Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mielnik. Mieszkańcy nadal bez wody do picia. To już szósty dzień odkąd w mielnickim wodociągu wykryto szkodliwą bakterię coli

OG
Do czasu rozwiązania problemu mieszkańcy Mielnika mogą pobierać wodę butelkowaną z wyznaczonych punktów.
Do czasu rozwiązania problemu mieszkańcy Mielnika mogą pobierać wodę butelkowaną z wyznaczonych punktów. pixabay.pl
W piątek (1 marca) wydano komunikat, że woda z mielnickich wodociągów nie nadaje się do spożycia przez ludzi. To fatalna wiadomość dla niemal 2500 tys. mieszkańców Mielnika i kilkunastu miejscowości na terenie gminy. Sytuacja miała się poprawić po dezynfekcji przeprowadzonej w wodociągu, ale najnowsze badania wykazały, że nadal znajdują się w niej bakterie.

Dezynfekcja mielnickiego wodociągu przeprowadzana od piątku okazała się niewystarczająca. Wczorajsze wyniki badań jakości wody wykazały, że nadal są w niej szkodliwe dla zdrowia bakterie E. coli.

Potrzeba więcej czasu, by woda całkowicie się przefiltrowała. Dziś (6 marca) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siemiatyczach przeprowadzi kolejne badania. Ich wyniki poznamy w czwartek.

Zobacz też: Gmina Mielnik. Z kranów leje się szkodliwa woda. Już po raz kolejny sanepid wykrył groźną bakterie coli w mielnickim wodociągu

Do czasu rozwiazania problemu mieszkańcy Mielnika mogą pobierać wodę butelkowaną z punktu przy zakładzie gospodarki komunalnej, a mieszkańcy okolicznych wsi - u sołtysów.

Bakteria coli w ujęciu w Mielniku pojawia się nie po raz pierwszy. Inspektorzy z sanepidu odkryli ją już kilkukrotnie m.in. w czerwcu ubiegłego roku.

Sanepid ostrzega. W wodzie w Supraślu wykryto bakterie coli

- Jakiś czas temu przeprowadziliśmy dogłębną analizę stanu wody i udało nam się wstępnie określić przyczynę problemu. Jest nim prawdopodobnie źródło u studni - informuje Marian Szeweluk, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mielniku.

Jeśli więc wyniki kolejnych analiz to potwierdzą, konieczna będzie inwestycja w urządzenia do stałego chlorowania wody lub zamontowanie bakteriobójczej lampy z podczerwienią. Jednak koszt zakupu ostatniego urządzenia to ok. 100 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna