Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Supraśl decydowała w referendum czy utworzyć nową gminę Grabówka

(jul)
Mieszkańcy Zaścianek chętnie uczestniczyli w referendum. Tak jak Barbara Mazur (z lewej) wraz z synem Grzegorzem oraz sąsiadami.
Mieszkańcy Zaścianek chętnie uczestniczyli w referendum. Tak jak Barbara Mazur (z lewej) wraz z synem Grzegorzem oraz sąsiadami. Wojciech Wojtkielewicz
Chcemy lepszego życia. Nowa gmina daje nam na to szanse - przekonywał Aleksander Moroz, mieszkaniec podbiałostockich Zaścianek.

Referendum jest ważne. O godzinie 18 było już wiadomo, że wzięło w nim udział ponad 40 procent uprawnionych. A wystarczyło, by do urn poszło o 10 procent mniej wyborców.

Niedziela to był jeden z najważniejszych dni w historii gminy Supraśl. W niedzielę przy okazji wyborów prezydenckich, odbywało się tam referendum. Mieszkańcy decydowali o dalszych losach - czy są za utworzeniem nowej gminy Grabówka. W jej skład miałyby wchodzić: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i Sowlany.

Konsultacje w tej sprawie nakazał przeprowadzić minister spraw wewnętrznych. Ale radni uznali, że lepiej będzie zrobić ogólnogminne referendum. Tak by wszyscy, nie tylko ludzie z Grabówki i okolic wypowiedzieli się o przyszłości samorządu.

A tego właśnie chce grupa mieszkańców kilku wsi. Zarzucają oni władzom wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. - Teraz z naszych terenów do budżetu gminy Supraśl wpływa aż 70 procent podatków. Ale tych pieniędzy u nas nie widać - przekonywał w niedzielę Piotr Prokopczuk, mieszkaniec Zaścianek.

- Ile lat żyję nic się tu nie dzieje. Zero jakichkolwiek inwestycji, słaba infrastruktura. Chodniki są krzywe, a ulice dziurawe - wytykał Stanisław Mościcki.

- Za wodę płacimy dużo, ulice nie są czyste. Do tego słaba komunikacja - wypominała Barbara Mazur.

Ludzie podkreślali też, że więcej ich sołectwa dzieli niż łączy z uzdrowiskowym Supraślem. Bo bliżej jest im do Białegostoku.
Dlatego mieszkańcy Zaścianek zmobilizowali się. Za odłączeniem ich wsi od Supraśla, głosowały całe rodziny. Ludzie uważają, że podział to szansa na poprawę warunków ich życia. - Gorzej na pewno nie będzie. Sami będziemy zarządzali gminnymi pieniędzmi. Poradzimy sobie - uważa Stanisław Mościcki.

Przeciwko podziałowi gminy głosował Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. - Może to skomplikować realizowane i planowane inwestycje - twierdzi. Ostatnio robił wszystko, by do rozłamu nie doszło. Planował budowę przedszkola w Grabówce czy też przyłączenie wsi do I strefy biletowej BKM. Jednak zdaniem mieszkańców jest za późno.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna