MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Góry na majówkę i wakacje: niektóre szlaki w Tatrach i Karkonoszach zostały zamknięte. Powodem bezpieczeństwo zwierząt

Emil Hoff
Emil Hoff
Widok na Tatry z Krakowa.
Widok na Tatry z Krakowa. Anna Kaczmarz / Polska Press
Jeśli planowaliście majówkę lub wakacyjny wyjazd w góry, lepiej upewnijcie się, czy planów nie pokrzyżują Wam nowe zasady i ograniczenia, wprowadzone w Tatrach i Karkonoszach. Od 1 kwietnia 2022 wiele szlaków turystycznych – pieszych i wspinaczkowych - zostało zamkniętych dla turystów do końca maja lub lipca. Powód jest może nietypowy, ale szlachetny: chodzi o ochronę ptaków, które w ciągu kilku najbliższych miesięcy będą odbywać toki, czyli gody. Tatrzański Park Narodowy przypomina o jeszcze jednej ważnej zasadzie: zakazie wędrowania po zmierzchu.

Spis treści

Karkonosze niedostępne dla turystów? Niektóre szlaki górskie zamknięto aż do końca maja

Karkonosze są niezwykle malownicze, pełne zabytków i pomników przyrody.
Karkonosze są niezwykle malownicze, pełne zabytków i pomników przyrody. Piotr Krzyzanowski / Polska Press

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowały, że od 1 kwietnia 2022 niektóre szlaki w KPN zostały zamknięte dla turystów do odwołania, a przynajmniej do końca maja.

Dlaczego szlaki zostały zamknięte na dwa miesiące? Dla ochrony gniazdujących akurat w tym okresie cietrzewi i sokołów.
Sokoły wędrowne objęte są w Polsce ochroną ścisłą, co oznacza, że niedozwolone są jakiekolwiek ingerencje ludzi w ich tryb życia i naturalnego rozwoju. Obecność turystów w pobliżu gniazd, nawet krótka, zakłóca cykl rozwojowy ptaków i stresuje dorosłe osobniki, które w poczuciu zagrożenia mogą zrezygnować z założenia rodzin lub nawet porzucić swoje pisklęta.

Sokoły mają wiosną wystarczająco dużo stresu bez maszerujących pod ich gniazdami turystów: muszą staczać walki godowe, w których rywalizują o partnerki. Potem czeka je wicie gniazd, a samice składanie i wysiadywanie jaj. Pisklęta spędzają w gniazdach około sześciu tygodni; przez ten czas są oczkiem w głowie rodziców, którzy dokarmiają je i chronią przed drapieżnikami i złą pogodą.

Ochroną ścisłą objęte są także kuraki leśne, m. in. głuszce i cietrzewie, które także odbywają gody w polskich górach. Jednego z głuszców możecie obejrzeć na nagraniu z fotopułapki, udostępnionym przez Tatrzański Park Narodowy:

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego zdecydowały się ułatwić ptakom zadanie i na dwa miesiące wyłączyły z użytkowania część szlaków turystycznych.

Górskie szlaki zostały zamknięte na dwa miesiące

W Karkonoszach jest wiele szlaków turystycznych. Część została zamknięta co najmniej do końca maja 2022.
W Karkonoszach jest wiele szlaków turystycznych. Część została zamknięta co najmniej do końca maja 2022. Marcin Oliva Soto / Polska Press, 2010

Od 1 kwietnia 2022 w Karkonoszach zamknięte zostały szlaki:

  • Niebieski przez Czoło od Okraju do Szklanego Stołu
  • Zielony od rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem po rozdroże przy schronisku Pod Łabskim Szczytem
  • Żółty od rozdroża przy schronisku Pod Łabskim Szczytem po Śnieżne Kotły
  • Zielony przez morenę Wielkiego Stawu (od Polany) po rozdroże przy Słoneczniku
  • Niebieski przez kocioł Małego Stawu

Aktualne informacje o zamknięciu lub otwarciu szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego można śledzić na oficjalnej stronie KPN, w zakładce Ostrzeżenia, dostępnej TUTAJ.

Aktualizowana na bieżąco mapa zamkniętych szlaków turystycznych KPN dostępna jest TUTAJ.

Tatry w ślad Karkonoszy. Tu szlaki zamknięte zostały na dłużej

W Tatrach niektóre szlaki wspinaczkowe i narciarskie zostały zamknięte aż do końca lipca 2022.
W Tatrach niektóre szlaki wspinaczkowe i narciarskie zostały zamknięte aż do końca lipca 2022. Łukasz Bobek / Polska Press

Nie tylko malownicze Karkonosze stały się tej wiosny mniej dostępne dla turystów z powodu gniazdujących ptaków. Także w Tatrach wprowadzono podobne ograniczenia, i to na jeszcze dłużej. Zakaz dotyczy jednak tylko taterników i narciarzy ekstremalnych, nie wszystkich turystów.

Aż do końca lipca 2022 nie będzie można wspinać się w okolicach Kościelca i Morskiego Oka. Zamknięte zostały następujące drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – ściany opadające z Cubryńskiej Kopki do Mnichowego Żlebu (także Żleb Szulakiewicza).

Niedostępna jest także ściana Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Góry z dodatkowymi obostrzeniami. Tatrzański Park Narodowy przypomina o ważnej zasadzie

Władze TPN przypominają: do końca listopada 2022 nie wolno wędrować po górach nocą. Chodzi o zapewnienie spokoju nocnym zwierzętom i bezpieczeństwa turystom,
Władze TPN przypominają: do końca listopada 2022 nie wolno wędrować po górach nocą. Chodzi o zapewnienie spokoju nocnym zwierzętom i bezpieczeństwa turystom, którzy mogliby się natknąć na drapieżniki. Tomasz Skowroński / Polska Press, archiwum

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomniały także turystom, że od 1 marca do 30 listopada, a więc w całym okresie wiosenno-letnim, na majówkę i w wakacje, w TPN obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu.

Powodem zakazu nocnych wędrówek po Tatrach znowu są zwierzęta. W wiosenne i letnie noce na żer wychodzi wielka liczba gatunków – zarówno typowo nocnych, jak i dziennych - od łasic, jeży i borsuków, po wilki, niedźwiedzie, sarny i jelenie. Wiele zwierząt chętnie przemieszcza się w nocy szlakami turystycznymi, szukając nowych żerowisk. Zwierzęta odbywają także gody, po których samice szykują się do porodów.

Tak jak w przypadku sokołów gniazdujących w Karkonoszach, władze parku narodowego chcą zapewnić zwierzętom spokój, wprowadzając zakaz nocnych wędrówek po szlakach turystycznych. Jednocześnie zakaz chroni turystów przed przypadkowym spotkaniem nocnego drapieżnika, np. niedźwiedzia.

Widok na Tatry z Krakowa.

Góry na majówkę i wakacje: niektóre szlaki w Tatrach i Karko...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna