Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotówka od zaraz

Agnieszka Kobeszko
Aż 90 proc. przedsiębiorstw nieterminowo płaci za otrzymany towar lub usługę. Faktoring może być sposobem na zdyscyplinowanie odbiorców i poprawę sytuacji finansowej firmy.

Nawet bardzo dobrze prosperujący podlascy przedsiębiorcy napotykają na trudności w zarządzaniu należnościami. Mają kłopoty z uzyskaniem informacji o swoich partnerach biznesowych, gdyż nie wszyscy np. udostępniają sprawozdania finansowe. Najczęstszym problemem jest jednak to, że kontrahenci nieterminowo płacą za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę. Stąd pojawiają się zatory płatnicze.
Jak podaje Małgorzata Połok, dyrektor Regionu Środkowego Pekao Faktoring sp. z o.o. w Lublinie, około 10 proc. firm polskich płaci terminowo, a opóźnienia sięgają zwykle kilku, kilkunastu dni. Ponadto, banki usztywniły zasady udzielenia kredytu, w związku z czym niektóre przedsiębiorstwa straciły zdolność kredytową i muszą szukać innych sposobów na poprawienie swojej sytuacji płatniczej. Jednym z nich jest faktoring, dzięki któremu już kilka dni po wystawieniu faktury można uzyskać gotówkę.
Szybka gotówka
Usługa faktoringu polega na tym, że firma (faktorant) zbywa wierzytelność gotówkową na rzecz firmy faktoringowej (faktora). Warunkiem jest bezsporność tej wierzytelności, tzn. musi ona faktycznie istnieć, co zaświadczą faktura i dokumenty potwierdzające odbiór towaru, np. podpisana WZ, list przewozowy czy protokół odbioru. Ponadto, wierzytelność ta nie może być ograniczona zakazem zbywalności, a termin płatności, zwykle nie dłuższy niż 120 dni od daty wystawienia, jeszcze nie zapadł. W związku z tym, przedmiotem tej umowy nie może być dług. W zależności od tego czy firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy wyróżnia się faktoring pełny (z przejęciem ryzyka) i faktoring niepełny (bez przejęcia ryzyka). Ponadto, w przypadku wierzytelności w obrocie krajowym mówi się o faktoringu krajowym, zaś w przypadku rozrachunków z kontrahentem zagranicznym o faktoringu zagranicznym.
Pełna gwarancja
Aby doszło do faktoringu, w tym przypadku pełnego, firma A - faktorant musi powiadomić odbiorcę - firmę B o tym, że zawarła z firmą faktoringową umowę faktoringu. To oznacza, że firma B będzie się odtąd rozliczać z firmą faktoringową, która przejmuje ryzyko nieuiszczenia przez nią płatności. Po uzyskaniu zgody firmy B, firma A wysyła do niej towar, a kopię faktury wraz z kompletem dokumentów potwierdzających wysyłkę lub dostarczenie towaru przekazuje firmie faktoringowej. Firma faktoringowa natomiast już na drugi dzień może wypłacić firmie A zaliczkę w wysokości nawet 80 proc. kwoty z faktury. Firma A uzyskuje więc gotówkę dużo przed ustalonym w umowie, np. 60-dniowym terminem zapłaty. Pozostałe 20 proc. uzyskuje, gdy odbiorca dokona zapłaty. Faktor kontroluje terminowość zapłaty, na bieżąco informuje faktoranta o stanie rozliczeń z kontrahentem, a w przypadku opóźnień w zapłacie może rozpocząć czynności przedwindykacyjne.
Faktoring niepełny różni się tym, że firma faktoringowa oczekuje na płatność dłużej niż to wynika z faktury o okres tolerowanego opóźnienia (okres regresu), nie dłuższy niż 30 dni. Ponadto, nie przejmuje ryzyka braku zapłaty przez odbiorcę. Oznacza to, że w przypadku braku tej zapłaty żąda od firmy A zwrotu zaliczki i jej pozostawia kwestię windykacji.
- Faktoring niepełny stanowi 90 proc. zawieranych umów - mówi Małgorzata Połok. - Jest tańszy i w tym przypadku toleruje się opóźnienie do 15-20 dni w regulowaniu zobowiązań.
Korzyści dla firmy
Faktoring, m.in., poprawia poczucie bezpieczeństwa i płynność finansową firmy. Zmniejsza lub wyklucza ryzyko, że dłużnik nie zapłaci za usługę lub towar. Dyscyplinuje odbiorców do szybszego regulowania płatności. Ponadto, zwalnia firmę z ciężaru administrowania należnościami, dzięki czemu może się ona skupić na swojej głównej działalności i np. zwiększyć sprzedaż. Może zatem sprawniej operować swoimi środkami i stać się bardziej wiarygodnym partnerem, nie tylko dla instytucji finansowych.
Kosztuje jak kredyt
Jest to usługa, za którą trzeba jednak zapłacić. Jak zapewnia Małgorzata Połok, jej koszt jest zbliżony do kosztu kredytu w zależności od sytuacji finansowej faktoranta i pracochłonności transakcji (liczba faktur). Każda firma uzyskuje limit faktoringowy (wartość wierzytelności, jaką faktor będzie nabywać). Koszt faktoringu obejmuje odsetki od wierzytelności finansowanych (stawka WIBOR/EURIBOR/LIBOR plus marża faktora), prowizję operacyjną (procent wartości każdej nabytej przez faktora wierzytelności), prowizję przygotowawczą (procent przyznanego limitu faktoringowego) oraz stałą opłatę za administrowanie wierzytelnościami.
Faktoring jest jeszcze słabo wykształcony i pojawił się na Podlasiu, podobnie jak w całej Polsce, w 1998 roku. Faktycznie zaczął się rozwijać dopiero 3 lata temu. Największy udział spośród kilku funkcjonujących na rynku firm faktoringowych ma Pekao Faktoring sp. z o.o. (34 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna