowskiej, córki Sybiraka i pana Wójta to dzisiejsza uroczystość dowodzi, że pamięć o Sybirakach będzie trwać wiecznie - mówiła pani Nina Żyłko z łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego znaku pamięci.

Zobacz też:Kolno. Tłumy mieszkańców na miejskim festynie "Jana z Kolna". Gościem honorowym wydarzenia był wicepremier Jacek Sasin

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie