Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina ma nowe symbole

opr. PCh
Nowy herb, flaga i pieczęć gm. Kulesze Kościelne.
Nowy herb, flaga i pieczęć gm. Kulesze Kościelne.
Z tej okazji czeka nas festyn.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Nowe symbole gminy Kulesze Kościelne - herb, flaga i pieczęć zostaną przyjęte przez radnych podczas uroczystej sesji 19 sierpnia.

Okazja do dobrej zabawy
Wójt gminy zaprasza z tej okazji na festyn św. Bartłomieja. O godz. 9.30 odbędzie się wspomniana sesja, zakończona uroczystym wciągnięciem flagi na maszt. Rozpoczęcie festynu planowane jest po Mszy Św. Dożynkowej, czyli o 13.30. W programie m.in.: balonowe show (godz. 13. 55), występ orkiestry dętej z Zambrowa (godz. 14) oraz młodzieży z Kulesz Kościelnych (15.30). O godz. 16 na scenie pojawi się lokalny zespół "Rokietnica", jednocześnie widzowie będą mogli podziwiać paradę motocyklistów.
Wystąpią również zespoły "Viesna" (godz. 16.30), "Casanova" (godz. 18), a gwiazdą wieczoru będzie zespół "TOPLES" (godz. 20).

W międzyczasie odbędą się też pokazy tańca brzucha, strzelectwa armatniego, wielki konkurs Gladiatorów, zaś na koniec imprezy przewidziano pokaz pirotechniczny "Ziemia - Powietrze" (ok. godz. 22).

Historyczne inspiracje
Autorem projektu herbu, flagi i pieczęci jest artysta Robert Szydlik, związany rodzinnie z Zambrowem i Wysokiem Mazowieckiem. Z gminy Kulesze Kościelne pochodził jego dziadek.
"Na tarczy hiszpańskiej w polu czerwonym rycerz pieszy w srebrnej zbroi z głową zwróconą w prawo trzymający w prawej ręce włócznię srebrną ze złotym grotem, rękę lewą opierający o stojącą na ziemi tarczę z herbem Ślepowron" - tłumaczy autor na swej stronie www.szydlik.com (można tu zapoznać się ze szczegółowym opisem symboli).

Dlaczego akurat rycerz? Z uzasadnienia dowiadujemy się, że stanowi to nawiązanie do rodów rycerskich, które zostały osadzone na terenie dzisiejszej gminy Kulesze Kościelne na początku XV wieku (po wiktorii grunwaldzkiej) przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Rycerz jest w pozycji stojącej, gdyż symbolizuje to jego oczekiwanie na wezwanie księcia. A trzyma tarczę z herbem Ślepowron, ponieważ wśród osadników dominowali właśnie Ślepowrończycy: założyciele dzisiejszej gminnej wsi i całej okolicy szlacheckiej o tej nazwie Kuleszowie, ponadto Kalinowscy z okolicy szlacheckiej Kalinowo, Mościccy i kilkanaście innych rodów.

Co ciekawe, nazwa wsi gminnej pochodzi od słowa "kulesza", które oznaczało niegdyś gęstą potrawę mączną, z mąki kukurydzianej lub żytniej. Słowo to stało się przydomkiem, a potem nazwiskiem rycerzy herbu Ślepowron.

Do dziś Kuleszowie stanowią większość mieszkańców gminy Kulesze Kościelne - nazwisko to nosi 645 z 3500 mieszkańców (18,4 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna