MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzki ogórek – jak temu zapobiec? Sposoby na pozbycie się goryczy

Justyna Madan
O ogórki trzeba dobrze zadbać, żeby nie były gorzkie. Jeśli jednak już się takie trafią, warto spróbować jeden z tych trików.
O ogórki trzeba dobrze zadbać, żeby nie były gorzkie. Jeśli jednak już się takie trafią, warto spróbować jeden z tych trików. pixabay.com
Ogórki to jedne z tych warzyw, które kojarzą nam się z latem. Świeży na kanapkę, czy do mizerii. Gruntowe do kiszenia, konserwowania, zamykania w słoikach jako smakowite sałatki. Gorzej, jeśli ogórek, który właśnie chcemy zjeść, okazuje się tak gorzki, że przez to niemal niezjadliwy. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec? Zacznij w ogrodzie, a jeśli kupujesz – wypróbuj pewien trik.

Spis treści

Za tak przykrą niespodziankę i gorzki smak ogórków i cukinii odpowiada pewna substancja, naturalnie występująca w liściach i pędach warzyw dyniowatych (właśnie do nich należą ogórki, cukinie, dynie, patisony). Tą substancją jest nią kukurbitacyna, która dzikim roślinom służyła do ochrony przed szkodnikami i pasożytami – czytamy na portalu e-ogródek.pl.

Gorzki ogórek to ogórek… zestresowany?

Oczywiście traktujmy to z przymrużeniem oka. Kukurbitacyna to naturalnie występujący związek, który roślina wytwarza jako mechanizm obronny. I niestety smakuje gorzko, ale dzięki temu powstrzymuje pasożyty przed podjadaniem członków rodziny dyniowatych, bo nie tylko ogórki.

Niektóre dzikie odmiany ogórka mają tak wysoki poziom kukurbitacyny, że są niejadalne ze względu na swoją gorycz! Oczywiście człowiek przez lata pracował nad tym, aby na jego talerzu lądowały pyszne warzywa, dlatego poprzez selektywną hodowlę poziom goryczy drastycznie się obniżył.

Ogórki, które hodujesz w ogrodzie, wciąż zawierają trochę tej substancji, ale zazwyczaj znajduje się ona w liściach, łodygach i korzeniach. Mimo to wciąż zdarzają nam się gorzkie ogórki. Najprościej rzecz ujmując, dzieje się tak, kiedy roślina jest …zestresowana!

Jednym z przykładów jest susza. Roślina „stresuje się” z powodu braku wody. Jeśli na krzaczku są ogórki, a reszta rośliny obumiera z powodu suszy, przechodzi ona w tryb obronny i zalewa rosnące owoce goryczą.

Jak zadbać o ogórki w ogrodzie i uniknąć goryczy?

  • Genetyka – niektóre odmiany ogórka są po prostu bardziej podatne na gorycz niż inne. Zwykle dotyczy to tych, które mają grubszą skórkę.
  • Temperatura – stres termiczny sprawia, że ogórki wytwarzają więcej kukurbitacyny, a przez to są bardziej gorzkie. Oczywiście, na pogodę nie mamy wpływu, ale można pomagać naszym roślinom, stosując np. lekkie tkaniny cieniujące podczas ekstremalnych upałów.
  • Nawadnianie – zbyt dużo lub zbyt mało wody również może doprowadzić do tego, że ogórki będą gorzkie. Musimy pamiętać, że ogórek jest wrażliwy na niskie temperatury. Najlepszy czas na podlewanie ogórków to wczesny poranek, będą miały cały dzień, żeby obeschnąć i w nocy nie zmarzną. Nie zraszamy liści, ponieważ może się to przyczynić do rozwoju chorób. Ogórki mają płytki system korzeniowy, nie trzeba podlewać ich bardzo obficie. Potrzebują stałej wilgoci, ale nadmiar wody też im zaszkodzi. Nie trzeba podlewać ich codziennie, chyba że panują letnie upały.
  • Szkodniki – jeśli roślina zostanie zaatakowana przez szkodniki, automatycznie uwolni kukurbitacynę, dlatego trzeba stosować wszelkie środki nie tylko zwalczania pasożytów, ale przede wszystkim zapobiegania im.
  • Za późny zbiór – kwestia zbioru również ma wpływ na gorycz w ogórkach. Jeśli są duże i przejrzałe, bardziej prawdopodobne, że będą gorzkie. Takie ogórki lepiej jest zachować na nasiona. Kiedy roślina zaczyna produkować owoce, najlepiej jest je zbierać codziennie, aby mieć pewność, że zbieramy je zaraz po dojrzewaniu. Zniekształcone owoce mogą być również oznaką goryczy, ponieważ te ogórki mogą być wynikiem stresu roślin lub problemów ze szkodnikami.

Kupione ogórki są gorzkie? Wypróbuj ten trik

Odpowiednie przechowywanie ogórków również ma znaczenie. Jeśli mają za ciepło, zaczynają parować, a co za tym idzie tracić wodę i po pewnym czasie staną się gorzkie. Ogórki zaraz po zerwaniu najlepiej jest przechowywać w lodówce (w dolnej szufladzie, w najcieplejszym miejscu lodówki, nie może tam być mniej niż 10 stopni) lub od razu przetworzyć. Jeśli nie ma ekstremalnych upałów, możemy ogórki przechowywać w temperaturze pokojowej.

No dobrze, a co zrobić z kupionymi lub zerwanymi ogórkami, które są gorzkie? Jak uniknąć tego w przyszłości? Są na to dwa sposoby.

Obieranie

Warto zacząć od odpowiedniego obierania ogórka. Ważne jest to, aby obieranie zaczynać zawsze od jaśniejszej końcówki. Ta ciemniejsza wyrasta bezpośrednio z łodygi, która jest jednym z głównych miejsc gromadzenia się goryczy. Jeśli będziemy obierać ogórki od ciemniejszej strony, rozprowadzamy gorzkie substancje po całym ogórku.

Pozbywanie przez pocieranie

Innym sposobem pozbycia się goryczy jest odcięcie ciemniejszej końcówki ogórka i pocieranie o siebie dwóch części ogórka przez 20-30 sekund. Wówczas spod skórki zacznie się wydobywać jasna, lepka piana. Wycieramy substancję i wyrzucamy ciemniejszą końcówkę ogórka. W ten sposób pozbywamy się gorzkiego smaku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna