Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka 2021. Dziś Przemienienie Pańskie, jedno z najważniejszych świąt w Cerkwi Prawosławnej [ZDJĘCIA]

Piotr Sawczuk
Piotr Sawczuk
Przemienienie Pańskie, czyli tzw. Preobrażenije Hospodnie to jedno z 12 najważniejszych w roku świąt dla osób wyznania prawosławnego. Jest to święto ruchome, co oznacza, że co roku przypada na inny dzień tygodnia. Data jest jednak ta sama - 19 sierpnia. Główne uroczystości w całej Polsce odbywają się tego dnia na Świętej Górze Grabarce. Tego dnia odbywa się też w cerkwiach święcenie owoców.

Wierni, tego dnia przybywają do prawosławnych świątyń, aby czcić pamięć Zbawiciela, który na Górze Tabor ukazał się Apostołom Piotrowi, Janowi oraz Jakubowi. Na pamiątkę tego wydarzenia jest ikona przedstawiająca Jezusa Chrystusa w białych, lśniących szatach, w aureoli.

I to właśnie Góra Grabarka symbolizuje prawosławnym Świętą Górę Tabor. Na Grabarce odbywają się główne obchody święta Przemienienia Pańskiego. Wierni z całej Polski, a także z różnych stron świata przyjeżdżają, bądź przybywają w pieszych pielgrzymkach na Grabarkę, by pokłonić się ikonie, oddać się modlitwie.

- Prawosławny wie dlaczego tu jedzie. Ja co roku obiecuję sam sobie, że w tym roku przejdę wokół cerkwi na kolanach, tak jak robią to inni wierni. W tym roku już też sobie obiecałem, że w zrobię to za rok. Tutaj uwydatnia się w człowieku taka intymność wiary, człowiek czuje jakąś jedność z Bogiem, zadumę nad codziennym biegiem, refleksję. Niestety proszę tylko zobaczyć co dzieje się poniżej Góry Grabarki, przed ogrodzeniem. Te stragany, handel, jednym słowem cyrk. A na dodatek, około 50 metrów od studzienki, w której nabiera się święconej wody przyjechali ludzie, którzy sprzedają płyty disco polo. Przyjechali z nagłośnieniem i z wielkich głośników puszczają muzykę. To nie jest na to miejsce, fajnie byłoby gdyby ktoś coś z tym na przyszłość zrobił - mówi 40 letni Piotr, mieszkaniec Bielska Podlaskiego.

Pątnicy w tym roku mogli pokłonić się przed kopią ikony Matki Boskiej Chełmskiej. Należy ona do najstarszych ikon Bogurodzicy. Jej losy są ściśle związane z historią Chełma, Chełmszczyzny i Podlasia. Oryginał znajduje się w Muzeum Ikon w Łucku na Ukrainie.

To miejsce jest wyjątkowe, nie wyobrażam sobie, żebym miała tu nie przyjechać. To tak jak dla katolików Częstochowa. Jestem tu co roku. Żałuję, że sama, moje córki są już dorosłe i zazwyczaj są w pracy, ale kiedyś przyjeżdżaliśmy tu całą rodziną - mówi 60 letnia Halina z Hajnówki.

Tego dnia, w cerkwi odbywa się także poświęcenie owoców. Na tę chwilę przypada właśnie moment pierwszych zbiorów między innymi jabłek, gruszek czy śliwek, z których po oświęceniu robione są ciasta, kompoty, konfitury.

- Jesteśmy właśnie na wycieczce po Podlasiu. Jesteśmy z Podkarpacia i tu spędzamy urlop. Jesteśmy Katolikami, ale przyjechaliśmy tu zobaczyć to miejsce. Mamy znajomych w okolicznych miejscowościach i to oni opowiedzieli nam o Grabarce. Uczucie jest niesamowite - mówi 52 letnia Elwira.

W tym roku, podczas święta Przemienienia Pańskiego, Grabarkę odwiedziły tysiące wiernych, turystów i gości, a wśród nich między innymi Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

ZOBACZ WIDEO

Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski podziękował wszystkim za przybycie. Pozdrowił także wiernych wyznania katolickiego, którzy pomagali prawosławnym wiernym w pielgrzymowaniu na Grabarkę, dając schronienie czy częstując pożywieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Grabarka 2021. Dziś Przemienienie Pańskie, jedno z najważniejszych świąt w Cerkwi Prawosławnej [ZDJĘCIA] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna