Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łomża. Za nami Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca. Masa atrakcji czekała na uczestników wydarzenia

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podlaski Urząd Wojewódzki
Turnieje i pokazy walk średniowiecznych rycerzy, tańce z epoki oraz zawody dla publiczności - to tylko niektóre atrakcje podczas niedzielnego (7.08) Festynu Kultury Średniowiecznej przygotowanego przez Gminę Łomża wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie oraz organizacjami społecznymi.

Festyn Kultury Średniowiecznej, zorganizowano w związku z przypadającym 10 sierpnia wspomnieniem św. Wawrzyńca - diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Festyn rozpoczął się od polowej mszy świętej na Wzgórzu św. Wawrzyńca, później przeniosła się na "grodzisko Góra Królowej Bony" - w Starej Łomży nad Narwią.

Celem imprezy była popularyzacja wiedzy o historii i znaczeniu grodziska średniowiecznego „Góra Królowej Bony” oraz „Wzgórza św. Wawrzyńca”. Organizatorzy zaprosili rycerzy i damy, były pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni, turnieje rycerskie także na koniach. Mieszkańcy Gminy i turyści mogli zmierzyć się w konkursach sprawności rycerskiej, wziąć udział w nauce tańców dawnych i wspólnych pląsach. Festynowi towarzyszył trzeci już Bieg na Królową Bonę. To najtrudniejszy, ale i najbardziej atrakcyjny z cyklu biegów „Aktywna Piątka Gminy Łomża”.

Podczas wydarzenia Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis otrzymała Teresa Adamowska. Odznaczenie przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na wniosek wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa. Medal artystce wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zobacz też:Jarmark Dominikański w Choroszczy 2022 r. za nami. Zobacz zdjęcia z największej imprezy lata w miasteczku (zdjęcia)

Odznaczona przez wojewodę podlaskiego artystka pochodzi z Łomży. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła studia z zakresu malarstwa i grafiki użytkowej, a dyplom obroniła w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 roku.

Obszar aktywności twórczej artystki jest niezwykle szeroki. Realizuje się w malarstwie, rysunku, grafice użytkowej, ale także scenografii, tkaninie artystycznej, poezji i pracy dydaktycznej. Jedną z jej ostatnich prac były ilustracje do wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie „Opowieści o Stachu Konwie co bił Szwedów i Sasów, i Moskali”. Prace Teresy Adamowskiej były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna