Laureatami konkursu „Tradycyjna Gęsina Wiejska” zostały cztery Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Sośno, KGW Szeroka Struga, KGW Rybki z Drzewian, KGW Wójcin. Nagrodą w konkursie jest ufundowanie gęsi w liczbie zadeklarowanej w zgłoszeniu konkursowym.
W ocenie konkursowej jury brało pod uwagę: liczbę gospodarstw, które są zainteresowane przyzagrodowym chowem gęsi, liczbę wstawianych gęsi, warunki chowu zapewniane gęsiom, przetwórstwo gęsiny na miejscu, rodzaje wytwarzanych produktów gęsich.
Przystępując do konkursu trzy gospodarstwa ze wsi Łapy Pluśniaki zadeklarowały wstawienie 50 gęsi. W zgłoszeniu konkursowym Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga zapewniło, że gęsi będą chowane tak, jak dawniej - na podwórku bądź w zagrodach przy budynkach, w naturalnych warunkach, na wolnym wybiegu z nieograniczoną ilością świeżej trawy i wody. Planowany sposób sprzedaży, to zbywanie żywych gęsi, świeżej gęsiny lub gotowych produktów. Proponowane potrawy z gęsiny lub produktów gęsich, przygotowane przez wnioskodawcę: smalec gęsi, gęś faszerowana, gęś pieczona, gulasz z gęsi. Cennym produktem uzyskanym z przyzagrodowej hodowli gęsi będzie puch i pierze.
- Wygrana w konkursie to znakomity start do wytwarzania naszych produktów przez Koło Gospodyń Wiejskich, na wielu imprezach lokalnych gęsina będzie naszą okoliczną wizytówką i reklamą - mówi Emilia Domaszewska, prezes, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga w Łapach Pluśniakach (we wsi mieszka 180 osób). - Planujemy głównie wystąpienia na najbliższych festynach, dożynkach piknikach czy imprezach okolicznościowych, sprzedając bądź prezentując swoje produkty i wyroby w celu uzyskania przychodów, które będą wykorzystane na dalszy rozwój naszego KGW.
Gospodynie mają nadzieję, że w kolejnym półroczu gęś zagości w każdym gospodarstwie w Łapach Pluśniakach, ponieważ wśród mieszkańców wzrosło zainteresowanie chowem tych ptaków.
Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga w Łapach Pluśniakach działa od 2019 roku. Jej członkami są panie i ich małżonkowie (34 osoby). Wszyscy są pełni energii i chęci do działania. Koło kontynuuje działalność podjętą przez poprzednie pokolenie kobiet w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ideą koła jest objęcie swoimi działaniami wszystkich mieszkańców. Do głównych celów koła należy: prowadzenie działalności na rzecz odnowy wizerunku i rozwoju wsi oraz wspieranie działań na rzecz porządku i bezpieczeństwa w okolicy, ułatwienie oraz unowocześnienie życia na wsi. To grupa osób starających się brać czynny udział w życiu wsi - zimą organizują kuligi, a latem ogniska, spotkania modlitewne majowe i czerwcowe, pikniki oraz okolicznościowe festyny. KGW uczestniczy w regionalnych dożynkach, prezentując swoje wyroby kulinarne i rękodzielnicze, jak i przyśpiewki ludowe. Priorytetem jest jednak aktywne działanie, które pozwala realizować się członkiniom koła. Panie z koła mają już na swoim koncie sporo osiągnięć. Na przykład podczas Gminnych Dożynek 2019 zajęły pierwsze miejsce za najlepszy produkt lokalny - za zupę dyniową.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?