Gołota zakłada uczelnię wyższą

Paweł Krajewski
Profesor Janusz Gołota przed budynkiem ostrołęckiego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. To jego dzieło. Teraz ma ambitniejsze plany – chce założyć szkołę wyższą.
Profesor Janusz Gołota przed budynkiem ostrołęckiego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. To jego dzieło. Teraz ma ambitniejsze plany – chce założyć szkołę wyższą.
Udostępnij:
Ostrołęka. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planami, już niedługo w budynku po szpitalu przy ul. Sienkiewicza swoją siedzibę będzie miała pierwsza w naszym mieście bezpłatna wyższa uczelnia.

Pomysłodawcą tego projektu jest Janusz Gołota, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Trzeba dodać, że Gołota stara się utworzyć wyższą bezpłatną uczelnię w Ostrołęce od 1989 roku. On jest w głównej mierze twórcą Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Teraz pora na "szczebel wyżej".
- Pomysł, aby szkoła miała swoją siedzibę w poszpitalnych budynkach, przyszedł mi do głowy, kiedy dowiedziałem się, że nie ma żadnych planów na ich zagospodarowanie - mówi radny.

Gołota ze swoim pomysłem zgłosił się do Józefa Górniewicza, rektora UW-M, a ten zgodził się na to, żeby ostrołęcka uczelnia mogła działać w strukturach uniwersytetu, jako zamiejscowy ośrodek dydaktyczny.

- Zamiejscowy ośrodek W-M, jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż tworzenie uczelni autonomicznej. Uniwersytet daje przecież swoją doświadczoną kadrę, daje odpowiedni poziom kształcenia oraz większą możliwość kierunków kształcenia - tłumaczy Gołota. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przyszłości ostrołęcka uczelnia mogłaby się stać filią Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego lub zostać placówką autonomiczną.

Ze swoimi planami radny udał się do także do sejmiku. Efektem tej wizyty było spotkanie intencyjne, w którym oprócz Gołoty i rektora wzięli udział wicemarszałkowie województwa: Ludwik Rakowski i Waldemar Roszkiewicz. Wicemarszałkowie także wstępnie zaakceptowali pomysł.
Mając takie poparcie Gołota wykonał kolejny krok. Dwa tygodnie temu złożył interpelację do Zarządu Województwa Mazowieckiego "w sprawie rozważenia możliwości podjęcia prac remontowo - adaptacyjnych w budynku (...) użytkowanym dotychczas przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrołęce i przekazania obiektu planowanej szkole wyższej."
Marszałek skłonny oddać szpital

Ale to nie wszystko. Gołota rozmawiał o wyższej uczelni także z marszałkiem Adamem Struzikiem.

- Marszałek wykazał daleko idące zainteresowanie tym pomysłem - podkreśla Gołota.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie nabór studentów rozpocznie się już na początku przyszłego roku. Zajęcia ruszyłyby w październiku, a w czasie, kiedy budynek szpitala byłby przystosowywany do potrzeb uczelni, odbywałyby się w tzw. "pałacyku" przy ul. Gorbatowa. Studenci mieliby na początku do wyboru dwa kierunki: humanistyczny i rolniczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie